Blog
Konstrukcje połączenia
W artykule znajdziesz:
Okna systemu Styra odznaczają się małym ciężarem, wysoką wytrzymałością, dobrymi właściwościami izolacyjnymi, dużą szczelnością i prostotą wykonania. W skali przemysłowej produkuje się również w okna systemu Awedo, wykonywane z tworzywa HostaUt Z (wysokoudarowego polichlorku winylu) (program uprawnienia budowlane na komputer). Okna systemu Awedo, a przekroje elementów okien i połączenie skrzydeł okiennych ze słupkiem na rys. Okna te przebyły już kilka stopni rozwoju. Początkowo ramiaki wykonywano z profili trapezowych w postaci dwóch łupin, które po połączeniu ich klejem fenolowo-formaldehydowym pod naciskiem ok. 3 kG/cm2 tworzyły element pustakowy. Następnie opracowano bezspoinową metodę formowania profili drążonych. Tkaninę szklaną nasyca się kolejno roztworem skrobi oraz żywicą i przy użyciu papieru warstwowego owija wokół trzpienia aż do uzyskania odpowiedniej grubości (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Następnie otrzymany produkt usuwa się z trzpienia, umieszcza na rdzeniu prasowniczym i wraz z rdzeniem wkłada między dolną i górną matrycę rozgrzanej prasy. Na ścianki matryc nanosi się uprzednio warstewkę hydrolizowanej emulsji parafinowej, co umożliwia łatwe oddzielenie sprasowania elementów od powierzchni stalowych (uprawnienia budowlane).
Utwardzanie następuje w temperaturze 150 °C, ciśnienie przy prasowaniu wynosi do 10 kG/cm2. Po zakończeniu procesu utwardzania otwiera się prasę i wyjmuje element wraz z rdzeniem prasowniczym usuwanym dopiero po ostygnięciu elementu, mającego inny współczynnik rozszerzalności cieplnej niż rdzeń (program egzamin ustny). Konstrukcje połączenia w narożu ramiaków skrzydła okiennego. W otworach ramiaków osadza się 2 cylindryczne trzpienie. Jeden z trzpieni jest lekko wygięty i przy obrocie za pomocą śrubokręta wywiera nacisk na blachę narożnika (wskutek powstania mimośrodu przy obrocie), dzięki czemu uzyskuje się dostatecznie wytrzymałe połączenie obu łączonych elementów (opinie o programie).
Tworzywa w masie
Glakrezyt ma żółtobrązową barwę, właściwą dla żywic krezolowych, co nie odpowiada kolorystycznym wymaganiom stawianym elewacjom budynków. Przy próbach barwienia tworzywa w masie przez dodanie pigmentów napotkano trudności. Istnieją jednak możliwości uszlachetnienia powierzchni elementów okien przez powlekanie ich barwnymi lakierami, np. lakierem z żywic alkidowych lub poliuretanowych, nadającym szczególnie estetyczny wygląd.
Przeprowadza się obserwacje zachowania się okien z glakrezytu w warunkach eksploatacji, a zwłaszcza wpływu nasłonecznienia, opadów atmosferycznych, izolacyjności cieplnej, możliwości gromadzenia się wody opadowej w wydrążeniach elementów itp. Należy zaznaczyć, że w pierwszej partii wbudowanych okien stwierdzono niedostateczną ich odporność na zawilgocenie, spowodowaną ubytkiem żywicy w narożach skrzydeł okiennych i zniszczeniem włókna szklanego (segregator aktów prawnych).
Trwają próby nad wprowadzeniem okien z zastosowaniem warstw nośnych z poliestrów zbrojonych włóknem szklanym i wypełnieniem z pianki polistyrenowej. Ponadto produkuje się w skali doświadczalnej okna z wiórów drzewnych sklejonych żywicą fenolową okna te charakteryzują właściwości fizyko-mechaniczne zbliżone do właściwości okien drewnianych, przy czym ze względu na wykonywanie okien metodą prasowania uzyskuje się wytrzymałość naroży o ok. 30% większą aniżeli w oknach drewnianych.
Prototyp okna znajdującego się w przygotowaniu do produkcji przemysłowej. Okno jest otwierane przez pochylenie i poślizg, co eliminuje zawiasy. W budynkach o pełnej klimatyzacji okna tracą jedną ze swych podstawowych dotychczasowych funkcji umożliwienie przewietrzania pomieszczeń, otwieranie okien jest nawet niepożądane, gdyż zakłóca normalne działanie klimatyzacji. W tych przypadkach możliwe jest stosowanie okien nieotwieranych z polimetakrylanu metylu o nieskomplikowanej konstrukcji (promocja 3 w 1).
W Polsce prace badawcze dotyczące okien z tworzyw sztucznych rozpoczęto w 1962 r. W pierwszej kolejności opracowano zasady technologiczne i wykonano próbne okna o małym prześwicie, a następnie wykonano w formach 20 okien dwudzielnych o prześwicie 1280×1450 mm. Ponadto badane są okna z importu, a mianowicie; Styra z żywicy poliestrowo-szklanej, Awedo z wysokoudarowcgo PCW oraz Monza z profilami drewnianymi i okładzinami z PCW.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32