Blog
Momenty zginające
W artykule znajdziesz:
Momenty zginające
Ponieważ w większości typów kratownic sprężonych nie można pominąć sztywności jeśli nie wszystkich to wielu ich węzłów, powstają w prętach oprócz zmian w wartościach sił (w porównaniu do kratownic niesprężonych) również i momenty zginające (program uprawnienia budowlane na komputer). Wielkość tych sił i momentów zginających można obliczyć metodą zrównoważenia węzłów biorąc za podstawę, że dla każdego węzła kratownicy.
Ponieważ pręty kratownic nie są obciążone w kierunku normalnym do ich osi, na wielkości tych momentów mają wpływ tylko kąty obrotu węzłów rp i kąty obrotu prętów. Momenty te są więc równe gdzie kąty cpn i (p,n są niewiadomymi kątami obrotów węzłów odpowiednio podpory n i m, a kąt O jest znanym kątem obrotu pręta, określonym na podstawie deformacji kratownicy pod wpływem założonego obciążenia zewnętrznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po ich obliczeniu określa się z równań szukane węzłowe momenty zginające, a następnie można wyznaczyć wielkości sil poprzecznych i podłużnych w prętach kratownicy.
Analogicznie określa się wpływ sprężenia na często spotykane dźwigary o górnym pasie łukowym i o pionowych słupkach łączących przegubowo pas górny z dolnym pasem w postaci poziomej belki.
Taki dźwigar oblicza się od obciążeń zewnętrznych, jak układ łukowy z belką usztywniającą (uprawnienia budowlane). Obliczenia te można uprościć (wg J. Szymczyka), rozkładając np. schemat podstawowy na dwa schematy, gdzie obciążenie p jest obciążeniem „bezmomentowym” równoważącym rozpór H od siły P działającej w pełnej wielkości na łuk o rozpiętości lQ
gdzie H jest obliczonym uprzednio rozporem łuku dwuprzegubowego od obciążenia zewnętrznego p.
W łuku obciążonym, nie powstałyby momenty zginające (przy pominięciu sił podłużnych i poprzecznych), a nierozciągliwe wieszaki nie przekazywałyby na belkę obciążeń + p, natomiast należałoby rozwiązać pracujący na zginanie układ W pierwszym etapie oblicza się momenty zginające w belce górnej od obciążenia -p jak dla belki ciągłej oraz określa się podporowe siły pionowe R/ (jako reakcje) (program egzamin ustny).
Ostateczne momenty zginające
Ponieważ przyłożone w miejscu słupków podpory w rzeczywistości nie istnieją, należy układ zewnętrznie zrównoważyć odwrotnie skierowanymi siłami (etap II), działającymi zarówno na belkę dolną jak i górną, ale rozłożonymi wg stosunków momentów bezwładności tych belek wg zależności. Wykres momentów od obciążenia -p będzie zatem: dla belki górnej - sumą momentów obliczonych dla obciążeń obu etapów (od - p i - Pfl), dla belki dolnej dla obciążenia drugiego etapu (od -Pd) (opinie o programie).
Ostateczne momenty zginające otrzymuje się przez zsumowanie momentów od schematu obciążenia P i wpływu (dwuetapowego) obciążenia - p.
Wymiarowanie elementów kratownic sprężonych przeprowadza się - poza elementami sprężonymi. Odnosi się to tak do elementów osiowo i mimośrodowo ściskanych (słupki w kratownicach obciążonych u góry, ewent. krzyżulce) lub rozciąganych (słupki w kratownicach obciążonych u dołu, ewent. krzyżulce). Osiowe działanie sił wewnętrznych występuje oczywiście tylko w elementach przegubowo połączonych z pasem górnym i dolnym. Mimośrodowe działanie tych sił występuje w elementach, w których oprócz sił mamy także momenty zginające (segregator aktów prawnych).
Dotyczy to głównie zginanego pasa górnego ciężarem własnym oraz gdy obciążenie z przekrycia przekazuje się nie w węzłach kratownicy oraz dotyczy słupków i krzyżulców, gdy są zamocowane jedno- lub dwustronnie w pasie górnym i dolnym.
Elementy te wymiaruje się zwykle na największe siły podłużne i ewentualne przynależne schematycznie momenty zginające.
Wyjątek stanowią tu ściskane lub rozciągane pionowe słupki dźwigarów, które wymiaruje się na siłę wynikającą z obciążenia przypadającego na długości dźwigara między słupkami (ze względu na analizę pracy dźwigara w chwili zniszczenia) (promocja 3 w 1).
Wymiarowanie sprężonych elementów kratownic nie odbiega od zasad obowiązujących w zakresie konstrukcji sprężonych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32