Blog

Przygotowanie powierzchni drewnianych zdjęcie nr 2
15.11.2021

Montaż konstrukcji dachowej

W artykule znajdziesz:

Montaż konstrukcji dachowej

Przygotowanie powierzchni drewnianych zdjęcie nr 3
Montaż konstrukcji dachowej

Montaż konstrukcji dachowej przebiegał w kilku kolejnych fazach. Elementy ustawiane były i łączone na rusztowaniu montażowym, usytuowanym poza halą na jej przedłużeniu. Szerokość scalonego pola obejmowała trzy elementy i była ograniczona udźwigiem (przy wymaganym wysięgu) dwóch żurawi samochodowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Tak zmontowany pas dachu szerokości 9 m ze ściągami podnoszono i ustawiano na konstrukcji wsporczej, na której uprzednio zostały zmontowane pomocnicze elementy ślizgowe. Z tych względów rozwijana jest metoda montażu blokowego konstrukcji nośnej łącznie z całkowitym wykończeniem połaci dachu na poziomie terenu.

Do takiej metody montażu muszą być dostosowane rozwiązania konstrukcyjne oraz zastosowana odpowiednia technika scalania bloków przed ich podnoszeniem. Przy podnoszeniu scalonych zespołów konstrukcji, których masa może dochodzić do kilkudziesięciu ton, miejsca zamocowania lin żurawia powinny być ustalone w projekcie lub w dokumentacji technologicznej montażu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dla etapu podnoszenia zmontowanej konstrukcji należy sprawdzić zarówno naprężenia w elementach konstrukcyjnych jak ich stateczność. W niektórych przypadkach mogą być potrzebne dodatkowe elementy do zamocowania lin lub haków urządzeń dźwigowych.
Dla wielohektarowych powierzchni hal przeznaczonych dla przemysłu motoryzacyjnego zaprojektowano przekrycie o konstrukcji kratowej i siatce słupów 12×18 m.

W założeniach do projektu przekrycia przyjęto zasadę powtarzalności elementów konstrukcji, produkowanych seryjnie w wytwórni jako spawane i skręcanych na śruby zgrubne w segmenty, oraz zasadę łączenia tych elementów z pokryciem dachu przed podnoszeniem, na terenie budowy (uprawnienia budowlane).
Konstrukcja uniwersalnego segmentu dachu hali składa się z następujących głównych elementów:
- dwóch dźwigarów kratowych, fałdowych, skrajnych A,
- jednego dźwigara kratowego środkowego B,
- dwóch belek krawędziowych C.

Dźwigary kratowe

Dźwigary kratowe podłużne A i B, rozpiętości 18 m, składają się z dwóch płaskich kratownic zestawionych pasami dolnymi w przekrój trójkątny. Belki kratowe C, rozpiętości 12 m, będące podciągami dla belek A i B, zostały usytuowane ukośnie w stosunku do pionu. W dźwigarze środkowym B zastosowano stężenia kratowe w połaci dachu, które zapewniają stateczność wszystkich elementów konstrukcji segmentu dachowego już w fazie montażu. Pokrycie segmentu stanowi blacha falista ocieplona płytami styropianu i papą. Na segmencie dachu zlokalizowano cztery świetliki latarniowe (program egzamin ustny). Między segmentami przewidziano koryta odwadniające. Masa zmontowanego segmentu z pokryciem wynosi 10 t.

Po wykonaniu blokowych fundamentów pod słupy i betonowej posadzki hali przystąpiono do montażu konstrukcji segmentów. Elementy wysyłkowe konstrukcji składano obok placu montażowego, i przeprowadzano przede wszystkim scalanie dźwigarów A i B z płaskich elementów kratowych. Na przygotowanych podporach ustawiano w pierwszej kolejności belki krawędziowe C, a następnie dźwigary fałdowe A i B oraz wszystkie stężenia (opinie o programie).
Segmenty montowano na całej powierzchni hali z przesunięciem o jedną nawę.

W pierwszej nawie ustawiono dwa szeregi słupów za pomocą samojezdnego żurawia o udźwigu 50 kN. Po złożeniu większej liczby segmentów, łącznie z pokryciem i świetlikami, sprowadzono duży żuraw samojezdny o udźwigu 550 kN, który przenosił i ustawiał te segmenty na słupach pierwszej nawy. Następnie mały żuraw montował słupy kolejnego szeregu, a za nim duży żuraw ustawiał zmontowane segmenty dachu (segregator aktów prawnych). W ten sposób ograniczono przestoje w pracy żurawi. W ciągu jednej 8-godzinnej zmiany montowano 1650 m2 powierzchni pokrycia hal.

Montaż konstrukcji nośnej dachu łącznie z całkowitym pokryciem, oszkleniem świetlików oraz blacharskimi pracami wykończeniowymi przesuwa się na stanowisko ustawienia konstrukcji, gdzie segment pokrycia zostaje podniesiony na podnośnikach hydraulicznych, a następnie, po przesunięciu wózka i pomostu, opuszczony i oparty na słupach oraz połączony z nimi na śruby (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

13.12.2024
Przygotowanie powierzchni drewnianych zdjęcie nr 4
Co nazywamy zabytkiem?

Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…

10.12.2024
Przygotowanie powierzchni drewnianych zdjęcie nr 5
Co to jest strefa pożaru?

Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…

Przygotowanie powierzchni drewnianych zdjęcie nr 8 Przygotowanie powierzchni drewnianych zdjęcie nr 9 Przygotowanie powierzchni drewnianych zdjęcie nr 10
Przygotowanie powierzchni drewnianych zdjęcie nr 11
Przygotowanie powierzchni drewnianych zdjęcie nr 12 Przygotowanie powierzchni drewnianych zdjęcie nr 13 Przygotowanie powierzchni drewnianych zdjęcie nr 14
Przygotowanie powierzchni drewnianych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przygotowanie powierzchni drewnianych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przygotowanie powierzchni drewnianych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami