Blog
Mikroskop grzewczy
W artykule znajdziesz:
Mikroskop grzewczy zastosowany przez niektórych badaczy umożliwił porównanie nadtapiania się skaleni. Pozwala on określić tylko dwa punkty temperaturowe : temperaturę początku nadtapiania się krawędzi próbki walcowej i temperaturę tworzenia się półkuli. Ilości kwarcu i kaolinu, które może rozpuścić w sobie stop skaleniowy, zmieniają się w bardzo szerokich granicach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Plagioklazy mogą w pewnym stopniu zastąpić mikroklin, jak to wykazali Keler i Popouu oraz Baraszenkow, ale zamiana ta nie jest korzystna, ponieważ szkło plagioklazowo zmniejsza obszar spiekania w porcelanie i nie zapobiega odkształcaniu się wyrobów przy wypalaniu. Wymagania odnośnie do składu skaleni przytoczono w Związku Radzieckim w odpowiedniej normie GOST. Zakres stosowania skaleni podał Kozyriew.
Pegmatyty. Skalenie wydobywa się obecnie z ciał pegmatytowych. Dawniej eksploatowano żyły peginatytowe składające się z prawie czystego mikroklinu. Takie złoża praktycznie są wyczerpane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pegmatyty bardzo często zawierają łyszczyk domieszkę szkodliwą pod względem technologicznym, gdyż wnosi ona „muszkę” psującą wygląd wyrobów ceramiki szlachetnej (w szczególności biotyt, który daje ciemną „muszkę”). Pegmatyty charakteryzują się gruboziarnistą teksturą i wzajemnym przerastaniem skalenia i kwarcu.
Aplity mają analogiczny do pegmatytów skład mineralogiczny, lecz w odróżnieniu od nich są drobnoziarniste. Zapasy jednych i drugich są ograniczone. Obecność domieszek w pegmatytach powoduje konieczność ich wzbogacania. Wzbogacanie można uzyskać przez zmielenie i następnie przez suche, wodne i magnetyczne oddzielanie domieszek (uprawnienia budowlane).
Typowy schemat wzbogacania pegmatytów składa się z następujących operacji: rozdrabniania dużych brył w kruszarce szczękowej lub stożkowej z przesiewaniem, mielenia w dezyntegratoraeh do cząstek 0 0,8 mm (następuje przy tym zmielenie żelaza 0,2-0,3%), elektromagnetycznego oddzielania w polu o natężeniu.
Granity i ortofiry
Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności można zastosować dwa sposoby: 1) mielenie na sucho w zamkniętym obiegu w młynie stożkowym z separatorem powietrznym typu „Alpino” do uzyskania cząstek wielkości 44 g.m, 2) mielenie na mokro w młynach kulowych do uzyskania cząstek 200 [im, flotacja w środowisku kwaśnym, filtracja i suszenie (program egzamin ustny).
Przy rozdrabnianiu i przesiewaniu najbardziej cenna część pegmatytów mikro- klin może w znacznym stopniu przedostawać się wraz z pyłem do odpadów, ponieważ skalenie są mniej twarde od składnika kwarcowego i odznaczają się łupliwością. Dlatego zapewnia się hermetyzację urządzeń rozdrabniających albo przewiduje się odsysanie i chwytani o pyłu w celu powtórnego wprowadzenia go do produkcji.
Najodpowiedniejszy jest produkt bardzo drobno mielony, zapewniający stosunkowo wczesne spiekanie się i dojrzewanie czerepu ceramicznego. Zawartość Fe203, wynosząca w sjenicie nefelinowym (stan Ontario, złoże Góry Niebieskie) 2%, stanowi po wzbogaceniu zaledwie 0,08% (opinie o programie).
Granity jasnoszare i różowe zawierają do 70% mikroklinu, nie mają wrostków ciemnych odmian łyszczyku i tlenku żelazowego (do 0,7%). Ortofiry są to stopione pochodne sjenitów, zawierające ortoklaz i niewielkie ilości kwarcu. W odróżnieniu od granitów występują one bardzo rzadko. Zarówno jedne, jak i drugie wymagają wzbogacania. Mechanizacja ich wydobywania z jednego złoża i wzbogacania odbywa się tylko na dużą skalę, dlatego wzbogacony produkt może być bardziej jednorodny (segregator aktów prawnych).
Do wzbogacania nieodzowne jest wstępne drobne zmielenie, np. do pozostałości 0,3% na sicie nr 009. Bardzo skuteczne jest też wstępne wypalanie materiału w temperaturze 900°C, wywołujące zniszczenie składników kwarcowych i skaleniowych. Wzbogacanie przeprowadza się w separatorze elektromagnetycznym, np. 138 B-CE, przy napięciu pola magnetycznego 9G0 kA/m (12 000 Oe) i sile prądu 8 A. Po czterokrotnym przepuszczeniu produktu przez separator wydajność koncentratu wynosi 55% przy zmniejszonej ośmiokrotnie zawartości żelaza. Szkodliwą domieszkę zanieczyszczającą stanowi biotyt (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32