Blog

Żyrobus zdjęcie nr 2
16.04.2021

Motory czyli silniki elektryczne

W artykule znajdziesz:

Motory czyli silniki elektryczne

Żyrobus zdjęcie nr 3
Motory czyli silniki elektryczne

Na cewkach elektromagnesu nawinięte są dwa uzwojenia. Jedno uzwojenie z grubszego drutu jest połączone równolegle (w upuście) z obwodem głównym, a drugie z cienkiego jest połączone szeregowo z obwodem głównym. Oba uzwojenia muszą magnesować rdzeń w jednakowym kierunku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Prądnice prądu zmiennego
Posiadają nieruchomy twomik z cienkich blach bez kolektora przemieniającego prąd zmienny na stały. Magneśnica obraca się wewnątrz twornika, a przez cewki nawinięte na biegunach przepływa stały prąd dostarczany przez wzbudnice z akumulatorów lub dzięki bezpośredniemu sprzężeniu jej z prądnicą.

Uzwojenie twornika nawija się w żłobkach. Prądnice prądu zmiennego mogą wytwarzać prąd jedno, dwu lub trójfazowy.
Silniki elektryczne dzielimy na silniki prądu stałego i silniki prądu zmiennego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Silniki prądu stałego zależnie od połączenia twornika z magnesami podzielimy na silniki:
a) szeregowe,
b) bocznikowe, czyli upustowe,
c) szeregowo-bocznikowe, czyli dozwojone.

Motory szeregowe. W uzwojeniu magnesowym i twomikowym płynie ten sam prąd. Ze wzrostem obciążenia szybkość obrotów motoru maleje. Silników tych nie używa się w wypadkach, gdy jest możliwość zniknięcia obciążenia np. przy transmisjach pasowych (uprawnienia budowlane). Liczbę obrotów reguluje się za pomocą opornika dodatkowego.
Motory bocznikowe, upustowe. Jeden odgałęziony prąd doprowadza się do elektromagnesu, a drugi do twornika. Obciążenie nieznacznie wpływa na ilość obrotów. Mają duże zastosowanie w przemyśle drzewnym.

Motory szeregowo-boczinikowe są kombinacją, dwu poprzednich typów. Elektromagnesy są podwójnie uzwojone. Gruby drut stanowi uzwojenie szeregowe, a cienki bocznikowe (rzadko stosowane) (program egzamin ustny).
Silniki prądu zmiennego dzielimy na silniki:
- synchroniczne
- asynchroniczne
- kolektorowe.

Silniki synchroniczne

Prądnica prądu zmiennego może spełniać funkcje silnika synchronicznego. Silników tych nie można przeciążać. Posiadają stałą ilość obrotów, zależną od częstotliwości, powodują zakłócenia w sieci. Rozruch uskutecznia się przy pomocy innego silnika, własnej wzbudnicy lub autotransformatorów (gdy są 3 fazy) redukujących napięcie. Poza tym nie można zmieniać kierunku obrotów (opinie o programie).
Silniki asynchroniczne dzielimy na silniki jednofazowe (jednoprądowe) i wielofazowe.

W silnikach jednofazowych dla rozruszenia potrzebna jest obca siła. Przy tym samym momencie obrotowym mają większy poślizg, niż silniki trójfazowe. Dla ułatwienia rozruchu tworzymy sztuczną fazę dodatkową dając na statorze dwa uzwojenia. Jedno uzwojenie ma włączoną, samoindukcję. Są używane jako małe motory.
Silniki wielofazowe asynchroniczne ruszają same ze spoczynku.

Można je przeciążyć jednak wzrost obciążeń zmniejsza ilość obrotów. Stojak uzwaja się w postaci 3 faz w gwiazdę lub trójkąt.
Wirniki oddzielone są od stojaka cienką warstewką powietrza i winny mieć obwody zamknięte. Ze względu na wirniki silnika dzielimy je na silniki krótko zwarte i pierścieniowe.
W silnikach krótko zwartych na walcowatym wirniku uzwojenie nie jest podzielone na fazy, lecz umieszcza się w żłobkach równoległych do osi silnika. Wystające końce z obu stron dokładnie się łączy. W momencie rozruchu pobór prądu jest duży (segregator aktów prawnych). Elektrownie rejestrują silniki krótko zwarte o mocy do 3 KM. Uruchamia się bezpośrednio lub przez przełącznik z gwiazdy na trójkąt, zmniejszający gwałtowny pobór prądu.

Silniki pierścieniowe. W żłobkach na walec wirnika daje się 2 lub 3 fazowe uzwojenia. Końce uzwojenia łączy się trzema pierścieniami, które są odizolowane i od wału i między sobą. Szczotki łączą pierścienie z opornikami rozruchowymi lub rozruchowo regulacyjnymi. Przy włączaniu opory są największe, a przy normalnej liczbie obrotów uzwojenie wirnika jest krótko zwarte. Są mało wrażliwe na przeciążenie. Stosuje się je przy większych zużyciach energii (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

12.05.2025
Żyrobus zdjęcie nr 4
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

08.05.2025
Żyrobus zdjęcie nr 5
Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…

Żyrobus zdjęcie nr 8 Żyrobus zdjęcie nr 9 Żyrobus zdjęcie nr 10
Żyrobus zdjęcie nr 11
Żyrobus zdjęcie nr 12 Żyrobus zdjęcie nr 13 Żyrobus zdjęcie nr 14
Żyrobus zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Żyrobus zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Żyrobus zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami