Blog
Mieszalnik samochodowy
W artykule znajdziesz:
Podstawowym rodzajem transportu kołowego na większe odległości (5-P15 km) są mieszalniki na podwoziu samochodowym (program uprawnienia budowlane na komputer). Obecnie produkujemy mieszalnik samochodowy AM-6 oraz MS-31, który zastępuje typ BS-21. Mieszalnik samochodowy BS-21 jest wycofywany z produkcji ze względu na jego małą pojemność 2,5 m3; zastąpi go MS-31, którego pojemność użytkowa wynosi 3 m3. Mieszalniki samochodowe produkowane w Polsce są dostosowane do transportu mieszanki betonowej o średniej gęstości. Przy przewożeniu mieszanki gęstoplastycznej należy stosować plastyfikatory. Mieszalnik samochodowy AM-6 pojemności 6 m3 ma małą operatywność w ruchu wstecznym ze względu na osadzenie go na naczepie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przyjęta odległość przewozu mieszanki betonowej (do 15 km) jest podyktowana czasem wiązania cementu w mieszance (30-40 min). Kierunki rozwoju konstrukcji mieszalników zmierzają do rozszerzenia typoszeregu o nowy mieszalnik pojemności 9 m3 oraz eliminacji wymienionych wad. Do transportu mieszanki betonowej na mniejsze odległości (do 5 km) powinno się używać wywrotek wannowych SW-6 lub SW-3 (uprawnienia budowlane). Charakterystyką ich jest sam kształt wanny (przeciwdziała rozwarstwieniu mieszanki i wyciekaniu zaczynu cementowego) oraz możliwość wysokiego wysypu mieszanki.
Transport kołowy na małe odległości (do 200 m) powinien odbywać się wózkami wannowymi (program egzamin ustny). Podobne wózki produkowane za granicą mają tę zaletę, że przy swojej dużej prostocie mają zdolność wysokiego wyładowania mieszanki wprost do pojemników. W najbliższym czasie ma być rozpoczęta u nas produkcja wózka wannowego pojemności 0,8 m3.
Wydajność pompy
Po dostarczeniu mieszanki betonowej na budowę należy rozprowadzić ją po budynku i ułożyć w deskowaniu. Rzadko występuje możliwość bezpośredniego ułożenia jej w deskowaniu wprost z jednostki transportu zewnętrznego; do tego celu najlepszy jest transport rurociągowy (opinie o programie). Można wówczas korzystać z pompy PBP-30U (rys. 4-21) wraz z zestawem rurociągowym. Wydajność pompy jest regulowana w granicach 5-28 nT/h, odległość podawania do 200 m, ciśnienie robocze 4,5 MPa. Pompa łącznie z zestawem rurociągowym ulega dalszej modernizacji w kierunku podwyższenia jej zdolności przewozowej, wyposażenia w nowy typ zaworu sterującego i króćca wylotowego. Rurociąg zakończony jest wężem elastycznym, co umożliwia przesunięcia miejsc wypływu mieszanki betonowej.
Powszechnie stosowana jest u nas pompa samochodowa do betonu BP-60SV, jej wydajność jest regulowana i może osiągnąć 60 nrVh; odległość podawania wynosi 200 m, wysokość podawania 80 m. Parametry te może osiągnąć pompa po wyeliminowaniu wysięgnika i bezpośrednim połączeniu jej z rurociągiem. Przy wyposażeniu w wysięgnik maksymalny zasięg pompy w pionie wynosi 22 m, a w poziomie 19 m (segregator aktów prawnych). Pompa samochodowa ma dodatkowe zbiorniki wodne do jej czyszczenia i płukania, co musi być wykonywane po zakończeniu pracy.
Przy transporcie rurociągowym mieszanki betonowej można na końcu rurociągu korzystać z samodzielnego wysięgnika na podstawie balastowej SW-19B, co daje możliwość układania mieszanki tak jak z samochodowej pompy do betonu, gdyż jest to taki sam wysięgnik. Wysięgnik ten ma dużą masę (8 t), co utrudnia jego przemieszczanie. Będzie on modernizowany w celu zmniejszenia masy; ma to być uzyskane przez ustawienie go na podwoziu kołowym z hydraulicznymi podporami. Mniejsze ilości mieszanki betonowej (do 8 m3/h) można rozprowadzać żurawiem, korzystając z pojemników. Powszechnie stosowane są pojemniki PB-8 i PB-10 o pojemności 0,8 i 1,0 m3, w kształcie leja o ściętym dnie (promocja 3 w 1). Otwór spustowy zamykany jest płatem gumy podtrzymywanym przesuwnymi wałkami. Pojemniki nie nadają się do wypełniania mieszanką betonową wąskich ścian i słupów konstrukcyjnych ze względu na szeroki otwór spustowy i brak rękawa zsypowego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32