Blog

Pirostatyka zdjęcie nr 10
11.08.2018

Montaż studzienki wodomierzowej

W artykule znajdziesz:

Montaż studzienki wodomierzowej


Uprawnienia budowlane.Aby móc podłączyć wodę do nowego domu, konieczne jest wykonanie studzienki wodomierzowej. Zazwyczaj zakłady wodociągowe odstępują od tego wymogu, gdy mówimy o domu, który będzie zamieszkały przez cały rok. Jednak w przypadku altanki działkowej, gdzie na okres zimowy trzeba wodomierz zdjąć, ponieważ zamarzająca woda mogłaby go rozsadzić od środka, często montowana jest studzienka wodomierzowa.
Studzienka taka powinna być wykonana według pewnych prawideł. Przede wszystkim musi być ona odpowiednio głęboka. Stosuje się tutaj linię przemarzania gruntu, a więc najlepiej gdy wodomierz umieszczony jest poniżej półtora metra wgłąb. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, gdy woda w rurach i w wodomierzu zamarznie i uszkodzi licznik. Kolejna sprawa do szerokość. Studzienka musi być na tyle duża, by pracownicy mogli wejść tam celem montażu wodomierza i ewentualnych napraw w razie jakichś wycieków. Sam właściciel posesji musi mieć też tam dostęp by zakręcić główny zawór, gdy woda w budynku nie będzie używana na przykład w okresie zimowym.
Czasami studzienki wodomierzowe montowane są w takich miejscach, że znajdują się pod chodnikiem lub pod ulicą. Wtedy w grę wchodzi też obciążenie ruchem pieszym lub kołowym i ten fakt również trzeba wziąć pod uwagę. Jeżeli mamy do czynienia z taką studzienką, konieczne jest odpowiednie usztywnienie wieka zamykającego. Musi być ono na tyle wytrzymałe, by obciążenie nie spowodowało zarwania się, ponieważ mogłoby to mieć bardzo opłakane skutki. Konieczne jest też zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem, by przypadkowe osoby nie mogły dostać się do wnętrza studzienki i spowodować jakichś uszkodzeń.
Studzienki wodomierzowe wykonywane są zazwyczaj przez właściciela posesji samodzielnie. Zakład wodociągowy jedynie odpowiada za montaż wodomierza, doprowadzenie przyłącza i połączenie go z domową instalacją wodociągową. Dzięki studzience mamy łatwy dostęp do wodomierza i zaworów od zewnątrz budynku, bez ryzyka zamarznięcia wody.

Najnowsze wpisy

15.07.2024
Pirostatyka zdjęcie nr 11
Specjalność wyburzeniowa - uprawnienia budowlane

Pozwolenie na rozbiórkę jest rodzajem pozwolenia, które daje prawo do wykonywania prac związanych z rozbiórką budynków. W Polsce, aby uzyskać…

15.07.2024
Pirostatyka zdjęcie nr 12
Konstruktor uprawnienia budowlane

W dziedzinie budownictwa kluczową rolę odgrywa projektant konstrukcji, który odpowiada za projektowanie budynków z uwzględnieniem ich wytrzymałości, stabilności i bezpieczeństwa.…

Pirostatyka zdjęcie nr 15 Pirostatyka zdjęcie nr 16 Pirostatyka zdjęcie nr 17
Pirostatyka zdjęcie nr 18
Pirostatyka zdjęcie nr 19 Pirostatyka zdjęcie nr 20 Pirostatyka zdjęcie nr 21
Pirostatyka zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pirostatyka zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pirostatyka zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Pirostatyka zdjęcie nr 31 Pirostatyka zdjęcie nr 32 Pirostatyka zdjęcie nr 33
Pirostatyka zdjęcie nr 34
Pirostatyka zdjęcie nr 35 Pirostatyka zdjęcie nr 36 Pirostatyka zdjęcie nr 37
Pirostatyka zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pirostatyka zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pirostatyka zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami