Blog
Młoty podwójnego działania
W artykule znajdziesz:
Młoty o dużej częstości uderzeń są to młoty, które biją w głowicę pala nie tylko ciężarem młota, lecz również wykorzystują parcie par lub sprężonego powietrza. Młoty te zwane są zwykle młotami podwójnego działania. Energię uderzenia trzeba brać dla nich jako sumę energii kinetycznej wobec ciężaru młota Q i siły mierzonej pola A tłoka młotowego razy ciśnienie pary lub powietrza p. Młoty podwójnego działania pracują najkorzystniej przy największej swej wydajności, podawanej zwykle przez wytwórnie młotów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Istniało swego czasu przekonanie, że wzory dynamiczne rozwiązują wyraźnie sprawę nośności pali wbijanych. Jednakże spostrzegano już dawno, że niekiedy przy wbijaniu w gruntach spoistych nawodnionych pal zatrzymał się o tyle, że wpęd dochodził do zera, a po paru dniach można było ten sam pal bez szczególnego wysiłku wbić dalej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Obecnie mechanika gruntów z łatwością wyjaśnia podobne zjawiska. W gruntach piaszczystych woda gruntowa nie stawia oporu przy posuwaniu się pala, gdyż wskutek łatwej filtracji swobodnie usuwa się ona na strony; natomiast w tych gruntach, gdzie filtracja jest utrudniona, a grunt tak szczelnie przylega do trzona pala, że ucieczka wody wzdłuż niego nie może zachodzić, powstaje poniżej ostrza pala, praktycznie biorąc, sztywna przegroda wodna wytworzona z wody w stanie naprężonym przez wbijanie pala; przegroda taka uniemożliwia dalsze przenikanie pala. Po pewnym czasie, gdy wskutek powolnej filtracji woda w sąsiedztwie ostrza pala ulegnie odprężeniu, można ten pal wbić nieco głębiej w grunt (uprawnienia budowlane).
Wynik sumowania
Jeżeli zanalizujemy zjawiska, jakie powstają przy wbijaniu pali w gruntach piaszczystych i w gruntach spoistych o większym zawilgoceniu, to wyjaśnia się istotna różnica w zachowaniu się tych gruntów w stosunku do pali wbijanych. Wiemy już, że nośność pala zależy od oporu składającego się z dwóch części: oporu bocznego wzdłuż trzona pala i oporu podstawy (program egzamin ustny). Rozpatrując wartość bocznego tarcia w gruntach piaszczystych w różnych warunkach widzimy, że opór tarcia nie ulega istotnym zmianom w razie ścinania gruntu z większą lub mniejszą szybkością. Możemy więc wnioskować, że opór wskutek bocznego tarcia wzdłuż powierzchni trzonu przy wbijaniu pala będzie taki sam, jak późniejszy opór przy działaniu statycznym . Porównując następnie rezultaty obciążeń piasku w edometrze, dokonywane z różną szybkością, również spostrzegamy, że nie różnią się one wyraźnie przy różnych szybkościach zwiększenia nacisku; a więc możemy stąd wnioskować, że opór podstawy pola można przyjąć jako równy oporowi tejże podstawy w stanie pracy statycznej (opinie o programie).
Wynik sumowania wykazuje, że opór przeciw pogrążaniu się pala podczas wbijania określany wzorami dynamicznymi, może być przyjęty za jednakowy z oporem, przy pracy pala w warunkach statycznych. Natomiast spostrzegamy w gruncie ilastym np., że opór powierzchniowy przy szybkich ruchach pala jest mały, gdyż nie ma czasu na wytworzenie się ścisłego powiązania gruntu z powierzchnią pala; jednak później to powiązanie występuje i opór boczny znacznie wzrasta, a więc analogicznie do poprzednich oznaczeń możemy napisać wyraźnie występującą nierówność (segregator aktów prawnych).
Badania w edometrze doprowadzają do równie wyraźnego spostrzeżenia, że szybkie zwiększanie nacisku w nawodnionym gruncie ilastym wywołuje znacznie większy opór niż zwiększanie powolne. Na tej podstawie możemy napisać drugą wyraźną nierówność
Zsumowanie tych dwóch nierówności wykazuje w rezultacie, że nie możemy wyciągać wniosków na podstawie wzorów dynamicznych co do nośności statycznej pali w gruntach spoistych nawodnionych. Czasem niezgodność nośności obliczonej według wzorów dynamicznych i rzeczywiście osiągniętej może być rażąca (promocja 3 w 1). Kógler przytacza wypadek, że pal wbity w spoistym gruncie błotnistym powinien według wzoru dynamicznego mieć nośność 61 T, tymczasem po obciążeniu naciskiem 2 T wykazał znaczne osiadanie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32