Blog

26.07.2018

Mosty – jak są zbudowane?

W artykule znajdziesz:

Mosty – jak są zbudowane?


Nowoczesne mosty są nie tylko funkcjonalne, ale również zachwycają swoim wyglądem. Zdarza się, że pierwsze pytanie, jakie się nasuwa, to „jak to możliwe, że ten most stoi?”. Otóż w mostach najważniejsza jest długość najdłuższego przęsła, a nie całej konstrukcji. We współczesnym budownictwie istnieją różne typy mostów, które dzieli się na podstawowe klasy. Najczęściej powstają mosty belkowe, w których pomost opiera się na belce wykonanej ze stali lub żelbetonu. Cała konstrukcja podtrzymywana jest filarami i dzieli się na wiele prostych w budowie, krótkich przęseł. Konstrukcje belkowe pozwalają na tworzenie najdłuższych przepraw. Przykładem może być chociażby most dojazdowy koło Nowego Orleanu, na jeziorze Pontchartain, który mierzy niemal 40km. Składa się on z wielu krótkich przęseł.
Znacznie większe długości przęseł stosowane są w mostach łukowych, które stopniowo wracają do łask. Prym w tej branży wiodą Chiny, gdzie najdłuższe przęsło w moście łukowym wynosi aż 552m. Bardzo długie przęsła stosowane są również w konstrukcjach podwieszanych – rekordzistą jest podwieszony most Sutong u ujścia Jangcy, którego główne przęsło mierzy 1088m, a cały most ma 8km. Jednak najdłuższe przęsła mają zdecydowanie mosty wiszące, takie jak chociażby Bay Bridge czy Golden Gate. Zdecydowanym liderem w tej kategorii jest most Akashi Kaikyo, który łączy wyspy Sikoku i Honsiu – jego główne przęsło mierzy aż 1991 metrów.
Chociaż obecnie coraz częściej budowane są mosty łukowe, to rosnącym zainteresowaniem cieszą się również rozwiązania hybrydowe, np. łukowo-podwieszane. W takich konstrukcjach rolę łuku przejmuje dźwigar, których utrzymuje pomost na linach. Ciekawym rozwiązaniem są też mosty wisząco-podwieszane. W Polsce coraz częściej wznoszone są mosty podwieszane, przy czym najdłuższym jest most Rędziński na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Długość głównego przęsła wynosi 256m, wysokość pylonu wynosi 122m, a na moście mieści się aż 6 pasów ruchu. Dla porównania most świętokrzyski w Warszawie ma pylon o wysokości 90m.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami