Blog

13.11.2021

Moment skręcający

W artykule znajdziesz:

Moment skręcający

Moment skręcający

Moment skręcający, potrzebny do wywołania sprężenia śruby, wyznacza się na podstawie badań kontrolnych lub wstępnie ze wzoru M, = = 0,18dPs. Rzeczywisty moment skręcania przyjmuje się większy o 10% (program uprawnienia budowlane na komputer).
Połączenia śrubami sprężającymi należy zabezpieczyć od zewnątrz przed zaciekami wody do szczelin kontaktowych. W tym celu szwy smaruje się gęstą farbą miniową z zatarciem wszystkich styków podkładek, nakrętek i łbów śrub.

Produkowane są urządzenia do sprężania śrub o wysokiej wytrzymałości, o różnych sposobach działania, z zastosowaniem różnych metod kontroli i sygnalizacji osiągniętego momentu skręcania i stopnia sprężenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Sprężanie przeprowadza się w oparciu o bardzo szczegółowe warunki techniczne, które określają tok postępowania, konieczne badania i odbiory wykonanych połączeń.
Po złożeniu części w zespół konstrukcyjny łączy się je ze sobą za pomocą spawania lub zgrzewania. W połączeniach montażowych stosuje się styki śrubowane, spawane, nitowane i inne kombinowane. W produkcji konstrukcji stalowych budowlanych i konstrukcji dla urządzeń przemysłowych są rozpowszechnione metody spawania łukowego w różnych odmianach oraz o różnym stopniu mechanizacji i automatyzacji czynności. W produkcji konstrukcji jednostkowych w większości przypadków połączenia spawane wykonuje się za pomocą spawania ręcznego łukowego lub przy zastosowaniu półautomatów i automatów (uprawnienia budowlane).

W każdej metodzie spawania stosuje się urządzenia o określonych wielkościach i gabarytach, które w pewnym stopniu ograniczają dostęp do miejsca spawania i są dostosowane do wykonywania spoin w określonych położeniach spawanego przedmiotu.
Przy spawaniu lukowym ręcznym spawacz operuje uchwytem z elektrodą oraz tarczą ochronną. Ze względu na wymagany dobry dostęp do spoiny pole spawacza powinno być widoczne i nie zasłonięte wystającymi częściami konstrukcji (program egzamin ustny).

Spawanie elektrodą

Podczas spawania elektroda jest utrzymywana pod określonym kątem, z którego wynika wymiarowe ograniczenie dla wzajemnego rozmieszczenia części. W przypadku gdy spoiny zostały zaprojektowane we wnęce, ze względu na długość elektrody, która wynosi 450 mm i stapia się do ok. 50 mm, jednostronny dostęp na głębokość nie może być większy od 200 mm. Przy spawaniu elementów złożonych o przekroju ceowym rozstaw blach pasów jest dyktowany ich wysokością. Podobnie przy spawaniu przez okienko dostęp jest ograniczony wymiarami otworu, przez który wkłada się elektrodę (opinie o programie).
Spawanie łukowe ręczne może być wykonywane w różnych pozycjach, zależnie od usytuowania spoin w stosunku do poziomu.

Najdogodniejszą do pracy jest pozycja podolna, przy której uzyskuje się najlepszą jakość spoin przy najmniejszej pracochłonności. W celu uzyskania dogodnej pozycji do wykonywania spoin konstrukcję spawaną w warsztacie kilkakrotnie obraca się i ustawia w różnych położeniach. W produkcji seryjnej służą do tego urządzenia obrotowe, na których ustawia się spawany element. W produkcji jednostkowej obracanie ciężkiego zespołu konstrukcji wykonuje się za pomocą suwnic warsztatowych. Wykorzystywanie suwnic do obracania konstrukcji nie jest jednak dogodne ze względu na wymaganą ciągłość prac spawalniczych; następują w tym przypadku przestoje, gdyż zasadniczą pracą suwnic jest transport międzyoperacyjny w warsztacie (segregator aktów prawnych).

Graniczne pozycje spawania. W zależności od pozycji spawania różnicuje się wytrzymałość obliczeniową dla spoin, zmienia się zużycie elektrod oraz czas wykonania spoin. W przypadku istnienia ograniczeń w swobodnym wykonywaniu prac spawalniczych przepisy zmniejszają wytrzymałość obliczeniową dla spoin o 10 do 35%. Pracochłonność wykonywania spoin w warunkach utrudnionych oraz w pozycjach przymusowych zwiększa się do 50% w stosunku do czasów spawania w pozycji pcdolnej. Pozycje przymusowe spawania występują głównie w dużych zespołach konstrukcji, które nie mogą być obracane przy łączeniu zespołów w fazie montażu, oraz przy wzmacnianiu konstrukcji bez jej demontażu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami