Blog

14.01.2019

Montaż instalacji elektrycznej i alarmowej

W artykule znajdziesz:

Montaż instalacji elektrycznej i alarmowej

Jednymi z pierwszych prac związanych z układaniem instalacji jest doprowadzenie do nowo powstającego domu wody oraz prądu – mniej więcej w tym samym czasie wykonywana jest także instalacja alarmowa (program na komputer). W przypadku prądu, inwestor ma obowiązek zgłoszenia do zakładu energetycznego zapotrzebowanie na moc przyłączeniową przed przyłączeniem budynku (program na telefon). W większości domów jednorodzinnych wystarczająca jest 12-15kW, przy czym należy pamiętać, że w przypadku montażu ogrzewania podłogowego zapotrzebowanie będzie dwa razy większe. Generalnie zasada jest jedna – zawsze lepiej jest wystąpić o moc wyższą, niż została wyliczona, ponieważ trudno przewidzieć, czy za kilka lat zużycie prądu nie będzie większe niż obecnie. Koszt założenia przyłącza zależy od ilości kilowatów, przy czym przyłącza kablowe prowadzone w gruncie kosztują więcej niż napowietrzne (promocja 3 w 1).
Wewnętrzne instalacje w budynkach wykonuje się najczęściej z przewodów miedzianych:
• trójżyłowych dla obwodów jednofazowych,
• pięciożyłowych dla obwodów trójfazowych.

Punkty odbioru prądu

Przewody płaskie układane są na murach nieotynkowanych – niekiedy prowadzone są w specjalnych rurkach, nazywanych peszlami, dzięki czemu w przyszłości okablowanie można wymienić bez konieczności skuwania tynku. Przebieg przewodów wyznaczany jest w liniach prostych, w poziomie lub w pionie i ok. 30 cm od posadzki (program na egzamin ustny). Zanim zostaną położone tynki, należy jeszcze raz upewnić się, że przewody docierają dokładnie tam, gdzie trzeba (segregator).
W przypadku instalacji elektrycznej bardzo ważna jest ilość gniazd – podczas gdy w przedpokoju zwykle wystarczy jedno, góra dwa, to w kuchni może być ich nawet 10. Punkty odbioru prądu są zgrupowane w specjalne obwody wyposażone w zabezpieczenia (opinie). Takich obwodów w każdym nowym domu zwykle jest przynajmniej kilkanaście. Co więcej, osobnego zasilania wymaga m.in. brama garażowa czy oświetlenie ogrodu. W tym samym czasie co instalację elektryczną, układa się także tzw. instalacje niskoprądowe, czyli alarmową, domofonową czy TV. Jeśli chodzi o internety to obecnie najczęściej połączenia kablowe znajdują się tylko między kondygnacjami.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami