Blog

Wiedza o budowie tworzyw zdjęcie nr 2
10.02.2022

Mieszanie żywicy

W artykule znajdziesz:

Wiedza o budowie tworzyw zdjęcie nr 3
Mieszanie żywicy

Ponieważ eter izopropylowy jest łatwopalny i nieco szkodliwy dla zdrowia, pożądane jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności. Jak wiadomo, kwasy nieorganiczne, stosowane tu jako katalizatory, silnie działają na metale, więc pojemniki metalowe muszą być odpowiednio zabezpieczone (program uprawnienia budowlane na komputer).

Inny typ spienionych fenoplastów, tzw. syntaktik, ma daleko lepszą odporność na działanie wody i wilgoci, gdyż są to drobne kuleczki, sklejane innym lepiszczem lub żywicą fenolowo-formaldehydową. Najczęściej stosuje się do tego celu żywice poliestrowe, a czasem epoksydowe. Mieszanie żywicy ze spienionymi kuleczkami prowadzi się na zwykłej ugniatarce (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do żywicy poliestrowej dodaje się najpierw aktywator (a do żywicy epoksydowej utwardzacz), potem inicjator (tylko do żywicy poliestrowej), a wreszcie spienione kuleczki fenolowe. Po wymieszaniu powstaje gęsta masa, którą ręcznie wypełnia się potrzebne przestrzenie lub formy (przeważnie drewniane, gipsowe itp.). Cztery przykładowe recepty z zastosowaniem żywicy poliestrowej i epoksydowej. Ciężar objętościowy zależy od stosunku żywicy do mikrobanieczek i waha się w granicach od 0,1 do 0,4. Formowanie płyt lub kształtek odbywa się przeważnie bezpośrednio na budowie lub przy prefabrykowaniu płyt i ścianek kompletnych (okładanych). Najlepsze własności mechaniczne osiąga się przez dodanie do mieszanki niewielkiej ilości ciętego włókna szklanego (uprawnienia budowlane).

Oprócz zastosowania żywicy epoksydowej w połączeniu z granulkami spienionego polistyrenu, aminoplastu czy fenoplastu można również produkować wyroby spienione z samej żywicy epoksydowej z niewielkim dodatkiem odpowiedniego środka porotwórczego, który działa pod wpływem ciepła reakcji utwardzania. Spienia się je przeważnie w warunkach polowych, otrzymując bardzo szybko tworzywo spienione o bardzo dobrych własnościach mechanicznych i lekkie (do 0,03 G/cm3), przy czym konieczne jest kontrolowanie temperatury reakcji, gdyż łatwo może nastąpić przegrzanie (program egzamin ustny).

Ciężar objętościowy

Dla uzyskania wyrobów o małym ciężarze objętościowym (od 0,015 do 0,025 G/cm3) konieczne jest jednak wstępne ogrzanie formy z zewnątrz do temperatury ok. 120 °C. Oprócz środka spieniającego, stosuje się tu również dodatek rozcieńczalnika (przeważnie toluenu), który rozcieńcza dość gęstą żywicę i umożliwia dobre rozprowadzenie środka porotwórczego. Dodaje się również minimalne ilości środka smarującego (opinie o programie).

Ciężar objętościowy zależny jest głównie od rodzaju i ilości środka porotwórczego, przy czym woda może spełniać rolę porotwórczą, gdyż wchodzi w reakcję z innymi składnikami, w wyniku których wydziela się gaz. Możliwe jest również zastosowanie w recepcie dodatku dwuizocyjanianu toluilenu w większej ilości. Mieszanina taka reaguje w normalnej. Przy zastosowaniu tej recepty otrzymuje się produkt spieniony o wyjątkowo drobnych porach oraz o dobrych własnościach mechanicznych.

Wyroby epoksydowe spienione mimo dość wysokiej ceny mogą jednak znaleźć zastosowanie w specjalnych przypadkach w budownictwie ze względu na bardzo dobre własności i łatwość formowania oraz ze względu na doskonałą przyczepność żywicy do metali i innych materiałów. Wypełnienia wzmacniające z tworzywa epoksydowego spienionego (stosowane czasem w budownictwie) mają bardzo wysoką wytrzymałość (segregator aktów prawnych).

Polichlorek winylu (PCW) porowaty twardy ma bardzo dobre własności mechaniczne i jest bardzo dobrym materiałem izolacyjnym. Mimo wielu zalet jest on obecnie jeszcze za drogi, aby mógł odgrywać większą rolę w budownictwie. Istnieją jednak możliwości, aby przez ulepszenie technologii obniżyć poważnie jego cenę. Wtedy może odegrać ważną rolę w stosunku do innych tworzyw spienionych gdyż ma on tę wielką zaletę, że jest trudnopalny. Wadą tego materiału jest znaczny skurcz przestrzenny (do 18%) po upływie 1-3 lat(promocja 3 w 1). Skurcz ten może być poważnie zmniejszony przez ulepszenie technologii i zastosowanie tzw. stabilizacji termicznej (wygrzewanie w odpowiedniej temperaturze). Produkt ten można obkładać płytami z poliestrów wzmocnionych włóknami szklanymi, a takie połączenie daje bardzo trwałe i mocne płyty oraz kształtki.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wiedza o budowie tworzyw zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wiedza o budowie tworzyw zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wiedza o budowie tworzyw zdjęcie nr 8 Wiedza o budowie tworzyw zdjęcie nr 9 Wiedza o budowie tworzyw zdjęcie nr 10
Wiedza o budowie tworzyw zdjęcie nr 11
Wiedza o budowie tworzyw zdjęcie nr 12 Wiedza o budowie tworzyw zdjęcie nr 13 Wiedza o budowie tworzyw zdjęcie nr 14
Wiedza o budowie tworzyw zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wiedza o budowie tworzyw zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wiedza o budowie tworzyw zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami