Blog
Mokra metoda
W artykule znajdziesz:
Aby uniknąć tak niekorzystnego stosunku, próbuje się w niektórych zagranicznych zakładach prowadzić proces wypalania w piecach rolkowych, nie posługując się podstawkami, ale powstaje wtedy trudny do rozwiązania problem czyszczenia rolek zabrudzonych spływającym i topiącym się szkliwem, w przypadku gdy wyroby szkliwi się (program uprawnienia budowlane na komputer).
Masy z gliny szamotowej (schudzone 50-55%), które zostały rozpowszechnione do wytwarzania osłon, mają stosunkowo niskie wskaźniki: wytrzymałość na zginanie po wypaleniu w temperaturze 1320-1350°C od 6-8 do 12 MN/m2 (od 60-80. do 120 kG/cm2), spadek wytrzymałości (po dwukrotnym nagrzewaniu do temperatury 100°C i szybkim ostudzeniu do temperatury 20°C) do 70% i początek mięknienia pod obciążeniem 0.2 MN/in2 (2 kG/cm2) w temperaturze 1300-1350 C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Schemat 0-1 ilustruje proces technologiczny przygotowania masy szamotowej metodą mokrą, formowania, suszenia i wypalania, przyjęty w Fabryce Porcelany im. Kalinina. Formowanie odbywa się na toczkach Szamarina, półautomatach rolkowych ASF-05 bądź w prasach ciernych lub hydraulicznych (uprawnienia budowlane).
Wariant „mokrej metody” polega na obróbce gliny rozdrobnionej w strugarce, za pomocą świeżej pary, którą doprowadza się przez dysze do misy mieszalnika; glina nagrzewa się do temperatury 90°C i dobrze miesza się ze skroploną wilgocią i szamotem. Obróbka parą polepsza w sposób istotny formowanie i suszenie wyrobów. Instalację zmechanizowanego gorącego przygotowania mas opisał Michelmann (program egzamin ustny).
Doskonalszy wariant suszenia
Doskonalszy wariant suszenia i mielenia gliny polega na połączeniu w jednym cyklu roboczym operacji podsuszania, mielenia i separacji gliny. Urządzenie zawiera młyn młotkowy, rurę wylotową nad gardzielą młyna, wentylator wytwarzający podciśnienie w instalacji i separator powietrzny. Rozdrobniony materiał jest równomiernie wprowadzany za pomocą podajnika talerzowego do młyna, gdzie zostaje zmielony przez kabłąki wirnika, wsysany do rury wylotowej razem z dopływającym gorącym powietrzem lub gazami spalinowymi i wchodzi do separatora powietrznego oraz do komory osadzania się materiału. Niezmielone cząsteczki są zawracane pod wpływem własnego ciężaru do domielania (opinie o programie).
Przy stosowaniu płyt i osłon z talkowych mas ilastych udaje się znacznie (o 25-30%) zwiększyć liczbę cyklów pracy tych wyrobów. Ich eksploatacja jest ograniczona temperaturami 1300-1320°C, w których zaczyna się deformacja ścianek i zwisanie dna osłony, ale w przypadku niedużych osłon, np. do spodków, dodatek 5-f-6% talku do masy szamotowej umożliwia ich eksploatację nawet w temperaturze 1400°C.
Skład takich mas jest następujący: 45-50% surowców ilastych, 35-45% szamotu i 15% talku. Masy wieloszamotowe. Lepsze wskaźniki pod względem właściwości można uzyskać w przypadku schudzania masy szamotem w ilości 70-80% i zastąpienia 10-;-20% drobnej frakcji szamotu korundem o gęstości nie mniejszej niż 3,75 Mg/m3 (g/cm3) (segregator aktów prawnych).
Masy takie można otrzymać metodą prasowania (lub ubijania mieszaniny) gliny np. łatnieńskiej (ŁT-1) i wiesiełowskiej w stosunku 1:1 lub 1:1,5. Stosuje się tlenek glinowy marki GK, który zawiera a-odmianę w ilości 85-^95%. W razie braku tej marki można zastosować także inną, o takiej samej wymaganej gęstości. Warunkiem koniecznym jest, aby wymiar cząstek tlenku glinowego nie był większy niż 3 (im. Osiąga się to przez mielenie go, np. w młynie strumieniowym. Tlenek glinowy należy wypalać w temperaturze 1350°C, w czasie nie krótszym niż 2 h. Po nawilżeniu roztworem ługu posiarczynowego o gęstości 1,12-^1,14 Mg/m3 (g/cm3), wymieszaniu z kompozycją glin w mieszarce o działaniu okresowym typu Eiricha, prasowaniu pod ciśnieniem 30^-50 MPa (300-7-500 kG/cm2) i wypaleniu w temperaturze 1380°C można otrzymać materiał ogniotrwały mulitowo-korundowy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32