Blog

13.03.2021

Mieszarka mechaniczna

W artykule znajdziesz:

Mieszarka mechaniczna

Mieszarka mechaniczna

Okres, w którym cement nie powinien wykazywać odchyleń od wymagań normy, dla cementów zwykłych wynosi ok. 90 dni, dla szybkosprawnych 30-T-90 dni. Wytrzymałość cementów po 28 dniach określa ich aktywność. Według norm polskich oraz zaleceń norm RWPG bada się wytrzymałość cementów na zginanie - na beleczkach o wymiarach 4x4x16 cm wykonanych z normalnej zaprawy - oraz na ściskanie - przez zgniatanie pozostałych połówek beleczek (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wymagania norm polskich odnośnie cech wytrzymałościowych cementów. Przygotowanie próbek z zaprawy normalnej wg przepisów polskich. Do wykonania próbek cementowych stosowane są następujące przyrządy:
a. Mieszarka mechaniczna do zaprawy. Prędkość obrotowa miski wynosi 8 obr/min, walca mieszającego 72 obr/min; wyłączenie samoczynne następuje po 20 obrotach miski (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
b. Forma stalowa do beleczek, w której można uformować jednocześnie 3 beleczki.
c. Dwie skrzynki metalowe, betonowe lub drewniane - takie jak dla przechowywania placków przy badaniu pęcznienia.

Piasek normalny do zaprawy wydobywa się ze złóż piaskowych „Biała Góra” pod Tomaszowem Mazowieckim. Rozróżnia się piasek gruby i drobny.
Uziarnienie piasku grubego: na sicie o oczkach kwadratowych 1,40 mm - pozostałość l,5°/o, na sicie 0,71 mm - 98%, z czego 50-70% piasku powinno pozostać na sicie o oczkach 1,00 mm. Uziarnienie piasku drobnego: na sicie o oczkach 0,20 mm - pozostałość llH-14%, z czego 68-72% powinno pozostać na sicie 0,08 mm.

W piasku grubym zawartość krzemu (Si02) powinna wynosić 99% ciężarowo, straty przy wyżarzaniu - nie więcej niż 0,50% ciężarowo, oraz zawartość składników piasku rozpuszczalnych w wodzie - nie więcej niż 0,05%. W piasku drobnym zawartość tlenku krzemu (SiOz) powinna wynosić co najmniej 97% 7 ciężarowo, a straty przy wyżarzaniu - nie więcej niż 0,50% ciężarowo.
Dostawą piasku normalnego jak i jego badaniem zajmuje się Instytut Wiążących Materiałów Budowlanych. Cement w ilości ok. 2 kg należy przesiać przez sito 1,00 mm. Temperatura materiałów i otoczenia powinna utrzymywać się w granicach 17-20oC (program egzamin ustny).

Przygotowanie zaprawy

Naoliwioną formę składa się i dociska śrubą. Miejsca połączeń należy uszczelnić mieszanką parafiny i kalafonii (3 : 1).
Do napełnienia jednej formy (3 beleczki) wykonuje się zaprawę z:
a) 450 G cementu,
b) 450 G piasku normalnego drobnego,
c) 900 G piasku normalnego grubego,
d) 270 G wody (opinie o programie).

Wzajemny stosunek ciężarowy wynosi więc 1:1:2: 0,6. Ręcznie miesza się przede wszystkim cement z drobnym piaskiem, następnie dodaje się piasku grubego i razem miesza ok. minuty. Po dolaniu wody miesza się przez następną minutę. Zaprawę rozmieszcza się równomiernie we wgłębieniu miski i uruchamia mieszarkę na 20 obrotów. Po wyjęciu zaprawy miesza się ją jeszcze ręcznie przez jedną minutę (segregator aktów prawnych).

Formę stalową wypełnia się dwiema warstwami po ok. 310 G zaprawy cementowej, ubijając każdą warstwę 20 uderzeniami ubijaka. Uformowane beleczki wstawia się do skrzynki nasyconej wilgocią na 2 godz. Po wyjęciu formy zdejmuje się radmiar zaprawy, wyrównuje powierzchnię beleczek nożem i z powrotem umieszcza w skrzynce. Po 20 godz od chwili włożenia zaprawy do formy wyjmuje się beleczki z formy i umieszcza je na dalsze 4 godz na płytkach szklanych w atmosferze nasyconej wilgocią. Następnie beleczki przechowuje się w skrzyni na ruszcie zanurzonym w wodzie aż do chwili wykonywania badań wytrzymałościowych.

Do każdego badania należy wykonać 3 beleczki (promocja 3 w 1).
Przygotowanie próbek wg normy RWPG oraz Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO.

Mieszarka łopatkowa do zaprawy z automatycznym przełącznikiem prędkości. Prędkość obrotowa łopatek wynosi 140 ± 5 oraz 285 + 10 obr/min, ruch obrotowy zaś 62 ± 5.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami