Blog

15.11.2021

Montaż konstrukcji dachowej

W artykule znajdziesz:

Montaż konstrukcji dachowej

Montaż konstrukcji dachowej

Montaż konstrukcji dachowej wymaga dużego zakresu prac scaleniowych: dwóch płaskich belek kratowych z poprzecznicami kratowymi, stężeniami w poziomie pasów i wspornikami pod belki dachowe. Tak scalony na poziomie terenu zespół konstrukcji dachowej zostaje podniesiony jednym żurawiem samojezdnym i ustawiony na słupach (program uprawnienia budowlane na komputer). Po połączeniu konstrukcji dachowej ze słupami zostaje zapewniona stateczność w kierunku poprzecznym i mogą być zwolnione elementy zamocowania słupów wahadłowych. W dalszej kolejności montuje się belki dachowe, wykonuje się pokrycia dachu płytami, oszklenie świetlików i prace izolacyjne połaci dachu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W hali wielonawowej o rozpiętości 36 m i rozstawie słupów 18 m zastosowano konstrukcję o wiszącej na cięgnach połaci dachu. Konstrukcja nośna dachu składa się z kratowych podciągów przestrzennych o przekroju poprzecznym trójkątnym a, b, c, poszerzonych wspornikowymi wieszakami, na których zostają zawieszone na sworzniach d cięgna. Podciąg ma poprzeczne wymiary w granicach umożliwiających jego wykonanie całkowicie w warsztacie i transport kolejowy na budowę, przy zastosowaniu jedynie styków montażowych pasów. Zakres scalania konstrukcji na budowie został w ten sposób znacznie zmniejszony (uprawnienia budowlane).
Podciągi dachowe scalano z wieszakami na budowie na oprzyrządowanym stanowisku zapewniającym wymagany dokładny rozstaw przegubów. Zespół konstrukcji podciągów z wieszakami był podnoszony w całości i ustawiany na słupach, które zostały sztywno połączone z fundamentami (program egzamin ustny).

W celu zabezpieczenia stateczności podciągu, którego środek ciężkości znajduje się wysoko nad podporą, należało zmontować jednocześnie dodatkowe podpory w przegubach, opierając je na belkach pod- suwnicowych.
Zawieszona na konstrukcji nośnej połać dachu rozpiętości 12 m składa się z cięgien z dwóch kątowników zakończonych hakami z blach. Na budowie dwa cięgna są układane w przyrządzie zapewniającym dokładny wymiar rozpiętości i zwisu. Na kątownikach cięgien układane są następnie płyty korytkowe, które na podporach mają zabetonowane płytki stalowe. Szczelinę wypełnia się wstawką z pręta stalowego i spawa (opinie o programie). Ponieważ zawieszona połać dachu ma również krzywiznę w osi podłużnej, stanowisko montażowe przystosowane jest do składania wycinków tej połaci szerokości 3 m z odpowiednim poprzecznym nachyleniem.

Rozwiązanie konstrukcyjne

Scalony wycinek połaci dachu jest następnie podnoszony za pomocą specjalnego trawersu żurawiem i zawieszany na wspornikach przestrzennych podciągów kratowych. Zwolnienie konstrukcji z trawersu następuje przez zluzowanie śrub nastawczych w przegubach na trawersie, wobec czego konieczny jest dostęp na górze do wszystkich przegubów (segregator aktów prawnych).
Opisana powyżej konstrukcja dachu z zawieszoną połacią jest konstrukcją prototypową.

W celu wyjaśnienia wielu zagadnień związanych z zachowaniem się takiej połaci w okresie jej eksploatacji i w czasie montażu przeprowadzono badania na modelu w wielkości naturalnej. Badania prowadzono równocześnie z projektowaniem konstrukcji, dzięki czemu wyniki badań mogły być uwzględnione w rozwiązaniach konstrukcyjnych.
Rozwiązanie konstrukcyjne zawieszonej połaci dachu umożliwiło wykonanie poważnej części prac montażowych (układanie płyt) na poziomie terenu, zmniejszając tym samym ilość prac wysokościowych. Po zmontowaniu połaci dachu następuje układanie warstw ocieplających i pokrywanie całości papą.

W budowlach o dużej rozpiętości znajdują zastosowanie przestrzenne konstrukcje łukowe, w których występują wielokrotnie powtarzające się elementy typowe. Przykładowo, do pokrycia hali lodowiska zastosowano konstrukcję łukową ze ściągiem, rozpiętości 54 m, składającą się z typowych elementów przestrzennych (promocja 3 w 1).

Wszystkie elementy mają jednakowe węzły montażowe przystosowane do łączenia na śruby, dzięki czemu uzyskano pełną zamienność tych elementów. Złożone elementy tworzą w rzucie dwa układy krzyżujących się łuków.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami