Blog
Mosty z pomostem zawieszonym
W artykule znajdziesz:
Całość ustroju wiaduktu, dostosowana do ukształtowania terenu, odpowiada ściśle warunkom statycznym. Widok ogólny, mimo masywnego charakteru budowli, daje wrażenie niezwykłej lekkości, co spowodowane jest znaczną wysokością łuku i filarów. Starannie wykonane deskowanie pozwoliło na pozostawienie powierzchni zewnętrznych betonu bez żadnej obróbki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli niosąca konstrukcja wody a niweletą, to łuki sytuuje, pomost jest zawieszony na lukach. Z reguły stosuje się dwa luki, podtrzymujące pomost, a ewentualne chodniki umieszczone są też niekiedy na wspornikach zewnętrznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Łuki nad pomostem muszą być stężone, co najczęściej odbywa się w ten sposób, że w miejscach, w których wysokość użytkowa mostu na to pozwala, zakłada się portale, a między portalami górą kratę, stężającą łuki. Łuki, wykonane najczęściej jako utwierdzone, przenosić mogą parcie poziome na podpory, a wtedy pomost może mieć przerwy dla umożliwienia ruchów, wywołanych zmianami ciepłoty (uprawnienia budowlane). Przy rozpiętościach niewielkich odpowiednio skonstruowane belki pomostowe znoszą parcie poziome, a na podpory przenoszą się ciśnienia pionowe. Na ogół typ mostów żelbetowych z pomostem zawieszonym ma swój pierwowzór w podobnych ustrojach mostów żelaznych.
Przekroje prostokątne łuków
Schemat mostu trójprzęsłowego na Wisłoku pod Rzeszowem, opracowany w biurze drogowym Okręgowej Dyrekcji Robót Publicznych we Lwowie (proj. Inż. Frey) (program egzamin ustny). Przęsło środkowe, o rozpiętości w świetle 38,00 m, skonstruowano jako łuk z pomostem zawieszonym; przęsła skrajne, o rozpiętościach w świetle 20 m, mają pomost górą. Łuki wszystkich przęseł są projektowane jako utwierdzone. Pomost przęsła środkowego zawieszono przy pomocy kształtówek N. P. 20, co obecnie wyszło już z użycia, gdyż słupy wiszące konstruuje się prawie zawsze jako żelbetowe. Pomost posiada w partiach skrajnych przerwy dla umożliwienia ruchów, wywołanych zmianami ciepłoty. Przekrój łuku przęsła głównego jest prostokątem (opinie o programie). Wymiary przekroju w kluczu wynoszą: wysokość 130 cm, szerokość 80 cm, wzmocnienie wkładkami obustronnymi u góry i u dołu po 13 0 32 mm, poza tern po 3 0 32 mm po obu bokach przekroju.
Przekroje prostokątne łuków z pomostem zawieszonym osiągają przy rozpiętościach większych wymiary bardzo znaczne, co powoduje zbytni wzrost ciężaru własnego mostu. Wydatne zmniejszenie ciężaru własnego, wskutek przyjęcia słabszych wymiarów przekroju betonu łuku, da się osiągnąć przez zastosowanie, według pomysłu Consider e’a, uzwojenia na całej długości łuku. Pierwszą próbą wprowadzenia betonu uzwojonego do ustrojów mostowych było zastosowanie silnego uzwojenia w celu wzmocnienia pasa górnego kratownicy mostu w Avranches (segregator aktów prawnych).
Typowe mosty ustroju Considered. Most w Beautor posiada dwa przęsła: jedno łukowe, drugie w postaci belki prostej. Luk z pomostem zawieszonym łączy się z belką prostą na podporze środkowej, stanowiącej słupy wahadłowe, o półprzegubach u góry i u podstawy. Przekrój łuku tego rodzaju mostów jest zwykle ośmiobokiem, przez co otrzymuje się najkorzystniejszy przekrój betonu uzwojonego tj. przekrój kołowy. Usztywnienie, poza rozporami, stanowi wysoka belka skrajna pomostu. Przy większych rozpiętościach występują łuki podwójne nad sobą, złączone ścianką.
Znaczne zmniejszenie wymiarów przekroju łuków o wielkich rozpiętościach da się uzyskać również wtedy, gdy, zależnie od wyniku wstępnych, kosztorysowych porównawczych, zastosuje się doborowe gatunki cementu. Do tego celu nadają się t. zw. cementy glinowe, posiadające znaczną domieszkę związków glinowych, przyspieszających twardnienie. W Polsce wytwarza cement tego rodzaju (znaczony S. S.) Two Akc. Przemysłu Cementowego „Wiek“ st. Zawiercie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32