Blog

Beton stosowany tych stropów zdjęcie nr 2
13.11.2021

Montaż konstrukcji

W artykule znajdziesz:

Montaż konstrukcji

Beton stosowany tych stropów zdjęcie nr 3
Montaż konstrukcji

Przy jednoczesnym wierceniu otworów we wszystkich złożonych częściach połączenia, z jednego zamocowania, według wytrasowanych osi otworów na jednej górnej części, otwory mogą być wiercone na wymiar nominalny. W połączeniach wykonywanych przy próbnym montażu elementów konstrukcji otwory mogą być wstępnie wiercone tylko na zewnętrznej części złącza, a następnie przez te otwory w innych częściach połączenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przypadku wykonywania otworów w pozycjach przymusowych wierci się otwory mniejszej średnicy do następnego roz- wiercania do średnicy nominalnej. Naddatek materiału na rozwiercanie zależy od dokładności wykonania otworu i od liczby składowych części złącza. W połączeniach składających się z większej liczby części odchyłki osi otworów i ich owalizacja są większe. Po rozwierceniu otworów połączenie powinno być rozmontowane, a powstały na brzegach otworów grat usunięty. Rozwiercanie otworów wykonuje się stożkowymi rozwiertaka- mi. Otwory dla śrub pasowanych, po wierceniu na mniejszą średnicę, rozwierca się zgodnie z wymaganym pasowaniem otworu i trzpienia śruby.
Połączenia sprężane śrubami o wysokiej wytrzymałości są wykonywane jako połączenia cierne, w których przenoszenie sił następuje przez tarcie na powierzchniach stykowych łączonych części, albo jako połączenia rozciąganie w złączach doczołowych. W obydwu przypadkach śruby zostają wstępnie sprężone w sposób kontrolowany. Sprężanie śrub wykonuje się przez dokręcenie nakrętki, wywołując w trzpieniu śruby naprężenie rozciągające o określonej wartości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dokręcanie nakrętki wykonuje się kluczem dynamometrycznym mechanicznym lub kluczem udarowym pneumatycznym.
Śruby do sprężania wykonuje się z materiałów w klasie 8.8 lub z materiałów ulepszonych cieplnie w klasie 10.9 lub 12.9. Stosuje się śruby z gwintem metrycznym M16, M20, M24, M27 i M30. W okresie przejściowym, do czasu podjęcia masowej produkcji śrub, istnieje ograniczenie stosowania tylko niektórych średnic śrub i niektórych gatunków stali (tylko M20 i wyjątkowo M24 i tylko w klasie 10.9) (uprawnienia budowlane).

Otwory do połączeń śrubami

Otwory do połączeń śrubami sprężającymi powinny być większe od średnicy trzpienia śruby o 2 mm dla średnicy M24, o 3 mm dla średnicy M24 i M27 oraz o 4 mm dla średnicy M30. Odległość między osiami otworów powinna być nie mniejsza niż 3,5d, a kształtowanie połączeń powinno uwzględniać łatwe osadzenie śrub i obroty nakrętek rękojeścią klucza dynamometrycznego.
Nakrętki wykonuje się z materiału o klasę niższego niż klasa śrub. Podkładki pod nakrętki powinny być wykonane z materiału w klasie nie mniejszej niż nakrętki i być hartowane (twardość ich powinna wynosić 28U-P300 IIB). Grubość podkładek przyjmuje się nie mniejszą niż 4 mm (program egzamin ustny).

W połączeniach ciernych siła jest przenoszona przez tarcie w płaszczyznach styku pod podkładką. Po przekroczeniu siły tarcia następuje poślizg i przemieszczenie łączonych części, a śruba dodatkowo pracuje na ścina- nanie. Przyłożenie siły rozciągającej do trzpienia śruby zmniejsza siłę docisku ze sprężania (opinie o programie).
Siła T, wywołująca pierwszy poślizg części, zależy od siły sprężającej Pa i współczynnika tarcia ju = T : Ps. Współczynnik tarcia zależy od sposobu przygotowania powierzchni i w klasyfikacji modułowej może wynosić: 0,3, 0,4, 0,45, 0,5 i 0,55.
W tym celu stosuje się farbę, metalizację natryskową lub natrysk z tworzyw sztucznych. Dla powierzchni nie zabezpieczonych współczynnik tarcia maleje: po oczyszczeniu szczotkami do 0, po opaleniu i piaskowaniu do 0,3-h0,4, po śrutowaniu i metalizacji do 0,3.

Przy usuwaniu plam olejowych płomieniem powstają opary toksyczne i nagar, który należy usuwać piaskowaniem. Temperatura powierzchni materiału nie powinna przekraczać 200°C. Metalizację natryskową należy stosować po oczyszczeniu powierzchni piaskowaniem (segregator aktów prawnych).
Przebieg sprężania powinien być prowadzony po sprawdzeniu stanu śrub, nakrętek i podkładek, oczyszczeniu ich w kąpieli odtłuszczającej i wysuszeniu. Gwinty śruby i nakrętki powleka się smarem grafitowym. Przy niskiej temperaturze otoczenia należy śruby podgrzać do temperatury 20-h50°C. Wszystkie śruby spręża się stopniowo, wpierw wstępnie do 0,75Ms (momentu skręcającego), a następnie uzupełnia się sprężanie do 1,1MS (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Beton stosowany tych stropów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Beton stosowany tych stropów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Beton stosowany tych stropów zdjęcie nr 8 Beton stosowany tych stropów zdjęcie nr 9 Beton stosowany tych stropów zdjęcie nr 10
Beton stosowany tych stropów zdjęcie nr 11
Beton stosowany tych stropów zdjęcie nr 12 Beton stosowany tych stropów zdjęcie nr 13 Beton stosowany tych stropów zdjęcie nr 14
Beton stosowany tych stropów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Beton stosowany tych stropów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Beton stosowany tych stropów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami