Blog

Mniejsza intensywność piku
W artykule znajdziesz:
Mniejsza intensywność piku

Mniejsza intensywność piku jest wywołana prawdopodobnie tym, że wydzielający się w procesie dysocjacji tlenek wapniowy zostaje tu szybciej związany w krzemian dwu wapniowy niż w zestawach standardowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Z danych z literatury wynika, że występowanie przegięcia na piku, odpowiadającego dysocjacji kalcytu, może być wywołane dwiema przyczynami: nałożeniem na endotermiczny efekt rozkładu węglanu wapniowego albo efektu egzotermicznego, odpowiadającego powstawaniu glinianu lub żelazianu jedno- wapniowego w temperaturze 940°C, albo też endotermicznego efektu rozkładu krzemianowych faz przejściowych (gelenitu i innych), tworzonych w niższej temperaturze [20]. Należy również zaznaczyć, że w zestawach zawierających czerwony szlam dysocjacja węglanu wapniowego przebiega w niższej temperaturze (890-i-930°C) niż w zestawach porównawczych (930-f940°C), co dobrze pokazują minima na krzywych DTG (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Analiza termiczna pozwala zbadać zachowanie się mieszanin przy nagrzewaniu ich tylko do temperatury 1000°C, dlatego też, chcąc poznać procesy zachodzące w wyższej temperaturze, wykorzystano analizę rentgenowską (uprawnienia budowlane).
W celu przeprowadzenia analizy rentgenowskiej prażono równocześnie wszystkie zestawy w temperaturze 800-M200°C (bez ich przetrzymywania w końcowej temperaturze). Po wypaleniu studzono próbki w powietrzu i rozdrabniano je do całkowitego przejścia przez sito nr 00851*. Analizę rentgenowską uzyskanych spieków wykonano za pomocą aparatu DRON-I (Cu, Ka) (program egzamin ustny).
Badania prażonych próbek, zawierających czerwony szlam, nie wykazały zasadniczych różnic w stosunku do próbek porównawczych. Jednakże dane rentgenograficznc potwierdzają wcześniejszy wniosek, że dysocjacja węglanu wapniowego przebiega szybciej w mieszaninach zawierających czerwony szlam, tj. w próbkach serii I, prażonych w temperaturze 900°C; typowa dla kalcytu linia 3,029 A ma znacznie mniejszą intensywność niż w zestawach porównawczych (opinie o programie).
Synteza krzemianu
Synteza krzemianu dwuwapniowego zaczyna się w zestawach serii I w temperaturze o 100°C niższej niż w zestawach porównawczych. Tak więc, na rcntgenogramach próbek serii I, prażonych w temperaturze 800°C, na linię 2,696 A, odpowiadającą węglanowi wapniowemu, nakłada się linia 2,63 A - typowa dla belitu. Intensywność linii 2,63 A wzrasta ze wzrostem temperatury, co należy przypisać tworzeniu się nowej fazy (belitu); zawartość węglanu wapniowego w zestawie zmniejsza się bowiem ze wzrostem temperatury. Na rcntgenogramach próbek porównawczych linia belitu o dostatecznej intensywności pojawia się w temperaturze 900°C. Poza tym, analiza rentgenowska pozwala na wyjaśnienie przyczyny występowania przegięcia na piku endotermicznym w temperaturze 940°C. Aczkolwiek analiza rentgenowska nie wykazała obecności w spiekach serii I żadnych nowych związków, różnych od utworzonych w spiekach zestawów porównawczych (glinianu, żelazianu jedno wapniowego), to jednak należy przypuszczać, że efekt ten został wywołany przez egzotermiczną reakcję krystalizacji hydratu glinokrzemianu sodowego zawartego w czerwonym szlamie (segregator aktów prawnych).
Aczkolwiek pojawienie się belitu następuje w dość niskiej temperaturze (8004-900°C), to jednak intensywność jego linii jest mała. Podwyższenie temperatury prażenia sprzyja lepszej krystalizacji krzemianów wapniowych, co powoduje wzmocnienie linii typowych dla belitu oraz pojawienie się w temperaturze 1200°C dostatecznie intensywnej linii alitu - 3,02 A. Należy zaznaczyć, że intensywność linii alitu zmniejsza się dla zestawów obu serii wraz z obniżeniem wartości modułu nasycenia.
W celu zbadania procesu wiązania wolnego wapna próbki w kształcie walca średnicy 22 mm i wysokości 20 mm, wykonane z mieszanin o różnych składach, sprasowano pod ciśnieniem 15 MPa. Próbki prażono następnie w laboratoryjnym, elektrycznym piecu szybowym z wygrzewaniem przez 15 min w temperaturze prażenia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…
Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…







53 465

98%

32