Blog
Zbrojenie główne
W artykule znajdziesz:
Zbrojenie główne
Płytę o kształcie wydłużonego prostokąta zbroi się jednokierunkowo. Przypadek ten jednak występuje rzadziej (dno kanału, wspólny fundament pod dwa równoległe, blisko siebie położone mury nośne) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przeważnie zbrojenie główne biegnie w dwóch kierunkach, tworząc płytę krzyżowo zbrojoną.
Tu również obowiązuje zasada zbrojenia płyty górą i dałem (podana przy omawianiu fundamentu w kształcie stropu grzybkowego odwróconego), konieczne jest sprawdzenie płyty na szczelność (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadku nieregularnego układu obciążeń na płycie obliczenia statyczne prowadzą zwykle do wyróżnienia silniej zbrojonych pasm płyty. W przypadkach takich obliczenia statyczne mają często charakter przybliżony. Konstruując silniej zbrojone pasma stanowiące szkielet wytrzymałościowy płyty, należy z tego faktu wyciągnąć konsekwencje i zabezpieczyć się na wypadek niezgodności obliczeń z rzeczywistością. Zaleca się w szczególności stosowanie zbrojenia górą i dołem, przy czym zbrojenie w strefie ściskanej powinno wynosić, podobnie jak w przypadku ław fundamentowych, 30% zbrojenia zastosowanego zgodnie z obliczoną wartością momentów w strefie rozciąganej.
Zjawisko koncentrowania się naprężeń w gruncie w sąsiedztwie krawędzi płyty sztywnej (uprawnienia budowlane). Zjawisku temu, prowadzącemu na ogół do konieczności zwiększenia zbrojenia płyty, można przeciwdziałać przez spulchnienie gruntu pod płytą wzdłuż naroży. Zabieg taki musi być jednak starannie nadzorowany i poprzedzony dokładnym rozeznaniem
warunków gruntowych oraz prawidłowym obliczeniem grubości warstwy, która ma być spulchniona. W literaturze znaleźć można ponadto propozycje zabetonowywania na spodzie płyty wzdłuż krawędzi pustaków z otworami, aby w ten sposób wyrównać naprężenia pod płytą (program egzamin ustny).
Fundament płytowy żebrowy. Najbardziej rozpowszechniona jest konstrukcja fundamentu płytowego żebrowego w postaci stropu żebrowego odwróconego. Zasady konstrukcyjne przyjmuje się tu takie same, jak w normalnym stropie żebrowym, jedynie wobec kilkakrotnie większych obciążeń wymiary poprzeczne poszczególnych elementów trzeba przyjmować znacznie większe, zaś w przypadku posadowienia budynku poniżej poziomu wody gruntowej płytę trzeba sprawdzić dodatkowo na szczelność.
Konstrukcja fundamentów
Jeśli istnieją wątpliwości co do ścisłości obliczeń statycznych, należy przy wymiarowaniu żeber fundamentu i projektowaniu ich zbrojenia uwzględnić zalecenia podane przy omawianiu konstrukcji ław fundamentowych (opinie o programie).
W fundamencie w postaci odwróconego stropu żebrowego, żebra o znacznej przeważnie wysokości wystają ponad powierzchnię płyty, utrudniając użytkowanie dolnej kondygnacji. Sposoby wyrównania konstrukcji fundamentu. Można więc zastosować bądź to wypełnienie przestrzeni między żebrami lekkim betonem lub piaskiem pokrytym posadzką betonową, bądź ułożyć płytki prefabrykowane oparte na żebrach i ewentualnie murkach podporowych.
Można również skonstruować górą dodatkową płytę monolitycznie związaną z żebrami i ewentualnie włączyć ją do współpracy na oddziaływanie gruntu. Rozwiązania te jednak zwiększają naciski na grunt i mogą być dość kosztowne.
Gładką powierzchnię oraz zmniejszenie ilości robót ziemnych uzyskać można, stosując płytę fundamentową z żebrami umieszczonymi pod płytą. Rozwiązanie takie rzadziej jest jednak stosowane, gdyż możliwe jest tylko w przypadku gruntów spoistych, bardzo komplikuje roboty ziemne a ponadto powoduje, że płyta fundamentowa na dużych odcinkach staje się częścią strefy rozciąganej żeber (segregator aktów prawnych).
Konstrukcja fundamentów w postaci sklepień odwróconych. Posadowienie budynków na odwróconych sklepieniach ceglanych stosowano dość często przed rozpowszechnieniem się konstrukcji żelbetowych. Rozwiązania takie obecnie wyszły zupełnie z użycia, jednak w wielu przypadkach posadowienie budynku na sklepieniach żelbetowych jest technicznie i ekonomicznie wskazane (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32