Blog

12.01.2023

Model opisowy

W artykule znajdziesz:

Model opisowy

Przykładem tego typu modeli są modele matematyczne, opisujące zachowanie się konstrukcji za pomocą równań różniczkowych lub macierzowych. Należą do nich także modele fizyczne odzwierciedlające, w odpowiedniej skali, projektowaną konstrukcję. Należy jednak zawsze mieć na uwadze fakt, że żaden model nie jest doskonałym odpowiednikiem rzeczywistości, którą usiłuje naśladować (symulować) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Model opisowy jest to model, który służy do adekwatnego opisu badanego zjawiska, ale nie wyjaśnia jego przyczyn. Modele tego typu są często stosowane w architekturze w postaci modeli kształtu i struktury projektowanych obiektów. Innym przykładem mogą być tutaj modele probabilistyczne w postaci opisu statystycznego wytrzymałości próbek betonowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ze względu na sposób budowy modelu możemy mówić o trzech rodzajach modeli:

Modele graficzne należą do grupy modeli opisowych i są obecnie najczęściej, obok modeli matematycznych, stosowane w praktyce projektowej. Wyniki projektowania są przekazywane na ogół w postaci rysunków i szkiców przedstawiających projektowaną konstrukcję (system). Aby informacja ta była jednoznaczna, rysunki powinny być zgodne z obowiązującymi zasadami i normami. Obok rysunków i szkiców do modeli graficznych zaliczamy także powszechnie stosowane w projektowaniu schematy i wykresy (program egzamin ustny).

Model graficzny

Schematy odzwierciedlają jedynie niektóre, istotne w danej specjalności inżynierskiej, cechy systemu (konstrukcji). Są one używane zarówno w analizie statycznej lub dynamicznej konstrukcji, w postaci schematów statycznych lub schematów działających obciążeń, jak również w projektach organizacji robót i zagospodarowania terenu schematy montażu, schematy pracy maszyn, schematy organizacji pracy itp., a także przy projektowaniu różnego typu instalacji. Należy podkreślić istotną rolę przyjęcia schematu statycznego w analizie konstrukcji. Przyjmowane do obliczeń schematy podpór nie spełniają zwykle w rzeczywistości warunków, które się dla nich zakłada (opinie o programie).

Na przykład podpora przegubowo przesuwna dźwigara dachowego w rzeczywistości nie jest idealnie przesuwna, a w miejscu przyjmowanego utwierdzenia w realnej konstrukcji nie jest spełniony ściśle warunek, że kąt obrotu przekroju poprzecznego jest równy zeru. W normach dotyczących poszczególnych rodzajów konstrukcji precyzuje się zwykle, w jakich warunkach można przyjmować poszczególne typy podparcia, ale nic się nie mówi, jak należy zakładać schemat statyczny, aby uzyskać optymalną konstrukcję. Tego typu problem optymalizacji należy do trudniejszych w dziedzinie optymalnego projektowania i jak dotąd nie znalazł ogólnego rozwiązania (segregator aktów prawnych). Tym niemniej przyjęty schemat statyczny powinien oczywiście być kinematycznie niezmienny, a także powinien zwiększać niezawodność pracy konstrukcji. Ten ostatni postulat preferuje konstrukcje statycznie niewyznaczalne, które mają zwykle większy zapas bezpieczeństwa w stosunku do ustrojów statycznie wyznaczalnych.

Wykresy są często spotykanymi modelami graficznymi. Można je spotkać przy opisie wyników analizy statyczno-wytrzymałościowej: wykresy linii wpływowych. sił wewnętrznych, naprężeń oraz w projektach organizacji robót: harmonogramy, cyklogramy itp.

Model graficzny składa się z rysunku obrazującego projektowany system (konstrukcję) oraz opisu alfanumerycznego (cyfry, litery i inne znaki) (promocja 3 w 1). Przyspieszenie i ułatwienie procesu modelowania graficznego nastąpiło z chwilą upowszechniania się grafiki komputerowej. We wszystkich programach projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) lub programach projektowania i zarządzania wspomaganego komputerowo (CAD/CAM), o których wspomniano w rozdziale pierwszym, stosujemy czynne albo bierne urządzenia do grafiki komputerowej. Możemy je stosować zarówno jako urządzenia wejścia, jak i wyjścia.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami