Blog

13.01.2019

Mocne stropy ze strunobetonu

W artykule znajdziesz:

Mocne stropy ze strunobetonu

Strop z płyt strunobetonowych pozwala na uzyskanie przestronnej, otwartej strefy dziennej na parterze, bez żadnych wystających z sufitu podciągów czy słupów. Taki strop cechuje się wielką wytrzymałością mechaniczną, dlatego może mieć duże rozpiętości – nawet dwa razy większe niż bardziej popularne stropy gęstożebrowe (program na komputer). Strunobeton wykorzystywany jest do produkowania gotowych płyt stropowych. Pozwalają one na szybkie ułożenie stropu, którego nie trzeba dodatkowo podpierać, np. za pomocą deskowania (program na telefon). Powierzchnia takich płyt może mieć szerokość120 cm oraz długość 3-16 m, dlatego układa się je bardzo szybko. W płytach znajdują się otwory kanałowe, które zmniejszają ich ciężar oraz ilość zastosowanego betonu.
Nośność płyt ze strunobetonu znacząco przekracza obciążenia, jakim poddawane są domach jednorodzinnych. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest też całkowita niepalność materiału – klasa odporność ogniowej takich płyt wynosi 60-120. Wykazują one również dobre własności w zakresie izolacji akustycznej (promocja 3 w 1).

Dzięki wyprofilowanym zamkom

Do produkcji płyt ze strunobetonu wykorzystuje się wysokiej klasy mieszankę betonową. Na wytrzymałość oraz dużą rozpiętość płyt ma wpływ przede wszystkim zastosowana metoda zbrojenia – stosuje się w nich sprężone linki stalowe (program na egzamin ustny).
Zbrojenie stosowane w płytach strunobetonowych jest wstępnie naciągnięte, zanim nastąpi betonowanie płyt (segregator). Powstające w czasie krzepnięcia i twardnienia betonu siły sprężające są do niego oddawane. W efekcie do każdej strefy, która podczas pracy strop ulega rozciąganiu, wprowadzone są naprężenia ściskające. Dzięki temu płyty strunobetonowe mają odwrotną strzałkę ugięcia i nie trzeba ich podpierać, a ich wytrzymałość wynosi od 5 do nawet 40 kN/mkw. W zależności od producenta płyty mogą mieć różne rozmiary, choć ich szerokość zawsze wynosi 120cm. Im dłuższa jest płyta, tym większa jej grubość – najdłuższe płyty mierzą nawet 15-16 m i mają grubość30-32cm. Ich waga często sięga 400 km/mkw (opinie). Stropy z tego materiału wykonuje się w jeden dzień, dzięki wyprofilowanym zamkom na bokach, można je łatwo połączyć ze sobą.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami