Blog
Mniejsze ilości wody
W artykule znajdziesz:
Mniejsze ilości wody
Istotną przyczyną nieudanego wykonania izolacji było zaniedbanie wykonawcy, polegające na tym, że nie pomyślano o odprowadzeniu wody opadowej z wykopu, co należało uczynić wykonując nieco szerszy wykop i rów wzdłuż podnóża skarpy (rys. 55-7c). Mniejsze ilości wody mogłyby zbierać się w rowie bez spiętrzenia się w obrębie izolacji, a większe można by w razie potrzeby usunąć za pomocą pomp z szybiku wykonanego w rowie (program uprawnienia budowlane na komputer). Woda zaś opadowa gromadząca się na izolacji miałaby wyższy poziom od wody zbierającej się w rowie. W ten sposób izolacja nie byłaby poddana parciu wody od zewnątrz i nie byłaby narażona na oderwanie. Jeżeli spiętrzenie się wody miało miejsce przy stosunkowo przepuszczalnym gruncie, to tym jaskrawiej wystąpiłoby to zjawisko, gdyby grunt był mało przepuszczalny (glina). Stąd wniosek: zastosowanie należytego odprowadzania wód opadowych z wykopu budowlanego jest rzeczą niezmiernie ważną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W pewnym budynku zaprojektowano dwupoziomowe podziemie, którego dolna kondygnacja była przeznaczona na pomieszczenie kotłowni. Cały wykop pod budowę znajdował się w gruncie gliniastym, który w miarę głębokości zawierał coraz więcej domieszek iłu oraz odznaczał się coraz większą nie- przepuszczalnością. Poziom wody gruntowej (stwierdzony na podstawie próbnych wierceń) znajdował się nie wiele wyżej ponad poziomem dna wykopu, tak że jak wykazały obliczenia wyporu nie groził on stateczności budynku w żadnej fazie robót. Dolne podziemie zaprojektowane było w konstrukcji żelbetowej o łącznym ciężarze ok. 450 t (uprawnienia budowlane). W podziemiu zastosowano izolację wodoszczelną. Dolne podziemie wykonywane było-w okresie zimowym.
Po wykonaniu izolacji wykop zasypano na pewien okres czasu i zaniechano robót związanych z budową wyższej kondygnacji płytkich piwnic. Podczas raptownej odwilży i ulewnych deszczów znaczne ilości wody z topniejących śniegów spłynęły z otaczającego terenu do wykopu i nasyciły wodą grunt stanowiący wypełnienie wykopu (zasypkę). W ciągu jednej nocy cała skrzynia żelbetowa podziemi pod wpływem wyporu wody wypłynęła 30 cm i przyjęła położenie pochyłe względem poziomu (program egzamin ustny). Wraz ze skrzynią oderwała się od podłoża izolacja wodoszczelna. Do powstałej w ten sposób szczeliny dostał się grunt i po odpompowaniu wody budowla nie zajęła pierwotnego położenia. Wykonane podziemie należało rozebrać wykonać na nowo.
Ciężka izolacja bitumiczna
Przypadek powyższy, jeden z bardzo rzadkich, świadczy dobitnie o możliwościach działania parcia i wyporu wody na budowlę nawet w gruntach nieprzepuszczalnych dla wody, jeśli zaistnieją niekorzystne okoliczności po wykonaniu budowli (opinie o programie).
Ponieważ wypadki wypłynięcia budynku są rzadkie, należy je przypisać raczej faktowi, że najczęściej, zanim to nastąpi, nieprzystosowana do przejęcia parcia konstrukcja ulega uszkodzeniu, a wraz z nią zostaje zniszczona izolacja, przy czym woda dostaje się do wnętrza budynku równoważąc wypór.
Jeżeli izolacji nie ma w ogóle lub gdy nie jest ona przystosowana do większego parcia wody, to woda bez trudu zalewa podziemie i wypłynięcie nie następuje.
W jednym z ośrodków sportowych nad Wisłą wybudowano budynek, w którym mieścił się basen do zaprawy wioślarskiej. Ponieważ budynek usytuowany był na terenie zalewowym Wisły, na gruncie piaszczystym, poziom wody gruntowej ulegał wahaniom w zależności od poziomu wody rzeki (segregator aktów prawnych). Zbiornik zaizolowano w ten sposób, aby izolacja z jednej strony służyła jako zabezpieczenie przed wodą gruntową w okresach wysokiego stanu wody w rzece, a z drugiej strony jako zabezpieczenie ścian basenu przed ubytkiem wody w czasie użytkowania basenu.
Ciężka izolacja bitumiczna z wkładkami z juty impregnowanej, naklejonej lepikiem na zimno, została umieszczona pomiędzy dwiema konstrukcjami żelbetowymi. Najpierw wykonano konstrukcję zewnętrzną, następnie ułożono izolację i przystąpiono do montażu zbrojenia konstrukcji wewnętrznej basenu. W tym czasie poziom wody na Wiśle w ciągu krótkiego czasu znacznie się podniósł, przekraczając poziom izolacji dna basenu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32