Blog
Wyciskane wyroby
W artykule znajdziesz:
Przez wdrożenie konstrukcji klejonych klejami syntetycznymi dokonał się gruntowny przewrót w stosowaniu drewna w architekturze pojawiły się nowe konstrukcje i nowe formy, wzrosła rozpiętość budowli, powstały zupełnie inne metody obliczania i projektowania budynków. Bardzo widocznie odbił się postęp naukowo- -techniczny, a przede wszystkim osiągnięcia chemii i technologii przetwarzania polimerów, na asortymencie materiałów i wyrobów z drewna w ostatnich 20-30 latach. Jednocześnie z klejonymi konstrukcjami szeroko wdraża się do praktyki architektoniczno-budowlanej płyty wiórowe i pilśniowe, prasowane i wyciskane wyroby z włókna drzewnego i spoiwa polimerowego, laminaty drzewne, elementy i konstrukcje z drewna i polimerów oraz z drewna i metali i in (program uprawnienia budowlane na komputer).
Analogiczne wzajemne powiązanie materiału, techniki i potrzeb społecznych można prześledzić również na przykładzie wynalezienia i udoskonalania dawniejszych niż żelbet sztucznych materiałów budowlanych, takich jak: ceramika, szkło, żelazo i in. Pierwsze wyroby gliniane (wyrażenie „ceramika” pochodzi od słowa greckiego keramos - glina) - figurki ludzi i zwierząt znane były jeszcze w okresie paleolitu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Około V w. p.n.e. w różnych częściach ziemi ludzie niezależnie od siebie zaczęli stosować wypalanie wyrobów z gliny w celu nadania im wodoodporności i wytrzymałości. Tak więc wyrabiali naczynia do gotowania i przechowywania jedzenia. Pierwszym przykładem zastosowania ceramiki w budownictwie były mieszkania z gliny kultury trypolskiej (IV-III tysiąclecie p.n.e.), które wypalano z zewnątrz i czasami malowano (uprawnienia budowlane).
Produkcja szkliwionej ceramiki
Cegłę jako konstrukcyjny materiał budowlany (początkowo surową, a następnie - wypalaną) po raz pierwszy zaczęto stosować w starożytnym Egipcie i Babilonii. Tam też ok. XV w. p.n.e. zaczęto stosować szkliwo kolorowe do naczyń. Produkcja szkliwionej ceramiki budowlanej i płytek wypalanych z gliny rozwijała się od dawna u narodów Wschodu. W starożytnej Grecji i w starożytnym Rzymie wyrabiano dachówkę, ceramiczne rury wodociągów i rurociągi wodne oraz elementy architektoniczne z terakoty. Ponadto w starożytnym Rzymie szeroko rozwinięto produkcję cegły do murowania konstrukcji łukowych i sklepień, mostów i akweduktów (program egzamin ustny).
Dalszy postęp w produkcji i stosowaniu ceramiki budowlanej, rozszerzaniu je asortymentu i udoskonalaniu właściwości wyrobów dokonał się na skutek rozwijających si potrzeb praktyki architektoniczno-budowlane i dzięki naukowo-technicznym osiągnięciom w zakresie przeróbki surowca oraz wdrożeni’ nowych metod technologicznych w przemyśl ceramicznym. W szczególności na rozwój produkcji cegły budowlanej w starożytnej Rus (ok. X w.) wywarła wpływ technologia produkcji bizantyjskiej „plinty” - cienkiej cegły kwadratowej (opinie o programie).
Ostatnio postęp naukowo-techniczny pozwoli uczonym radzieckim pod kierownictwem prof W. Fadiejewej zorganizować przemysłowe próby produkcji wielkowymiarowych (długości kil ku metrów) płyt porowatych i bloków ceramicznych. Dotychczas nie udawało się to nikomu - przy wypalaniu wyroby pękały. Ja! słusznie zaznaczał G. Gordon, „historia technik — jest to w większości historia walki z pęknięciami lub historia usiłowań uniknięcia ich następstw”. W. Fadiejewej udało się to przez wprowadzenie do ceramiki specjalnych dodatków polimerowych (segregator aktów prawnych).
Od czasów najdawniejszych znane było również szkło; końcówki strzał, noże i inne wyroby z naturalnego szkliwa wulkanicznego ujawniają ekspedycje archeologiczne na różnych kontynentach. Powstanie hutnictwa szkła uczeni łączą z rozwojem garncarstwa, gdzie sztuczne szkło było przypadkowym produktem towarzyszącym (promocja 3 w 1). Wytwarzanie zwyczajnych wyrobów ze szkła, w zasadzie ozdób, zaczęło się w starożytnym Egipcie ok. III tysiącleci p.n.e.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32