Blog
Moc cieplna węzła
W artykule znajdziesz:
Moc cieplna węzła
Wymiennik ten o średniej mocy cieplnej wynoszącej ok. 50% całkowitej mocy cieplnej węzła ogranicza w pewnym stopniu wady poprzedniego układu. I tak na przykład zapotrzebowanie na wodę sieciową jest ok. dwukrotnie mniejsze niż w węźle równoległym, a obniżenie temperatury wody w przewodzie powrotnym sieci w istotny sposób wpływa na podniesienie sprawności źródła ciepła (elektrociepłowni). Ponadto zmienność natężeń przepływu wody sieciowej kierowanej do węzła centralnego ogrzewania jest również mniejsza, gdyż wywołuje ją tylko zmiana mocy cieplnej wymiennika drugiego stopnia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W związku z tym instalacja centralnego ogrzewania pracuje przy mniejszych zakłóceniach niż w poprzednim przypadku. Moc cieplna wymienników pierwszego i drugiego stopnia jest zmienna i zależy od chwilowego zużycia c. w. u., co powoduje zmiany natężenia przepływu wody sieciowej w wymiennikach obu stopni. Zmiany te są również mniejsze niż w węzłach równoległych, gdyż o ich wielkości decyduje wyłącznie chwilowa moc cieplna wymiennika drugiego stopnia; w wyniku tego wahania ciśnień, przepływów i temperatury są mniejsze w całym systemie ciepłowniczym. Bezzasobnikowe węzły w układzie szeregowo-równo- ległym były w latach poprzednich (do 1970 r.) powszechnie stosowane również i w budownictwie mieszkaniowym, a w zasadzie w budynkach mieszkalnych zasilanych z elektrociepłowni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Z uzyskanych w tym czasie raczej negatywnych doświadczeń wynika, że węzły tego typu nie są właściwym rozwiązaniem dla obiektów mieszkaniowych. Z powodu pomijalnie małej akumulacyjności ciepła wymienników przepływowych typu „rura w rurze” bądź wymienników płytowych, powierzchnie ich należy dobierać dla maksymalnych chwilowych rozbiorów c. w. u (uprawnienia budowlane). Ponadto mała akumulacyjność cieplna wymienników przepływowych powoduje konieczność stosowania kosztownych regulatorów temperatury o małych stałych czasowych. W przeciwnym bowiem przypadku, pomimo stosowanych regulatorów temperatury, występują znaczne wahania temperatury c. w. u. za węzłem cieplnym.
Wahania te są nie tylko powodem obniżenia jakości usług ciepłowniczych, lecz również jedną z przyczyn przyspieszających korozję wewnętrznych instalacji c. w. u. Ponieważ w węzłach nie ma zasobników usytuowanych za wymiennikami, wydzielające się w nich tlen i dwutlenek węgla przedostają się wraz z podgrzaną wodą do instalacji wewnętrznej przyspieszając procesy korozyjne (program egzamin ustny).
Węzeł centralny
Z tych powodów bezzasobnikowe węzły w układzie szeregowo-równoległym nie powinny być stosowane w budownictwie mieszkaniowym ani w innych obiektach o podobnym przeznaczeniu, w których rozbiór ciepłej wody jest nierównomierny w okresie doby (opinie o programie).
Schemat bezzasobnikowego węzła szeregowo-równoległego z przyłączem i niezbędną armaturą kontrolno-pomiarową. W węźle tym temperatura c. .w. u. regulowana jest wyłącznie w wymienniku drugiego stopnia. Przy niskich temperaturach zewnętrznych, gdy temperatura wody powracającej z węzła centralnego ogrzewania dąży do maksymalnej wartości, w węźle o takim -chemacie następuje przegrzewanie c. w. u. już w wymienniku pierwszego stopnia. Z tego też względu wskazane jest, aby wymiennik pierwszego stopnia był również wyposażony w regulator temperatury zamontowany w sposób. Dokładny opis układów regulacji automatycznej węzłów ciepłej wody.
Bezzasobnikowe węzły szeregowe jedno- i dwustopniowe (segregator aktów prawnych).
W bezzasobnikowych węzłach szeregowych jedno- i dwustopniowych dobowe i tygodniowe wahania zapotrzebowania na ciepło do przygotowania c. w. u. wywołane jej nierównomiernym rozbiorem zostają wyrównywane dzięki okresowym zmianom ilości ciepła dostarczanego do instalacji centralnego ogrzewania. Zakłada się przy tym, że bez względu na występującą nierównomierność rozbioru c. w. u., która jest powodem wahań temperatury w instalacji ogrzewczej, budynek w ciągu doby otrzymuje obliczeniową ilość energii cieplnej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32