Blog

23.04.2020

Słupy filarów

W artykule znajdziesz:

Słupy filarów

Słupy filarów

Słupy filarów są w wielu przypadkach dostatecznie gibkie, aby umożliwiać przesunięcia i pochylenia przęseł wzdłuż mostu, wywołane zmianami temperatury i ugięciem przęseł. Stąd też mogą być one łączone w jedną całość z przęsłami bez wprowadzenia łożysk (program uprawnienia budowlane na komputer). Jeżeli odkształcalność słupa jest niedostateczna bądź ze względu na sztywność jego przekrojów, bądź ze względu na niewielką wysokość, to można ją zwiększyć łącząc słup przegubowo z przęsłem lub z fundamentem, lub też wytwarzając z niego wahacz połączony przegubowo i z przęsłem i z fundamentem.

Ustroje o przęsłach ciągłych, oparte na filarach poprzez łożyska, wymagają tylko jednego rzędu łożysk na każdym filarze, o wspólnej z nim płaszczyźnie symetrii. Pionowe składowe ich oddziaływań obciążają filary osiowo (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ustroje o przęsłach rozciętych nad podporami wymagają dwóch rzędów łożysk na każdym filarze. Przy nierównych rozpiętości ach lub obciążeniach sąsiednich przęseł pionowe składowe ich oddziaływań na wspólny filar nie są równe i obciążają filar mimośrodowo.
Wpływ mimośrodowego ściskania filara przenoszącego reakcje z dwóch rzędów łożysk może być złagodzony przez zbudowanie łożysk tak, aby wypadkowe oddziaływań przekazywanych na filar z każdego rzędu łożysk były pochyłe i przecinały się bądź u podstawy filara, bądź na poziomie odsadzki fundamentu (uprawnienia budowlane).

Pochylenie reakcyj wywołuje w przęsłach niewielkie siły ściskające, nie mające istotnego wpływu na stan naprężenia w elementach głównych. Przęsła przenoszą te siły na następne podpory i na przyczółki jako oddziaływania skierowane przeciwnie do parcia ziemi i ułatwiające zrównoważenie przyczółków.
Podobny układ sił w przęsłach i filarach mostu uzyskujemy, gdy przęsła opieramy nie na filarach, lecz na parach słupów o odwrotnym pochyleniu (program egzamin ustny).

Wymywanie

Przez pochyłe ustawienie wahaczy łożysk lub par słupów można wyrównać poziome składowe reakcyj pochodzące od ciężarów własnych przęseł, ale nie od obciążeń ruchomych, które będą dawały siły poziome o wielkości i zwrocie zależnym od ich położenia.
Powierzchnie filarów ustawionych w wodzie są narażone na zniszczenie przez następujące działania:
- uderzenia i tarcie przedmiotów niesionych przez wodę;
- wymywanie rozpuszczalnych składników betonu;
- uderzenia taboru kołowego lub wodnego przejeżdżającego lub przepływającego pod mostem (opinie o programie).

W rzekach niosących piaski, żwiry i kamienie powierzchnie filarów są narażone na zniszczenie przez ścieranie. Podobnie działa kra spływająca po rzece oraz przedmioty niesione przez wodę w czasie powodzi. Dla zabezpieczenia filarów od zniszczenia wskazane jest licowanie ich kamieniem lub też wykonywanie powierzchni filarów z betonu dostatecznie mało ścieralnego. Dawniej, gdy nie umiano wykonywać betonów dostatecznie odpornych, licowano filary na całej powierzchni. Teraz, w większości przypadków, wystarcza licowanie ścian przednich. Ściany boczne filarów nie są zwykle licowane.
Woda wymywa składniki rozpuszczalne z betonu podpór (segregator aktów prawnych). Wymywanie to występuje nie tylko w częściach filarów zanurzonych w korycie rzeki, lecz też i w fundamentach położonych w warstwach przepuszczalnych. Proces wymywania tych składników kończy się rozpadem betonu. Szybkość jego zależy od składu betonu, od składu wody i prędkości jej przepływu. W niektórych przypadkach stwierdzono rozpad betonu w fundamentach mostów po 100 latach.
W innych, gdy skład betonu w filarach był niewłaściwy, rozpad występowe już po kilku lub kilkunastu latach.

Prędkość rozpadu zależy od nasiąkliwośc betonu, składu zaprawy i rodzaju kruszywa. Dla zmniejszenia przepuszczalność należy stosować właściwe uziarnienie, dostateczną ilość cementu, wibrowa beton, dodawać środki uszczelniające. Do budowy podpór nie należy stosowa mniej cementu od 300 kg/m3. Nie należy też używać kruszywa łamanego trudni układającego się. W budowie fundamentów betonowanych pod wodą nie należ; dawać mniej od 400 kg cementu na 1 m3; nie należy też stosować piasku o zby drobnych ziarnach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami