Blog

Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 2
18.01.2021

Montaż zbrojenia

W artykule znajdziesz:

Montaż zbrojenia

Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 3
Montaż zbrojenia

Do zamontowanego zbrojenia nie należy podwieszać i przymocowywać elementów deskowań, pomostów transportowych, urządzeń montażowych, gdyż może tej powodować jego odkształcenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Montaż zbrojenia z pojedynczych prętów powinien być wykonywany bezpośrednio w deskowaniu. W przypadku zbrojenia belek i słupów warunkiem wykonami takiego montażu jest zapewnienie możliwości przeprowadzenia pozostałych pra: zbrojarskich: rozmieszczenia strzemion, zbrojenia montażowego itp.

Podczas montażu zbrojenia płyt siatkami zgrzewanymi należy zwrócić szczegół uwagę na usytuowanie prętów nośnych i rozdzielczych w sposób zapewniają uzyskanie projektowanej wysokości użytkowej płyty. Obrócenie siatki, czyli zmian położenia prętów rozdzielczych i głównych, może spowodować zmniejszanie nośność: elementu oraz znaczne pionowe przesunięcie zbrojenia w stykach siatek.
Zbrojenie powinno być umocowane i zabezpieczone w taki sposób, żeby jego usytuowanie końcowe znajdowało się w granicach tolerancji.
Zmiana technologii wykonania zbrojenia ze szkieletów wiązanych na szkielety zgrzewane i typowe siatki zgrzewane lub odwrotnie powinna być zaaprobowana przez projektanta.
W celu utrzymania wymaganego otulenia zbrojenia, a także zapewnienia odległości między warstwami zbrojenia w konstrukcjach żelbetowych przed i w czasie betonowania stosuje się podkładki (przekładki) dystansowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Obecnie na rynku istnieje bardzo bogaty asortyment przekładek dystansowych. Są one wykonywane z betonu, włóknobetonu, tworzyw sztucznych oraz ze stali.
Jeżeli zewnętrzna powierzchnia betonu ma być trwale widoczna, stosuje się tzw. podkładki punktowe o mniejszej powierzchni podparcia - podkładki opierają się punktowo o powierzchnię deskowania. W przypadku gdy beton układa się na podłożu o mniejszej sztywności (np. na styropianie, na wełnie mineralnej), należy stosować podkładki o większej powierzchni oparcia - podkładki powierzchniowe (listwy).

Zakres kontroli deskowania i stemplowania w ramach nadzoru wykonawczego
Zakres nadzoru uzależniony jest od klasy kontroli i tak:
• klasa kontroli 1 - ogranicza się do kontroli wzrokowej,
• klasa kontroli 2 - większe rusztowanie i deskowanie podlega kontroli przed betonowaniem,
• klasa kontroli 3 - wszystkie rusztowania i stemplowania podlegają kontroli przed betonowaniem (uprawnienia budowlane).

Wykonanie kontroli deskowania

Norma ENV 13670-1:2000 zaleca wykonanie kontroli deskowania i stemplowania przed betonowaniem i po betonowaniu. Przed rozpoczęciem operacji betonowania, kontrole, zgodnie z odpowiednią klasą kontroli, powinny obejmować:
• geometrię deskowania,
• stateczność deskowania i stemplowania oraz ich fundamentów,
• szczelność deskowania i jego części (program egzamin ustny),
• usunięcie zanieczyszczeń (takich jak kurz, śnieg albo lód i pozostawionych kawałków drutów wiązałkowych) z obszaru przeznaczonego do betonowania,
• jakość obróbki powierzchni złącz konstrukcyjnych,
• usunięcie wody z dna deskowania, z wyjątkiem przypadków, w których mają być zastosowane specjalne procedury betonowania pod wodą lub usuwania wody bez zmieszania z betonem (opinie o programie),
• przygotowanie powierzchni deskowania,
• otwory i wkładki skrzyniowe.

Kontrola po betonowaniu ma określić wytrzymałość betonu: czy jest wystarczająca, aby usunąć stemplowanie lub deskowanie. Ponadto konstrukcję należy skontrolować w celu upewnienia się, że tymczasowe wstawki zostały usunięte (segregator aktów prawnych).
Ukończona konstrukcja powinna się mieścić w granicach dopuszczalnych odchyłek, żeby uniknąć niepożądanych efektów ze względu na:
• mechaniczną wytrzymałość i stateczność zarówno w stadiach przejściowych (wykonawczych), jak i stadium eksploatacji;
• zachowanie zgodne z funkcją podczas eksploatacji budynku,
• koordynację montażową konstrukcji i elementów niekonstrukcyjnych.

Tolerancje położenia w płaszczyźnie poziomej odnoszą się do linii drugorzędnych poziomej siatki projektowej:, np. przeniesiony reper (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 8 Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 9 Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 10
Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 11
Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 12 Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 13 Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 14
Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami