Blog

Mechanika ogólna zdjęcie nr 2
16.01.2020

Miękkie kamienie

W artykule znajdziesz:

Miękkie kamienie

 

Mechanika ogólna zdjęcie nr 3
Miękkie kamienie

W miękkich kamieniach przecinanie nawet grubych płyt do 20 cm może się odbywać na całej grubości od raz (uprawnienia budowlane)u. Przy twardych kamieniach, np. granitach, piła powinna się zagłębiać przy jednym posuwie nie więcej niż na 5 cm.

Szybkość piłowania jest stosunkowo bardzo znaczna. Nawet w twardym materiale piła posuwa się z szybkością ok. 15 cm/min (program na telefon).

Duże maszyny z piłami tarczowymi, stosowane w większych zakładach przemysłowych do przepiłowywania brył kamieni miękkich i średnio- twardych, zaopatrzone są w jedną lub dwie tarcze okrągłe o średnicy 0,9-=-2,5 m. Tarcze są stalowe z małymi diamentami lub ziarnami karborundu, umocowanymi co 1—1,5 cm w specjalnych gniazdkach na obwodzie tarczy (program na komputer).

Takie piły pracują przy polewaniu przecieranych miejsc wodą, ale bez podsypywania piaskiem. Ostatnio zastosowano za granicą maszyny z tarczami o średnicy 3,6 m zaopatrzonymi na obwodzie w wymienne zęby stalowe.

Maszyny te pracują z zastosowaniem piasku stalowego do przecierania.

Tarcze mogą być ustawiane na różnej wysokości i w różnej odległości od siebie zależnie od wymiarów kamienia i odstępów między przecieranymi płaszczyznami (program egzamin ustny).

Wyrabianie żłobków

Kamień posuwa się automatycznie, gdyż jest umieszczony na płycie przesuwającej się na kółkach. Może być również stosowane urządzenie ze stołem obracanym dookoła osi pionowej, co umożliwia piłowanie kamieni w różnych kierunkach bez zdejmowania ich ze stołu (opinie o programie). Prócz tych maszyn stosowane są również maszyny do wyrabiania żłobków, specjalnych profili itp (segregator aktów prawnych). Obróbka narzędziami kamieniarskimi, następująca po obróbce półczystej, nadającą wyrobowi kształt i powierzchnie dokładnie wyrównane, jest tzw. obróbką czystą. Aby otrzymać powierzchnię kamienia zupełnie gładką na podobieństwo struganej deski, poddaje się wyrób spod piły lub po obróbce czystej tak zwanemu szlifowaniu, tj. wygładzaniu za pomocą gładzideł z podsypywaniem proszków i zwilżaniem. Gładzidła mogą być ręczne i mechaniczne.

Gładzidła ręczne są wyrabiane z twardego drobnoziarnistego piaskowca w postaci bloków, które się osadza w uchwytach. Gładzidła te mają zastosowanie do miękkich kamieni (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Mechanika ogólna zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Mechanika ogólna zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Mechanika ogólna zdjęcie nr 8 Mechanika ogólna zdjęcie nr 9 Mechanika ogólna zdjęcie nr 10
Mechanika ogólna zdjęcie nr 11
Mechanika ogólna zdjęcie nr 12 Mechanika ogólna zdjęcie nr 13 Mechanika ogólna zdjęcie nr 14
Mechanika ogólna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Mechanika ogólna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Mechanika ogólna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami