Blog

Mosty wieloprzęsłowe
W artykule znajdziesz:

Gdy niema zbytnich trudności fundamentowania lub gdy stosunek strzałki do rozpiętości utrudnia, względnie uniemożliwia, stosowanie mostów łukowych jednoprzęsłowych, projektuje się mosty wieloprzęsłowe, o łukach opartych na przyczółkach i filarach (program uprawnienia budowlane na komputer). Mosty wieloprzęsłowe mogą mieć przęsła o równych lub prawie równych rozpiętościach, ewentualnie niektóre przęsła mogą być większe, a także ogólne założenie wykazywać może podział na grupy. Przęsło większe mostu wieloprzęsłowego wywołane jest często koniecznością przekroczenia większej przeszkody w dolinie szerokiej. Podobnie założenie wiaduktu w mieście spowodować może różnicę w rozpiętościach przęseł (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Prostym przykładem mostu łukowego wieloprzęsłowego jest most na Rybnicy na drodze Kosów-Jasionów Górny, wykonany przez firmę J. Sosnowski i A. Zachariewicz we Lwowie. Jest to most trój- przęsłowy; przęsło środkowe ma 18 m światła, przęsła boczne po 17 m. Luki szerokości 1,00 m, a grubości w kluczu 30 cm, w wezgłowiach 60 cm, opierają się na filarach kamiennych z okładziną ciosową, fundowanych w nieznacznej głębokości na skale. Łuki usytuowano w odstępie 3,20 m złączono pomostem, składającym się z płyty pomostowej 18 cm grubej i poprzecznie, opartych na słupach podwójnych, przenoszących obciążenie na łuki (uprawnienia budowlane). Wzmocnienie łuków stanowią wkładki obustronne po 4 <[> 20 + 4 <J> 36 mm u góry i u dołu przekroju.
Most pięcioprzęsłowy
Most pięcioprzęsłowy na Sole w Oświęcimiu, projektowany i wykonany pod kierunkiem Inż. A. Machniewicza, jest już poważną budowlą, o całkowitej długości 173,00 m (program egzamin ustny). Założenie ogólne, wskazane warunkami miejscowymi, wykazuje cztery przęsła mniejsze o rozpiętościach po 23,25 m w świetle i jedno przęsło większe o rozpiętości 42,00 m w świetle. Filary i przyczółki fundowano częściowo na studniach a częściowo na żelbetowych skrzyniach roboczych (fundacja pneumatyczna). Grubości łuków wynoszą: w przęsłach mniejszych w kluczu 35 cm w wezgłowiach 60 cm, w przęśle większym w kluczu 70 cm w wezgłowiach 116 cm. Szczegóły ustroju przęsła większego. Przęsła mniejsze mają ustrój podobny, o wkładkach słabszych (opinie o programie).
Znaczną rozpiętość przęsła głównego ma most na Aarze pod Bernem w Szwajcarii. Całość składa się z jednego łuku o świetle 87,15 m, czterech łuków po 21 m św. i z jednej strony z dwóch a z drugiej z trzech belek prostych po 10 m rozpiętości. Z powodu znacznej długości mostu zastosowano, dla lepszego odwodnienia, od środka mostu w obie strony spadek podłużny 3%o. Fundamenty filarów i przyczółków oparto na dobrym gruncie skalistym, dopuszczającym ciśnienie do 9,5 kg|cm2. Oparcie fundamentów nastąpiło bezpośrednio na skale lub za pośrednictwem wbijanych pali z szyn kolejowych, o długości 4 do 6 m na pojedynczy pal przypadło obciążenie 22 t (segregator aktów prawnych).
Łuk główny i łuki boczne liczono jako utwierdzone. Obliczenie nie wykazało w łuku głównym potrzeby zastosowania wkładek żelaznych. Dano je jednak ze względu na daleko idącą pewność budowli. Luk główny betonowano w 16-tu odcinkach, każdy odcinek w jednym dniu. Filary i przyczółki wykonano z gotowych bloków betonowych, dających warstwy 50 cm grubości. Bloki te wykonywano na placu budowy, a układanie w filarach i przyczółkach następowało po 28-dniowem, od chwili wykonania, przechowaniu w stanie wilgotnym (promocja 3 w 1). Przykładem mostu łukowego, wieloprzęsłowego jest monumentalny wiadukt mostu imienia ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Wiadukt ten, stanowiący dojazd do właściwego mostu na Wiśle, ma całkowitą długość L = 702 m i składa się z szeregu łuków żelbetowych w dwóch rzędach, przeważnie o rozpiętościach w świetle lQ ~ 20 m.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32