Blog

21.09.2018

Moc cieplna kotła grzewczego a jego moc szczytowa

W artykule znajdziesz:

Moc cieplna kotła grzewczego a jego moc szczytowa


Przewody kominowe, niezależnie od tego, czy chodzi o przewody dymowe, spalinowe lub wentylacyjne powinny być przede wszystkim szczelne. We współczesnym budownictwie – zgodnie z obowiązującymi normami – nie wolno już montować zbiorczych przewodów kominowych. Wszystkie instalowane obecnie przewody kominowe muszą spełniać najwyższe standardy, które dotyczą ich parametrów technicznych.
Niezwykle istotna jest ich przepustowość, której zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego ciągu. Niebagatelne znaczenie ma również wysokość przewodów kominowych i odporność na niszczące działanie usuwanych spalin. Ważne są ponadto wymiary przekroju, sposób prowadzenia przewodów oraz zabezpieczenie przed niedopuszczalnym zakłóceniem ciągu. Wszystkie te parametry zostały szczegółowo przedstawione w Polskich Normach Budowlanych.
We współczesnym budownictwie moc cieplna kotła grzewczego jest z jednej strony wskazywana przez producenta, z drugiej natomiast powinna odpowiadać wyznaczonym za pomocą przepisów standardom.
Wybór najlepszego pieca do kotłowni nie zawsze jest prosty, jednak w celu ułatwienia tego zadania warto (po przeprowadzeniu niezbędnych analiz energetyczno-budowlanych) zorientować się, jakiej mocy szczytowej będzie wymagało ogrzanie obiektu. Przez moc szczytową rozumie się w tym przypadku moc, dzięki której w danej strefie klimatycznej będzie możliwe komfortowe ogrzanie domu lub innej nieruchomości.
Moc cieplna znamionowa kotła nie zawsze jest wykorzystywana w stu procentach. Według najnowszych badań przez 95℅ sezonu grzewczego osiąga jedynie 60℅ mocy szczytowej, a 40℅ przez pozostałe 5℅ sezonu grzewczego. Z przytoczonych danych można łatwo wyciągnąć wniosek, że najlepszym rozwiązaniem byłoby montowanie w kotłowniach dwóch pieców. Realia są jednak inne i jest to po prostu niemożliwe, toteż optymalnym wyjściem z sytuacji jest instalowanie pieców, których moc cieplna kotła wynosi na przykład 60℅ mocy szczytowej i wspomaganie ich dodatkowym źródłem ciepła.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami