Blog
Stropy
W artykule znajdziesz:
Stropy
Strop opiera się na ścianach z pustaków Muranów za pośrednictwem wieńców żelbetowych, przy czym wieńce układane są na warstwie pustaków podwójnych z zalanymi betonem otworami lub też na specjalnych pełnych blokach betonowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Inne szczegóły konstrukcyjne wykonawcze są analogiczne jak przy użyciu pustaków Alfa.
Zalety i wady ścian z pustaków Muranów są na ogół takie same jak ścian z pustaków Alfa wyprodukowanych z betonu ceglanego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jednakże pustaki Muranów mają większą wytrzymałość i dlatego przy zastosowaniu wyższej klasy wytrzymałościowej nadają się do budowy większej ilości kondygnacji niż pustaki Alfa. Natomiast ściany z pustaków Alfa mają pewną przewagę pod względem izolacji cieplnej (uprawnienia budowlane).
Autor uważa za celowe przedstawienie charakterystycznych pęknięć, jakie powstały w ścianach podłużnych budynku w dzielnicy Muranów o wymiarach w planie 74 X 10,4 m z jedną dylatacją poprzeczną. Budynek w stanie surowym wykonano w lipcu 1949 r. W początku grudnia 1951 r. widać było rysy a, głównie pod oknami parteru.
Rysy miały grubość, począwszy od włoskowatej do l-b-2 mm. Były one w przybliżeniu pionowe i przechodziły głównie przez środek poszczególnych pustaków i przez spoiny poziome.
Spoiny pionowe były nie zapełnione zaprawą ze względu na zastosowany przyspieszony sposób wykonania (program egzamin ustny).
Rysy o podobnym charakterze widać było również w niektórych mieszkaniach. Pierwsze rysy zauważono je- sienią 1950 roku. natomiast większą ilość rys pod oknami spostrzeżono w listopadzie 1951 roku, a więc w 2 lata po wykonaniu.
Charakterystyczne jest, że rysy powstały nie w filarach między oknami, lecz w murach podokiennych i to głównie w połowie pustaków na przedłużeniu niezapełnionych spoin poprzecznych, a więc w najsłabszych pionowych przekrojach poprzecznych muru. Rysy można wytłumaczyć skurczem termiczno-wilgotnościowym ściany w okresie przymrozków.
Okoliczność, że nasilenie rys nastąpiło nie w ciągu pierwszego, lecz po drugim roku jest zastanawiająca, ale można ją wyjaśnić długotrwałym procesem wysychania i skurczu pustaków gruzobetonowych.
Otynkowane ściany
W jednym z doświadczalnych domków parterowych Instytutu Techniki Budowlanej (przy ul. Wawelskiej w Warszawie), wykonanych w 1947 roku, zastosowano ściany zewnętrzne z bloków pełnych gruzobetonowych o wymiarach 25 X 25 X 50 cm, obłożonych od zewnątrz umocowanymi do bloków płytami wiórkowo-cementowymi o grubości 5 cm (opinie o programie).
Ściany zostały otynkowane od wewnątrz zaprawą wapienną na grubość 1 cm. Łączna grubość ścian wraz z tynkiem wynosi 31 cm.
Na bloki użyto beton o następującym składzie, licząc na 1 m3 gotowego betonu: cementu 190 kg, wody 185 litrów, grysu ceglanego 3h mm 190 litrów, Vis mm 680 litrów, 150 mm 330 litrów (segregator aktów prawnych).
Obliczony współczynnik przenikania ciepła wynosił k = 0,85.
Próby wypadły pomyślnie.
Już w latach 1928-29 wykonano w Warszawie dwa piętrowe budynki na Saskiej Kępie ze ścianami z bloków celolitowych (nazwa odmiany pianobetonu według licencji duńskiej) o grubości 20 cm, wymurowanych na zaprawie cementowej i dwustronnie otynkowanych.
Doświadczenie nie dało zadowalających wyników: w ścianach zewnętrznych powstało wiele rys, a na tynku wewnętrznym w miejscach spoin tworzyły się ciemne linie na skutek osiadania wilgoci.
Pierwszy budynek z gazobetonu wykonano w Warszawie w 1928 roku przy zbiegu ul. Hożej i Chałubińskiego. Był to niewielki dom o 2 kondygnacjach. Ściany o grubości 25 cm zrobiono z gazobetonu o konsystencji wilgotnej ziemi, ubijanego lekko w dwustronnym deskowaniu (promocja 3 w 1).
Stropy wykonano z płyt zbrojonych gazobetonowych ułożonych na belkach stalowych.
Budynek ten zachował się zupełnie zadowalająco pod względem cieplnym, nawet w czasie dużych mrozów w styczniu i lutym 1929 r., jednakże wskutek skurczu popękał tak, że w ścianach powstało dużo pionowych rys nie tylko wloskowatych, lecz i o szerokości kilku milimetrów.
Te doświadczenia przedwojenne w Polsce spowodowały zaniechanie budowy ścian zewnętrznych z pianobetonu i gazobetonu.
Jedynie w sporadycznych przypadkach stosowano przed wojną pianobeton jako materiał izolacyjny do ścian utworzonych z kilku warstw pionowych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32