Blog

Obciążenie skupione w wierzchołku zdjęcie nr 2
22.03.2021

Układ uporządkowany

W artykule znajdziesz:

Układ uporządkowany

Obciążenie skupione w wierzchołku zdjęcie nr 3
Układ uporządkowany

Dla ułatwienia można początkowo rozważyć układ uporządkowany, w którym w masywie jednego materiału tkwią regularnie rozłożone elementy o znacznie większej sztywności (program uprawnienia budowlane na komputer). Obserwując pierwszy z przedstawionych układów zauważymy, że pod obciążeniem pionowym naprężenia w czysto białych pasmach pionowych będą mniejsze niż w pasmach czarno-białych, gdyż odkształcalność tych drugich będzie o wiele mniejsza.

Można założyć, że rozpatrywane materiały są idealnie sprężysto-plastyczne, tzn. że po dojściu do granicy płynności następuje przyrost odkształceń bez przyrostu obciążenia oraz że w paśmie sztywniejszym zależność między odkształceniem a siłą pierwsza pochyła linia kreskowana, przedłużająca się po osiągnięciu granicy płynności w linię równoległą do osi A Z. Druga pochyła linia kreskowana oznacza odpowiednią zależność dla pasa bardziej podatnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W takim układzie linia zależności sumarycznej (na wykresie linia ciągła) wykaże wyraźnie dwa załomy na granicy płynności obu materiałów. W betonie, w którym układ cząstek jest losowy występuje powiązanie materiałów o różnych cechach mechanicznych. W swych rozważaniach autorzy pominęli na razie wpływ odkształcenia poprzecznego, ale uwzględnienie jego, istoty sprawy nie zmieni. Będzie ono miało większe znaczenie przy układzie, który da wyniki bardziej złożone. Przede wszystkim, trudno tu mówić o pionowym przenoszeniu sił (uprawnienia budowlane).

Jeszcze bardziej uwidoczni się to, jeżeli uproszczony schemat struktury betonu przyjąć, w postaci kul wzajemnie związanych. W tego rodzaju układzie przestrzennym otrzyma się pod wpływem nacisku rozpychanie we wszystkich kierunkach. Można powiedzieć, że działanie ukośne jest nieodłącznie związane z występowaniem rozrywania. Do tych samych wniosków prowadzi analiza wyników następujących doświadczeń. Próbki walcowe zostały poddane ściskaniu siłą wzrastającą od 0 do zniszczenia (program egzamin ustny). W czasie zgniatania była badana zmiana objętości, szybkość przepływu fal i natężenie trzasków (przy pomocy odpowiednich mikrofonów i wzmacniaczy).

Szybkości obciążania

Otóż okazuje się, że do pewnej wartości obciążenia słyszalne dźwięki są bardzo słabe i natężenie ich jest mniej więcej równomierne. To samo dotyczy prędkości przechodzenia fal. W tym obszarze następuje zmniejszenie objętości betonu. Powyżej pewnych wartości od 0,5 do 0,8 wytrzymałości betonu na ściskanie zaczynają występować intensywne trzaski, szybkość ruchu falowego gwałtownie maleje, a objętość betonu wyraźnie wzrasta (opinie o programie). Występują tu wyraźne zjawiska rozrywania, wywołujące efekty akustyczne, powodujące powstawanie przerw, wpływających na zmniejszenie szybkości przepływu fal oraz gwałtownie rozszerzające materiał na boki, co powoduje przyrost objętości.

Wartość rozgraniczająca oba obszary zależy głównie od rodzaju betonu, jego wilgotności itp. oraz od szybkości obciążania. Z powyższego należy wnioskować, że zerwanie przez rozciąganie nie następuje gwałtownie, lecz mamy do czynienia ze stopniowym nadrywaniem. Można to wykazać następującym doświadczeniem.

Poddając rurę wypełnioną betonem rozciąganiu, można wyróżnić trzy stadia (segregator aktów prawnych). W pierwszym odkształcenia w stali i betonie przebiegają równolegle i naprężenia w obu materiałach narastają równomiernie. Od pewnej granicznej wartości odkształcenia zaczynają się jednak przerywać słabsze wiązania i beton bierze coraz mniejszy udział w przyjmowaniu obciążenia.

W stadium III dochodzi do rozerwania większości wiązań i całą siłę musi przejąć stal. Na wykresie zależności odkształceń od siły dla całego układu stadium I charakteryzuje się zależnością liniową, II nieliniową, w III nie ma wpływu betonu. Jeżeli pominąć na wykresie część obciążeń przypadającą na stal, to otrzyma się dla betonu wykres.

Stwierdza się na nim wydłużenie przy ubytku siły, co wykazały znane badania Riischa (promocja 3 w 1). Wracając do uproszczonego schematu betonu w postaci kul łączonych wiązaniami, łatwo stwierdzić, że ściskanie może spowodować dwojaki rodzaj zniszczenia.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Obciążenie skupione w wierzchołku zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Obciążenie skupione w wierzchołku zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Obciążenie skupione w wierzchołku zdjęcie nr 8 Obciążenie skupione w wierzchołku zdjęcie nr 9 Obciążenie skupione w wierzchołku zdjęcie nr 10
Obciążenie skupione w wierzchołku zdjęcie nr 11
Obciążenie skupione w wierzchołku zdjęcie nr 12 Obciążenie skupione w wierzchołku zdjęcie nr 13 Obciążenie skupione w wierzchołku zdjęcie nr 14
Obciążenie skupione w wierzchołku zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obciążenie skupione w wierzchołku zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obciążenie skupione w wierzchołku zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami