Blog

04.01.2022

Roboty ziemne

W artykule znajdziesz:

Roboty ziemne
Roboty ziemne

Roboty ziemne, pośród innych rodzajów robót budowlanych, nadają się szczególnie do stosowania różnego rodzaju maszyn i mechanizmów (program uprawnienia budowlane na komputer).

W żadnym ze znanych rodzajów robót budowlanych nie stosuje się tak wielkiej różnorodności maszyn i mechanizmów (licząc z transportem), jak przy wykonywaniu robót ziemnych. Przyczyną tego jest masowość robót ziemnych, występująca przy większości obiektów budowlanych oraz operowanie przy tych robotach w zasadzie jednym materiałem, co znakomicie ułatwia stosowanie mechanizacji oraz upraszcza organizację.

Cechą charakterystyczną robót ziemnych jest ich znaczna pracochłonność oraz niejednokrotnie trudne warunki ich wykonywania, dlatego też zmechanizowanie, obok aspektu technicznego i ekonomicznego, posiada poważny aspekt społeczny, uwalnia bowiem człowieka w znacznym stopniu od ciężkiej, a często szkodliwej dla jego zdrowia pracy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy robotach ziemnych bardzo dużą rolę odgrywa transport urobku (z wykopów na nasypy), którego średni koszt jest zazwyczaj większy niż koszt odspojenia koparką i załadowania na środki transportowe. Na przykład w budownictwie wodnym koszt transportu urobku dokonywanego kolejką wąskotorową stanowił 150% kosztu wykopu i załadowania, a przy stosowaniu transportu samochodowego - 200 do 300% (uprawnienia budowlane).

Pozorna prostota robót ziemnych często bywa powodem niedoceniania trudności technologicznych występujących przy ich wykonywaniu, w szczególności robót inżynierskich z szerokim zastosowaniem mechanizacji.

Dlatego też realizacja takich robót wymaga od kierownika budowy oprócz wiadomości organizacyjnych znajomości podstaw mechaniki gruntów oraz gruntownej znajomości maszyn do robót ziemnych (program egzamin ustny).

Budowle ziemne powstają w zasadzie przez tworzenie wykopów i nasypów o różnych kształtach i różnych wymiarach, przy czym technologia ich wykonania polega zazwyczaj na odspojeniu i wydobyciu gruntu z wykopów, przemieszczeniu urobku na miejsca nasypów oraz na ich uformowaniu w zależności od celu i przeznaczenia budowli.

Budowle ziemne

Budowle ziemne występują w technice budowlanej jako stałe oraz czasowe. Stałe budowle różnią się w zasadzie od budowli czasowych trwałą statecznością, podczas gdy budowle czasowe posiadają stateczność ograniczoną w czasie (opinie o programie). Najprostszym wyrazem trwałej stateczności budowli ziemnych, w stosunku do stateczności czasowej, jest utrzymanie łagodniejszych skarp zarówno przy wykopach, jak i przy nasypach, nie mówiąc o innych sposobach, które należy zastosować w szczególnych warunkach, np. w przypadkach możliwości usuwisk, w gruntach nasyconych wodą itp.

Spośród licznych budowli ziemnych stałych, spotykanych w różnych rodzajach budownictwa, wymienić należy główniejsze, jak np.:

  • Podtorze ziemne dla kolei i dróg kołowych (segregator aktów prawnych).
  • Kanały żeglowne, kanały nawadniające oraz roboty z zakresu regulacji rzek i potoków.
  • Zapory wodne ziemne, obwałowania rzek itp.
  • Roboty niwelacyjne dla zakładów przemysłowych i osiedli mieszkaniowych, dla lotnisk, stadionów itp.

Spośród robót ziemnych czasowych należy wymienić:

  • Wykopy pod budynki mieszkalne, przemysłowe, mosty, zapory wodne, śluzy, nadbrzeża itp.
  • Rowy dla instalacji kanalizacyjnych, wodociągowych, kabli, sieci gazowej itd.

Wreszcie wykopy ziemne klasyfikuje się stosownie do ich wielkości na: szeroko-przestrzenne, wąskoprzestrzenne i jamiste. Wykopami szerokoprzestrzennymi nazywa się wykopy o szerokości dna większej od 1,5 m, natomiast wąskoprzestrzennymi wykopy o szerokości dna równej lub mniejszej od 1,5 m (promocja 3 w 1). W obydwu rodzajach wykopów długości są nieograniczone. Wykopami jamistymi nazywamy wykopy o szerokości i długości dna lub średnicy równej lub mniejszej od 1,5 m, przy czym w tym ostatnim przypadku wchodzą w rachubę wszelkiego rodzaju studnie i szyby.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami