Blog

12.05.2022

Mieszanki betonowe

W artykule znajdziesz:

Mieszanki betonowe

Rodzaj, jakość i wzajemny stosunek składników mieszanki betonowej w znacznym stopniu określają z góry jej właściwości, jak również właściwości uzyskanego z niej betonu. Skład mieszanki betonowej dobiera się wychodząc z warunku uzyskania w założonym terminie betonu o określonych właściwościach fizyczno-mechanicznych. Poza tym przy doborze składu dąży się do uzyskania takiej mieszanki, której właściwości odpowiadały by wymaganiom technologii jej zagęszczania przy formowaniu i wykańczaniu powierzchni wyrobów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Mieszanki betonowe z punktu widzenia reologisą układami plastyczno-lepkimi, których właściwości zmieniają się gwałtownie przy oddziaływaniu na nie sił zewnętrznych (impulsy oscylujące, wstrząsanie, uderzenia itp.). Tak więc pod wpływem wibracji lepkość mieszanki betonowej zmniejsza się, a jej cząsteczki, będąc w nieustannym ruchu, dążą do zajęcia położenia równowagi. Cząstki mieszanki zbliżają się przy tym do siebie, grubsze i cięższe opadają pod wpływem siły ciężkości, a pęcherzyki powietrza, jako najlżejsze składniki mieszanki, wypychane są na jej powierzchnię, wskutek czego mieszanka zagęszcza się. Po zaprzestaniu wibrowania mieszanka ponownie gęstnieje, przechodząc w stan sprężysto- -plastyczny, i wskutek bardziej ścisłego położenia cząstek zyskuje pewną wytrzymałość. Reologia zajmuje się w szczególności analizą zjawisk stanu naprężeń - odkształceń w czasie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Odwracalność zmiany lepkości mieszanki betonowej przy wibrowaniu, wstrząsaniu i innych podobnych oddziaływaniach nazywa się tiksotropią. Wywiera ona istotny wpływ na technologię przygotowania mieszanki, transportowanie jej na miejsce układania, a szczególnie na zagęszczenie jej przy formowaniu wyrobów. Do głównych właściwości mieszanki betonowej, które określają jej jakość w technologii produkcji wyrobów, należą: urabialność, jednorodność, spoistość i zdolność zatrzymywania wody (uprawnienia budowlane).

Urabialność

Urabialność charakteryzuje zdolność mieszanki do wypełnienia formy i zagęszczania się w niej pod działaniem siły ciężkości lub w wyniku zewnętrznych oddziaływań mechanicznych. Ta właściwość mieszanki betonowej powinna odpowiadać określonej wartości dla różnych metod formowania i intensywności jej zagęszczania (program egzamin ustny).

Urabialność mieszanki betonowej ocenia się wskaźnikami ciekłości lub plastyczności. W zależności od ich wielkości mieszanki betonowe można umownie podzielić na półciekłe i gęstoplastyczne, które różnią się swoim składem, wyglądem zewnętrznym i strukturą. Podział mieszanek betonowych na półciekłe i gęstoplastyczne jest w tym przypadku umowny. Jako mieszanki półciekłe traktuje się mieszanki o konsystencjach plastycznej, półciekłej i ciekłej, a jako mieszanki gęstoplastyczne mieszanki o konsystencjach gęstoplastycznej i wilgotnej (opinie o programie).

Mieszanka betonowa o konsystencji półciekłej jest plastyczna i charakteryzuje się strukturą ciągłą, tj. obecnością nieprzerywanej siatki błonek wodnych otaczających cząsteczki cementu oraz ziarna kruszywa drobnego i grubego. W takiej mieszance ziarna kruszywa są jakby zawieszone w środowisku utworzonym z mieszaniny spoiwa, drobno mielonych dodatków i wody, co zapewnia spoistość i nierozwarstwianie się mieszanki. Mieszanki o konsystencji półciekłej łatwo rozmieszczają się w formie pod wpływem własnego ciężaru i przyłożenia niewielkich sił mechanicznych (segregator aktów prawnych).

Mieszanka betonowa o konsystencji gęstoplastycznej jest pulchna, a niekiedy sypka i składa się z oddzielnych ziaren grubego kruszywa. W takiej mieszance za mało jest wody potrzebnej do utworzenia nieprzerywanej siatki błonek wodnych. Uzyskanie właściwego zagęszczenia takich mieszanek przy wytwarzaniu wyrobów betonowych wymaga długotrwałego i skutecznego oddziaływania mechanicznego. Urabialność mieszanek betonowych określa się zgodnie z normą GOST 10181-62 różnymi sposobami. Dla mieszanek o konsystencji półciekłej właściwość tę ocenia się z wielkości osiadania (pod wpływem sił ciężkości) znormalizowanego stożka wykonanego z danej mieszanki. Osiadanie stożka mierzy się w cm od razu po ukończeniu formowania i wydobyciu stożka betonowego z formy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami