Blog
Mieszarka mechaniczna
W artykule znajdziesz:
Mieszarka mechaniczna
Okres, w którym cement nie powinien wykazywać odchyleń od wymagań normy, dla cementów zwykłych wynosi ok. 90 dni, dla szybkosprawnych 30-T-90 dni. Wytrzymałość cementów po 28 dniach określa ich aktywność. Według norm polskich oraz zaleceń norm RWPG bada się wytrzymałość cementów na zginanie - na beleczkach o wymiarach 4x4x16 cm wykonanych z normalnej zaprawy - oraz na ściskanie - przez zgniatanie pozostałych połówek beleczek (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wymagania norm polskich odnośnie cech wytrzymałościowych cementów. Przygotowanie próbek z zaprawy normalnej wg przepisów polskich. Do wykonania próbek cementowych stosowane są następujące przyrządy:
a. Mieszarka mechaniczna do zaprawy. Prędkość obrotowa miski wynosi 8 obr/min, walca mieszającego 72 obr/min; wyłączenie samoczynne następuje po 20 obrotach miski (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
b. Forma stalowa do beleczek, w której można uformować jednocześnie 3 beleczki.
c. Dwie skrzynki metalowe, betonowe lub drewniane - takie jak dla przechowywania placków przy badaniu pęcznienia.
Piasek normalny do zaprawy wydobywa się ze złóż piaskowych „Biała Góra” pod Tomaszowem Mazowieckim. Rozróżnia się piasek gruby i drobny.
Uziarnienie piasku grubego: na sicie o oczkach kwadratowych 1,40 mm - pozostałość l,5°/o, na sicie 0,71 mm - 98%, z czego 50-70% piasku powinno pozostać na sicie o oczkach 1,00 mm. Uziarnienie piasku drobnego: na sicie o oczkach 0,20 mm - pozostałość llH-14%, z czego 68-72% powinno pozostać na sicie 0,08 mm.
W piasku grubym zawartość krzemu (Si02) powinna wynosić 99% ciężarowo, straty przy wyżarzaniu - nie więcej niż 0,50% ciężarowo, oraz zawartość składników piasku rozpuszczalnych w wodzie - nie więcej niż 0,05%. W piasku drobnym zawartość tlenku krzemu (SiOz) powinna wynosić co najmniej 97% 7 ciężarowo, a straty przy wyżarzaniu - nie więcej niż 0,50% ciężarowo.
Dostawą piasku normalnego jak i jego badaniem zajmuje się Instytut Wiążących Materiałów Budowlanych. Cement w ilości ok. 2 kg należy przesiać przez sito 1,00 mm. Temperatura materiałów i otoczenia powinna utrzymywać się w granicach 17-20oC (program egzamin ustny).
Przygotowanie zaprawy
Naoliwioną formę składa się i dociska śrubą. Miejsca połączeń należy uszczelnić mieszanką parafiny i kalafonii (3 : 1).
Do napełnienia jednej formy (3 beleczki) wykonuje się zaprawę z:
a) 450 G cementu,
b) 450 G piasku normalnego drobnego,
c) 900 G piasku normalnego grubego,
d) 270 G wody (opinie o programie).
Wzajemny stosunek ciężarowy wynosi więc 1:1:2: 0,6. Ręcznie miesza się przede wszystkim cement z drobnym piaskiem, następnie dodaje się piasku grubego i razem miesza ok. minuty. Po dolaniu wody miesza się przez następną minutę. Zaprawę rozmieszcza się równomiernie we wgłębieniu miski i uruchamia mieszarkę na 20 obrotów. Po wyjęciu zaprawy miesza się ją jeszcze ręcznie przez jedną minutę (segregator aktów prawnych).
Formę stalową wypełnia się dwiema warstwami po ok. 310 G zaprawy cementowej, ubijając każdą warstwę 20 uderzeniami ubijaka. Uformowane beleczki wstawia się do skrzynki nasyconej wilgocią na 2 godz. Po wyjęciu formy zdejmuje się radmiar zaprawy, wyrównuje powierzchnię beleczek nożem i z powrotem umieszcza w skrzynce. Po 20 godz od chwili włożenia zaprawy do formy wyjmuje się beleczki z formy i umieszcza je na dalsze 4 godz na płytkach szklanych w atmosferze nasyconej wilgocią. Następnie beleczki przechowuje się w skrzyni na ruszcie zanurzonym w wodzie aż do chwili wykonywania badań wytrzymałościowych.
Do każdego badania należy wykonać 3 beleczki (promocja 3 w 1).
Przygotowanie próbek wg normy RWPG oraz Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO.
Mieszarka łopatkowa do zaprawy z automatycznym przełącznikiem prędkości. Prędkość obrotowa łopatek wynosi 140 ± 5 oraz 285 + 10 obr/min, ruch obrotowy zaś 62 ± 5.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32