Blog

19.04.2022

Wymiar wewnętrzny

W artykule znajdziesz:

Wymiar wewnętrzny

Wymiar wewnętrzny - wymiar określający odległość elementów powierzchni, pomiędzy którymi otoczenie nie jest wypełnione materiałem, np. wymiar średnicy otworu wymiar wielkości - wyrażenie danej wielkości za pomocą wielkości podstawowych w postaci iloczynu oznaczeń wielkości podstawowych w odpowiednich potęgach wymiar zaobserwowany - wielkość wymiaru o- trzymana w wyniku dokonanego pomiaru wymiar zestawczy -wymiar elementu lub części budynku, który jest uwzględniany przy usytuowaniu elementu względem innych części budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wymiar zewnętrzny - wymiar określający odległość elementów powierzchni, pomiędzy którymi otoczenie jest wypełnione materiałem, np. wymiar średnicy wałka wymiar ziarna - wymiar najmniejszego prostopadłościanu, który można opisać na danym ziarnie charakterystycznym jest szerokość ziarna wymiarowanie - rys. podawanie wymiarów przedmiotów na rysunkach technicznych za pomocą linii i liczb wymiarowych wymiary krytyczne - wymiary rdzenia reaktora jądrowego, przy których osiąga on stan krytyczny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

wymieniacz anionowy - anionit wymieniacz elektronów - substancja stała zdolna do uczestniczenia w odwracalny sposób w reakcjach utleniania-redukcji wymieniacz jonowy - jonit wymieniacz kationowy - kationit wymiennik ciepła - urządzenie, w którym następuje wymiana ciepła między dwoma czynnikami (np. nagrzewnica, grzejnik c.o., skraplacz, chłodnica); zależnie od tego, czy czynniki te stykają się ze sobą bezpośrednio, czy są oddzielone ścianką (przeponą), rozróżnia się w.c. bezprzeponowe i przeponowe wymiennik jonitowy - kolumna jonitowa wymienność oprogramowania, kompatybilność o- programowania - cecha charakterystyczna o- programowania komputerów cyfrowych polegająca na możliwości eksploatowania programów napisanych dla jednego modelu na innym modelu komputera cyfrowego; w.o. może być pełna (dotyczy wszystkich elementów oprogramowania) albo częściowa (dotyczy tylko niektórych elementów oprogramowania, np. języków programowania wyższego rzędu) wymijanie - mot. przejazd obok siebie pojazdów, zdążających z przeciwnych kierunków wymotylanie jedwabnika - wyłożenie kokonów z żywymi poczwarkami jedwabnika na półkach w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze i wilgotności w celu umożliwienia wyjścia motyli (uprawnienia budowlane).

Wymrażanie

Wymrażanie, obróbka podzerowa - oziębianie uprzednio zahartowanej stali do temperatury poniżej 0°C w celu zmniejszenia zawartości austenitu szczątkowego wymrażanie pary - kondensacja sublimacyjna wymrażarka - element układu próżniowego do znacznego obniżania temperatury części układu w celu polepszenia próżni wymurówka - wykładzina ogniotrwała w piecach koksowniczych i in. pracujących w wysokich temperaturach lub wykładzina chemoodporna ścian, stropów, zbiorników i reaktorów, wykonywane z cegieł i kształtek ceramicznych (program egzamin ustny).

Wymuszenie - celowe oddziaływanie zewnętrzne na układ (lub jego część), które wywołuje zmianę stanu tego układu (lub jego części) wymywać/ strumieniowy - maszyna do wyodrębniania mleczka krochmalowego (skrobi) z miazgi ziemniaczanej, z której uprzednio usunięto częściowo w wirówce do miazgi tzw. wodę sokową; w.s. wymywa mleczko z miazgi przez natryskiwanie jej wodą pod ciśnieniem; w.s. stosuje się w produkcji krochmalu (opinie o programie).

Wymywanie ekstrakcyjne - ługowanie za pomocą rozpuszczalnika substancji rozpuszczalnych i zanieczyszczeń mechanicznych przylegających do powierzchni ciała stałego, nierozpuszczalnego lub trudno rozpuszczalnego w użytym rozpuszczalniku wymywanie gazów - sposób rozdzielania gazów polegający na przemywaniu mieszaniny gazowej cieczą, w której jeden ze składników rozpuszcza się lepiej niż pozostałe (segregator aktów prawnych).

Wynalazek - nowe rozwiązanie zagadnienia technicznego nadające się do zastosowania w gospodarce narodowej lub w zakresie obrony państwa albo mogące się nadawać do zastosowania po powstaniu odpowiednich warunków wynik - inf. skutek wykonania operacji na jednym lub większej liczbie argumentów; może to być pewna liczba, tekst lub też czynność komputera, np. jego zatrzymanie wynik pomiaru - miara wielkości mierzonej uzyskana po uwzględnieniu poprawek i podaniu granic błędów przypadkowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami