Blog

13.03.2020

Mieszanka betonowa

W artykule znajdziesz:

Mieszanka betonowa

Mieszanka betonowa

Mieszankę betonową opuszczoną w workach wysypuje się pod wodą bezpośrednio nad dnem lub ułożoną warstwą, aby uniknąć wypłukania cementu. Zamiast skrzyń, w dosłownym tego słowa znaczeniu, które były dawniej używane, do betonowania pod wodą używa się obecnie koparek chwytakowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Elementy pionowe, jak słupy i ściany, o wysokości mniejszej od 3-5 m, rzadkim zbrojeniu i przekroju większym od 40X40 cm betonuje się przez układanie masy betonowej z góry. Na spodzie układa się najpierw mieszankę ciekłą, a następnie plastyczną. Mieszankę należy wrzucać środkiem otworu, nie po ścianach deskowania, gdyż wówczas nierówno się układa. Cienkie, wyższe i gęsto uzbrojone elementy betonuje się z boku pasmami wysokości 1-2 m. Oczywiście nie układa się od razu całego pasma, lecz betonuje je warstwami.
Płyty małych grubości betonuje się od razu całą grubością. Jeżeli spoczywają one na żebrach, to betonuje się je równocześnie z żebrami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przerwy robocze w słupach i ścianach można wykonać na poziomie stóp fundamentowych i płyt stropowych. Rzadziej wykonuje się je poniżej poziomu podciągów lub w stropach grzybkowych poniżej głowic.
Betonowanie płyt i belek należy tak zorganizować, aby uniknąć przerw. Jeżeli jest to niemożliwe, przerwę roboczą pozostawia się w połowie rozpiętości belki lub płyty w miejscu najmniejszych naprężeń ścinających. Przerwa powinna być pionowa. W tym celu w miejscach przerw ustawia się deski z wycięciami przeznaczonymi do przepuszczenia zbrojenia (uprawnienia budowlane).

Przed wznowieniem betonowania beton oczyszcza się dokładnie z resztek luźno przyczepionego betonu i obrzuca zaczynem cementowym. Przystępując do betonowania posadzek betonowych ustawia się najpierw deski wyznaczające grubość podłoża lub posadzki. Następnie betonuje się co drugie pole, aby łatwo można było wyjmować deski (program egzamin ustny). Pozostałe pola wyrównuje się według powierzchni pól już zabetonowanych. Mieszankę betonową układa się łopatami i ściąga łatą.

W stropach monolitycznych lub z nadbetonem posadzki są też układane na całej szerokości budynku przed wzniesieniem ścian następnej kondygnacji. Wzdłuż budynku układa się szyny stalowe, po których przesuwa się listwa wibracyjna, która wyrównuje beton nanoszony pompami lub wysypywany z kubłów. Na wyrównanej powierzchni betonu są układane dywaniki, odciągające nadmiar wody z betonu. Pozwala to świeży beton wygładzić zacieraczkami, co daje zupełnie równą powierzchnię, na którą można od razu naklejać wykładziny podłogowe (opinie o programie).

Torkretowanie

Jeżeli mieszankę betonową nakładamy na mur lub dawniej wykonany element budowlany i chcemy otrzymać dobre związanie świeżego betonu z podłożem, stosujemy nanoszenie betonu przez natrysk, czyli torkretowanie. Metodą tą wykonuje się też cienkie elementy betonowe zbrojone gęstą siatką.
Natrysk wykonuje się działkiem natryskowym zwanym torkretnicą.

Sposób przeprowadzenia odgrzybienia zależy od stopnia porażenia (segregator aktów prawnych). W razie porażenia powierzchniowego w formie nalotów pleśni wystarczy drewno wysuszyć, oczyścić z nalotu i powlec środkami grzybobójczymi. Jeżeli grzyb poraził już drewno na pewną głębokość, trzeba warstwę zniszczoną usunąć, aż do zdrowego drewna. Tynki należy odbić na przestrzeni 50 cm poza ślady grzybni. Grunt spod podłogi usuwa się na głębokość 30 cm poniżej zauważonych śladów grzyba. W miejsce usuniętego gruntu sypie się piasek zmieszany z odpowiednimi środkami grzybobójczymi, przeznaczonymi do odkażania. Odsłonięte partie ści fundamentowych powleka się środkiem grzybobójczym.

Specjalnymi impregnatami zabezpiecza się też drewno zarówno pozostawione, jak i nowo wbudowane. Drewno wilgotne, znajdujące się w warunkach uniemożliwiających wysuszenie, r w piwnicach, impregnuje się pastami grzybobójczymi, drew tylko zawilgocone — środkami solowymi, zaś powietrzno-suche impregnatami olejowymi lub emulsyjnymi (promocja 3 w 1).

Przede wszystkim jednak należy usunąć przyczynę zawilgocenia elementów i zapewnić im stały przepływ powietrza. Suche ułożone w przewiewnym miejscu drewno dużo trudniej ulega z grzybieniu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami