Blog

Nowe uziarnienie zdjęcie nr 2
26.02.2020

Kontrola wytrzymałości betonu uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Kontrola wytrzymałości betonu uprawnienia budowlane

Nowe uziarnienie zdjęcie nr 3
Kontrola wytrzymałości betonu uprawnienia budowlane

Betonowanie wieńców, złączy i węzłów przy stosowaniu dodatków przeciwmrozowych do betonu lub zaprawy wymaga stałej kontroli ich wytrzymałości. W tym celu należy pobierać jednocześnie z tego samego zarobu co najmniej 2 serie próbek w kształcie kostek o boku 10 cm (lub walców 0 8 cm), po 6 sztuk dla każdej serii i w czasie jednej zmiany (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pierwszą serię próbek należy badać w terminie przewidywanego rozpoczęcia montażu kolejnej kondygnacji (zwykle po upływie 5-7 dni). Drugą serię, złożoną również z 6 próbek, należy badać po upływie 3 tygodni od momentu, gdy temperatura otoczenia wzrośnie powyżej +5°C.

Próbki należy przed badaniem całkowicie rozmrozić, po czym pozostawić je na co najmniej 2 godziny, ale nie dłużej niż 3 godziny, w temperaturze +18°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wymagane wytrzymałości na ściskanie betonu w węzłach powinny przed przystąpieniem do montażu następnej kondygnacji wynosić co najmniej 5 MPa.

Badania należy prowadzić z takim wyprzedzeniem, aby przed betonowaniem lub montażem następnej kondygnacji uzyskać potwierdzenie podanych powyżej wytrzymałości. Przy ustalaniu wytrzymałości betonu lub zaprawy należy stosować współczynniki przeliczeniowe z próbki o średnicy 8 cm na próbkę o średnicy 16 cm, miarodajną dla określenia klasy (marki) betonu (uprawnienia budowlane).

Jeżeli w czasie jednej zmiany roboczej temperatura spadnie do 5°C poniżej zakresu temperatury, dla której ustalone zostały; skład betonu lub zaprawy oraz ilość dodatków przeciwmrozowych, należy z następnych zarobów pobrać dwie dalsze serie próbek i postępować z nimi w taki sam sposób jak poprzednio.

Niedopuszczalne jest przystąpienie do montażu następnej kondygnacji budynku bez uprzedniego sprawdzenia na walcach kontrolnych wytrzymałości betonu użytego do wypełnienia węzłów i wieńca (program egzamin ustny).

Wymagania techniczne

Wymagania techniczne przy wykonywaniu konstrukcji betonowych i żelbetowych. Przy wykonywaniu konstrukcji monolitycznych betonowych i żelbetowych w warunkach zimowych należy pamiętać o przestrzeganiu następujących wymagań technicznych:
- szalowanie drewniane lub metalowe powinno być oczyszczone ze śniegu i lodu i posmarowane środkami chroniącymi przed przyczepnością betonu nie gęstniejącymi w niskich temperaturach;
- wszystkie złącza śrubowe lub części ruchome szalowań należy zabezpieczyć smarami trudno gęstniejącymi na mrozie;
- części metalowe szalowań powinny być zabezpieczone przed korozją środkami odpornymi na działanie masy betonowej z dodatkami chemicznymi;
- rusztowania podpierające szalowania powinny być oparte na legarach ułożonych na gruncie nie powodującym powstawania wysadzeń mrozowych (np. na piasku, żwirze itp.); w przypadku gruntów wysadzinowych (np. glin, iłów, piasków gliniastych itp.) należy w miejscu ułożenia podwaliny usunąć grunt rodzimy do głębokości co najmniej 50 cm i podwalinę ułożyć na warstwie gruboziarnistego piasku nasypanego w miejscu usuniętego gruntu; w miejscu ułożenia podwaliny należy ponadto zabezpieczyć grunt przed głębokim przemarzaniem przez pokrycie go warstwą materiałów izolacyjnych; niedozwolone jest ustawianie stempli i podwalin rusztowania na warstwie śniegu i lodu lub świeżo nasypanego zamarzniętego gruntu (opinie o programie);
- zbrojenie przed ułożeniem betonu powinno być oczyszczone ze śniegu i lodu; w celu uniknięcia pracochłonnego usuwania śniegu spomiędzy prętów zbrojenia należy w przypadku spodziewanych opadów śniegu osłonić nie zabetonowaną część konstrukcji płytami, plandekami lub folią polietylenową; śnieg i lód ze zbrojenia rozpuszczać jest najlepiej za pomocą nadmuchu ciepłego powietrza z agregatów przeponowych (typu AGP-20, AGP-50/M1 i AGP-80 M);
- spawanie prętów zbrojenia konstrukcji żelbetowych na otwartym powietrzu może się odbywać w temperaturze do - 10°C;
- zgrzewanie oporowe prętów zbrojeniowych nie może się odbywać w temperaturze poniżej +5°C;
- w czasie spawania należy stosować ochrony przeciwwiatrowe (segregator aktów prawnych);
- elektrody spawalnicze należy starannie ochraniać przed zawilgoceniem.

Montaż konstrukcji w robotach remontowych i modernizacyjnych występuje najczęściej przy wykonywaniu stropów, klatek schodowych i dachów z elementów prefabrykowanych, przeważnie drobno- lub średniowymiarowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Nowe uziarnienie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Nowe uziarnienie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Nowe uziarnienie zdjęcie nr 8 Nowe uziarnienie zdjęcie nr 9 Nowe uziarnienie zdjęcie nr 10
Nowe uziarnienie zdjęcie nr 11
Nowe uziarnienie zdjęcie nr 12 Nowe uziarnienie zdjęcie nr 13 Nowe uziarnienie zdjęcie nr 14
Nowe uziarnienie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nowe uziarnienie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nowe uziarnienie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami