Blog

29.08.2022

Migracje zarobkowe

W artykule znajdziesz:

Migracje zarobkowe

Antyle Holenderskie leżą w strefie klimatu równikowego, w zasięgu cyrkulacji pasatowej związanej z Wyżem Azorskim. Wyspy położone na wsch. od Portoryko, o klimacie pod- równikowym wybitnie wilgotnym, nawiedzane są przez huragany (Iipiec -październik). Wyspy w pobliżu Wenezueli, o klimacie podrównikowym wilgotnym, znajdują się poza ich zasięgiem. Średnia temp. powietrza w styczniu waha się od 21 (Sint Maarten, Sint Eustatius, Saba) do 2°C (Curaęao, Bonaire); w lipcu wynosi 26-28°C. Średnia roczna suma opadów waha oraz cennymi gatunkami drzew. Istnieją pomorski park Bonaire (2700 ha) i na Curaęao ; : narodowy Christoftel (1860 ha) , najwyższe wzniesienie wyspy Sint Chrlelberg (372 m n.p.m.) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Gęstość zaludnienia Antyli Holendersi. - (261osób/km2) oraz struktura etnicznora- z przewagą ludności murzyńskiej ‘8? . odzwierciedlają zaistniałe tam w ciągu ostanich pięciu stuleci procesy: początkową mi nację tubylców - Karaibów (obecnie Ina stanowią 5% ludności) oraz masowe wykorzystywanie przywiezionych z Afryki czarnych niewolników jako siły roboczej. Pod koniec XIX i na pocz. XX w. dokonywały się masowe migracje zarobkowe w obrębie Antyli; dodatkowo mozaikę etniczną skomplikował fakt kolonizacji europejskiej (biali stanowią 6% społeczeństwa). Ludność koncentruje się gł. na wyspie Curaęao (151 tys.), gdzie znajduje się stolica - Willemstad (75 tys.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pozostałe wyspy mają własne centra samorządowe: Kralendijk (2 tys.) na Bonaire, Philipsburg (6 tys.) na Sini Maarten, Oranjestad (1,0 tys.) na Sint Euslatius oraz The Bottom (1 tys.) na Saba. 07% ogółu obywateli zamieszkuje w miastach, językiem oficjalnym jest holenderski, obok którego funkcjonuje lokalny dialekt tzw. papiamento, będący mieszaniną hiszpańskiego, portugalskiego, holenderskiego oraz angielskiego. W użyciu jest leż angielski i hiszpański (uprawnienia budowlane).

Linia brzegowa wyspy

Zdecydowana większość mieszkańców to chrześcijanie - katolicy (84%) i protestanci (12%), pozostali są wyznawcami judaizmu, hinduizmu i islamu (4%). Wskaźniki urodzeń i zgonów wynoszą odpowiednio 1,9% i 0,6%, określając przyrost na poziomie 1,1%. Ponad 1/4 populacji jest w wieku poniżej 15 lat. Przeciętna dł. życia: 77 lat, należy do najwyższych na świecie. Opieka medyczna dostępna jest na każdej wyspie. Odsetek analfabetów wśród dorosłych wynosi 6%. Na Curasao znajduje się Uniwersytet Antyli Holenderskich (program egzamin ustny).

Aruba jesl wysp.} położoną na pel.-/ach. krańcu Małych Antyli, w odległości 80 km na zach. od Curasao i 20 km na pn. od wenezuelskiego półwyspu Paraguana. Należy ona do luku wulkanicznego archipelagu Małych Antyli i zbudowana jest z kredowych skał zasadowych, intruzywnych skał kredowych oraz z osadowych skał z okresu trzeciorzędu (wapienie). Linia brzegowa wyspy należy do słabo rozwiniętych. Krajobraz jest równinny, urozmaicony śladami dawnej działalności wulkanicznej. Najwyższy szczyt to lamanota (188 m n.p.m.). Na wybrzeżach morskich rozciągają się rozległe piaszczyste plaże (opinie o programie).

 jest w dużej mierze zdegradowana przez działalność człowieka. Żyjące tu zwierzęta: węże, jaszczurki, wiele gatunków owadów, są charakterystyczne dla obszarów suchych. Wyspa posiada kilka obiektów chronionych, m.in. park narodowy Arikok, podmorski park Arashi oraz Lagunę Het Spaans (segregator aktów prawnych).

Ludność stanowi mieszankę Indian, Hiszpanów i Holendrów, z domieszką afrykańską. Mniejszości narodowe to osadnicy z Europy, imigranci z Indii i Azji Wschodniej. Dominuje religia rzymskokatolicka. Język urzędowy to holenderski.

Panuje tu klimat podrównikowy, z niewielką ilością opadów - ich roczna suma nie przekracza 500 mm. Pora deszczowa trwa od poł. listopada do poł. lutego. Suchość klimatu spowodowana jest pn.-wsch. wiatrami, przynoszącymi opady dowietrznym wyspom Małych Antyli. Średnia temp. roczna wynosi 27°C. Sieć hydrograficzna jest uboga, na wyspie nie ma większych rzek ani jezior (promocja 3 w 1). Opady zatrzymywane są w zbiornikach retencyjnych, a większość wody pitnej pochodzi z destylacji wody morskiej.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami