Blog

Uderzenie (doskonale) sprężyste zdjęcie nr 2
02.03.2022

Mosty wieloprzęsłowe

W artykule znajdziesz:

Uderzenie (doskonale) sprężyste zdjęcie nr 3
Mosty wieloprzęsłowe

Gdy niema zbytnich trudności fundamentowania lub gdy stosunek strzałki do rozpiętości utrudnia, względnie uniemożliwia, stosowanie mostów łukowych jednoprzęsłowych, projektuje się mosty wieloprzęsłowe, o łukach opartych na przyczółkach i filarach (program uprawnienia budowlane na komputer). Mosty wieloprzęsłowe mogą mieć przęsła o równych lub prawie równych rozpiętościach, ewentualnie niektóre przęsła mogą być większe, a także ogólne założenie wykazywać może podział na grupy. Przęsło większe mostu wieloprzęsłowego wywołane jest często koniecznością przekroczenia większej przeszkody w dolinie szerokiej. Podobnie założenie wiaduktu w mieście spowodować może różnicę w rozpiętościach przęseł (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Prostym przykładem mostu łukowego wieloprzęsłowego jest most na Rybnicy na drodze Kosów-Jasionów Górny, wykonany przez firmę J. Sosnowski i A. Zachariewicz we Lwowie. Jest to most trój- przęsłowy; przęsło środkowe ma 18 m światła, przęsła boczne po 17 m. Luki szerokości 1,00 m, a grubości w kluczu 30 cm, w wezgłowiach 60 cm, opierają się na filarach kamiennych z okładziną ciosową, fundowanych w nieznacznej głębokości na skale. Łuki usytuowano w odstępie 3,20 m złączono pomostem, składającym się z płyty pomostowej 18 cm grubej i poprzecznie, opartych na słupach podwójnych, przenoszących obciążenie na łuki (uprawnienia budowlane). Wzmocnienie łuków stanowią wkładki obustronne po 4 <[> 20 + 4 <J> 36 mm u góry i u dołu przekroju.

Most pięcioprzęsłowy

Most pięcioprzęsłowy na Sole w Oświęcimiu, projektowany i wykonany pod kierunkiem Inż. A. Machniewicza, jest już poważną budowlą, o całkowitej długości 173,00 m (program egzamin ustny). Założenie ogólne, wskazane warunkami miejscowymi, wykazuje cztery przęsła mniejsze o rozpiętościach po 23,25 m w świetle i jedno przęsło większe o rozpiętości 42,00 m w świetle. Filary i przyczółki fundowano częściowo na studniach a częściowo na żelbetowych skrzyniach roboczych (fundacja pneumatyczna). Grubości łuków wynoszą: w przęsłach mniejszych w kluczu 35 cm w wezgłowiach 60 cm, w przęśle większym w kluczu 70 cm w wezgłowiach 116 cm. Szczegóły ustroju przęsła większego. Przęsła mniejsze mają ustrój podobny, o wkładkach słabszych (opinie o programie).

Znaczną rozpiętość przęsła głównego ma most na Aarze pod Bernem w Szwajcarii. Całość składa się z jednego łuku o świetle 87,15 m, czterech łuków po 21 m św. i z jednej strony z dwóch a z drugiej z trzech belek prostych po 10 m rozpiętości. Z powodu znacznej długości mostu zastosowano, dla lepszego odwodnienia, od środka mostu w obie strony spadek podłużny 3%o. Fundamenty filarów i przyczółków oparto na dobrym gruncie skalistym, dopuszczającym ciśnienie do 9,5 kg|cm2. Oparcie fundamentów nastąpiło bezpośrednio na skale lub za pośrednictwem wbijanych pali z szyn kolejowych, o długości 4 do 6 m na pojedynczy pal przypadło obciążenie 22 t (segregator aktów prawnych).

Łuk główny i łuki boczne liczono jako utwierdzone. Obliczenie nie wykazało w łuku głównym potrzeby zastosowania wkładek żelaznych. Dano je jednak ze względu na daleko idącą pewność budowli. Luk główny betonowano w 16-tu odcinkach, każdy odcinek w jednym dniu. Filary i przyczółki wykonano z gotowych bloków betonowych, dających warstwy 50 cm grubości. Bloki te wykonywano na placu budowy, a układanie w filarach i przyczółkach następowało po 28-dniowem, od chwili wykonania, przechowaniu w stanie wilgotnym (promocja 3 w 1). Przykładem mostu łukowego, wieloprzęsłowego jest monumentalny wiadukt mostu imienia ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Wiadukt ten, stanowiący dojazd do właściwego mostu na Wiśle, ma całkowitą długość L = 702 m i składa się z szeregu łuków żelbetowych w dwóch rzędach, przeważnie o rozpiętościach w świetle lQ ~ 20 m.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Uderzenie (doskonale) sprężyste zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Uderzenie (doskonale) sprężyste zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Uderzenie (doskonale) sprężyste zdjęcie nr 8 Uderzenie (doskonale) sprężyste zdjęcie nr 9 Uderzenie (doskonale) sprężyste zdjęcie nr 10
Uderzenie (doskonale) sprężyste zdjęcie nr 11
Uderzenie (doskonale) sprężyste zdjęcie nr 12 Uderzenie (doskonale) sprężyste zdjęcie nr 13 Uderzenie (doskonale) sprężyste zdjęcie nr 14
Uderzenie (doskonale) sprężyste zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uderzenie (doskonale) sprężyste zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uderzenie (doskonale) sprężyste zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami