Blog

Zasyp za grodzą zdjęcie nr 2
27.01.2020

Zanik napięcia

W artykule znajdziesz:

Zanik napięcia

Zasyp za grodzą zdjęcie nr 3
Zanik napięcia

Zanik napięcia w jednej fazie w trójfazowej linii oświetleniowej powoduje, w zależności od istniejącego układu napięć, bądź wygaszenie wszystkich punktów oświetleniowych w obwodach jednofazowych zasilanych z uszkodzonej fazy (przy układach czteroprzewodowych), bądź znaczne przygaszenie wszystkich punktów zasilanych z obwodów jednofazowych dołączonych do fazy uszkodzonej i do jednej z faz nieuszkodzonych (przy układach trzy przewodowych) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Uziemienie w instalacji elektrycznej jest awarią, która najczęściej powstaje wskutek mechanicznych uszkodzeń izolacji na jednym z fazowych przewodów lub wskutek znacznego zawilgocenia izolacji tych przewodów. Skutki uziemienia się instalacji elektrycznej są różne, w zależności od warunków technicznych towarzyszących tej awarii.

Uziemienie całkowite powoduje zwykle przepalanie się bezpiecznika. Uziemienie częściowe (występuje zwykle przy zawilgoceniach) może spowodować znalezienie się pod napięciem niebezpiecznym dla życia ludzkiego niektórych elementów budynku, ścian lub konstrukcji. Uziemienia jednego i drugiego rodzaju powinny być natychmiast - po ich ujawnieniu - usuwane przez konserwatora (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Uszkodzenia mechaniczne izolacji mogą powstać już przy wykonywaniu robót (np. przy nieprawidłowym wciąganiu przewodów do rur izolacyjnych) albo w czasie użytkowania mieszkania (np. przy wbijaniu gwoździ w ścianę, co może spowodować przebicie izolacji przewodu).

Przyczyny zawilgocenia instalacji elektrycznych w budynku były opisane wyżej. Dodatkowo należy zaznaczyć, że często przyczyna zawilgocenia izolacji przewodów tkwi w niewłaściwym zlokalizowaniu pionów lub obwodów instalacyjnych (np. gdy pion lub obwód elektryczny zainstalowany jest bezpośrednio przy pocącej się rurze wodociągowej lub nieszczelnej rurze kanalizacyjnej) (uprawnienia budowlane).
Awarie w instalacjach dźwigów elektrycznych powstają zwykle w związku z przerwą obwodu sterowego lub głównego, co powoduje natychmiastowe zatrzymanie się dźwigu lub uniemożliwia uruchomienie. Niezwykle rzadko zdarzają się wypadki zerwania cięgien (lin nośnych) (program egzamin ustny).

Przerwa obwodu sterowego

Przerwa obwodu sterowego następuje przy:
a) otworzeniu drzwi kabiny,
b) otworzeniu którychkolwiek drzwi szybowych (piętrowych),
c) ustawieniu korby sterowej w pozycji „Stój”,
d) przyciśnięciu guzika „Stój” (jeżeli taki znajduje się w kabinie),
e) mechanicznym uszkodzeniu (zerwaniu się) przewodów obwodu sterowego (opinie o programie).

Wszystkie wymienione wyżej przerwy obwodu sterowego (z wyjątkiem ostatniej) mogą być stosowane celowo przy kierowaniu dźwigiem, np. przy wsiadaniu do dźwigu albo przy zatrzymywaniu dźwigu dla celów kontrolnych, lub mogą zaistnieć przypadkowe i wtedy powodują awarie.
Przerwa obwodu głównego (tj. obwodu doprowadzającego energię elektryczną do silnika napędowego) może powstać:
1) na skutek impulsów przekazywanych przez obwód sterowy,
2) na skutek zadziałania wyłącznika samoczynnego,
3) na skutek zadziałania wyłącznika krańcowego.

Każda przerwa obwodu sterowego powoduje natychmiastowe odłączenie silnika napędowego od linii zasilającej z jednoczesnym zadziałaniem hamulca (segregator aktów prawnych).
Wyłącznik samoczynny może zadziałać albo na skutek zaniku napięcia w jednej lub wszystkich fazach, albo w związku z nieprawidłową jazdą polegającą np. na zatrzymaniu dźwigu natychmiast po jego ruszeniu jeszcze w okresie rozruchu (wzrastania szybkości). Okoliczność taka zachodzi zwykle wtedy, gdy dźwigowy zatrzyma kabinę trochę za wysoko lub za nisko w stosunku do poziomu podłogi danego piętra, a następnie chce wyrównać położenie kabiny krótkotrwałą jazdą (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

12.05.2025
Zasyp za grodzą zdjęcie nr 4
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

08.05.2025
Zasyp za grodzą zdjęcie nr 5
Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…

Zasyp za grodzą zdjęcie nr 8 Zasyp za grodzą zdjęcie nr 9 Zasyp za grodzą zdjęcie nr 10
Zasyp za grodzą zdjęcie nr 11
Zasyp za grodzą zdjęcie nr 12 Zasyp za grodzą zdjęcie nr 13 Zasyp za grodzą zdjęcie nr 14
Zasyp za grodzą zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zasyp za grodzą zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zasyp za grodzą zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami