Blog
Mikroskop
W artykule znajdziesz:
Mikroskop - przyrząd optyczny, składający się w najprostszym przypadku z obiektywu i okularu, przeznaczony do uzyskiwania powiększonych obrazów drobnych przedmiotów mikroskop autokolimacyjny - mikroskop zaopatrzony w okular autokolimacyjny i przeznaczony do pomiarów promieni krzywizny powierzchni sferycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Mikroskop elektronowy - mikroskop, w którym rolę czynnika oświetlającego preparat obserwowany i tworzącego obraz powiększony spełnia strumień elektronów; m.e. umożliwia uzyskanie powiększeń do ok. 250 000 razy. Mikroskop elektronowy emisyjny - mikroskop elektronowy, w którym preparat badany emituje elektrony przyspieszane następnie przez odpowiedni układ elektrod i soczewek elektronowych, tworzące na ekranie luminescencyjnym lub płycie fotograficznej powiększony obraz powierzchni emitującej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Mikroskop elektronowy odbiciowy - mikroskop elektronowy, w którym strumień elektronów o dużej prędkości, zogniskowany w wiązkę o średnicy kilku do kilkunastu mikrometrów pada na obserwowany preparat pod małym kątem i po odbiciu od powierzchni obrazu tworzy jej obraz; m.e.o. stosowane są w fizyce ciała stałego i krystalografii (uprawnienia budowlane).
Mikroskop elektronowy połowy - mikroskop elektronowy, w którym badany preparat, mający kształt ostrza o promieniu krzywizny rzędu kilkuset nanometrów emituje elektrony pod wpływem pola elektrycznego rzędu 35-50 MV/cm, które są odprowadzane do sferycznego ekranu (wzdłuż promieni od badanego ostrza), na którym tworzą obraz ostrza (program egzamin ustny).
Mikroskop elektronowy prześwietlający
Mikroskop elektronowy prześwietlający - mikroskop elektronowy, w którym strumień elektronów o dużej prędkości przenika przez obserwowany preparat, a następnie przebiega w polu soczewek (zazwyczaj magnetycznych) i pada na ekran fluoryzujący lub na płytę fotograficzną tworząc bardzo powiększony obraz preparatu. Mikroskop elektronowy rastrowy, mikroskop skanujący - mikroskop elektronowy, w którym strumień elektronów jest zogniskowany w wiązkę o jak najmniejszym przekroju, która jest przesuwana po preparacie wybierając linia po linii poszczególne jego elementy (opinie o programie).
Mikroskop elektronowy zwierciadlany - mikroskop elektronowy, w którym strumień elektronów zogniskowany w wiązkę o malej średnicy ulega odbiciu w polu hamującym w sąsiedztwie badanego preparatu i padając na ekran lub płytę fotograficzną tworzy obraz danego preparatu dzięki temu, iż w polu hamującym powstaje rozkład potencjału odpowiadający niejednorodności powierzchni preparatu, potencjału kontaktowego lub ładunku powierzchniowego, który powoduje zmianę rozkładu gęstości w odbitej wiązce.
Mikroskop fazowo-kontrastowy - mikroskop do obserwacji przedmiotów, które nie wykazują dostrzegalnych różnic w pochłanianiu światła, a od otoczenia różnią się tylko współczynnikiem załamania lub grubością; zawiera w układzie kondensorowym odpowiednią przysłonę aperturową i sprzężoną z nią płytkę fazową w układzie obiektywowym (segregator aktów prawnych).
Mikroskop fluorescencyjny - mikroskop do obserwacji zjawisk fiuorescencji zachodzących w przedmiocie. Mikroskop interferencyjny - mikroskop, w którym do badań kształtu lub struktury przedmiotu wykorzystuje się interferencję promieni świetlnych. Mikroskop jonowy - mikroskop, w którym rolę czynnika oświetlającego preparat obserwowany i tworzącego obraz powiększony spełnia strumień jonów; m.j. umożliwia uzyskanie powiększenia do ok. 5 milionów razy.
Mikroskop jonowy połowy - mikroskop jonowy, w którym jony (helu lub wodoru) są uzyskiwane w bezpośrednim sąsiedztwie preparatu mającego kształt ostrza o promieniu krzywizny rzędu kilkuset nanometrów, a następnie odprowadzane przez pole elektryczne do sferycznego ekranu tworząc na nim obraz ostrza mikroskop luminescencyjny - mikroskop do obserwacji mikroobiektów w świetle ich luminescencji. Mikroskop metalograficzny - mikroskop do badania mikrostruktury metali i innych obiektów nieprzezroczystych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32