Blog
Wytrzymałość pobranych próbek
W artykule znajdziesz:
Wytrzymałość pobranych próbek
Wytrzymałość pobranych próbek bada się po 28 dniach.
Zaniżenie lub zawyżenie wytrzymałości betonu nie powinno przekraczać 10% wytrzymałości umownej. Sprawdzanie wytrzymałości średniej R.
W przypadku gdy beton dojrzewa w warunkach naturalnych i nie są stosowane specjalne zabiegi, można zaniechać kontrolowania wytrzymałości średniej, poprzestając na kontroli wytrzymałości umownej (program uprawnienia budowlane na komputer). Natomiast w przypadkach obróbki cieplnej lub betonowania w obniżonych temperaturach należy kontrolować zarówno wytrzymałość średnią, jak i umowną.
Zgniatając próbki sześcienne należy je umieszczać w prasie, obracając o 90° w stosunku do formowanej górnej płaszczyzny próbki.
Pobieranie próbek walcowych o 0 16 cm. Norma PN-75/B-06250 dopuszcza w okresie przejściowym (do 1 stycznia 1980 r.) stosowanie foremek 0 16 do pobierania próbek betonu i badania wytrzymałości wg zasad podanych w normie PN-63/B-06250. z tym że otrzymywane wytrzymałości będą przeliczane na wytrzymałość odpowiadającą próbce o bokach równych 15 cm.
Betonowanie w obniżonych temperaturach
Temperatury otoczenia, których średnie dobowe spadają poniżej +10°C, przyjmuje się jako temperatury zaniżone, a warunki wykonywania betonu w takich temperaturach jako warunki w obniżonych temperaturach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zasady wykonywania betonów w obniżonych temperaturach Roboty przygotowawcze. Przygotowania do wykonywania betonów w obniżonych temperaturach należy rozpoczynać w takim czasie, który pozwoli zakończyć je, nim temperatura otoczenia spadnie poniżej zera.
Podstawowymi czynnościami są:
- zmagazynowanie w wysokich pryzmach żwiru i piasku.
- zmagazynowanie i zabezpieczenie cementów wyższych marek,
- obudowa stanowiska betoniarki.
- przygotowanie urządzeń do podgrzewania żwiru, piasku i wody. przygotowanie roztworu chlorku wapniowego i innych potrzebnych preparatów,
- ocieplenie taczek i japonek wkładkami z desek, wykonanie przykryw drewnianych, zabezpieczenie stali zbrojeniowej przed oblodzeniem,
- przygotowanie mat trzcinowych, słomianych, folii i brezentu (uprawnienia budowlane).
Warunki wykonywania mieszanek betonowych
Trudne warunki zimowe wymagają zaostrzenia dyscypliny wykonania mieszanek, polegającej na przestrzeganiu następujących zasad i warunków:
- kruszywo do betonu musi być czyste, wysokiej klasy, rozmrożone w takim stopniu, aby nie było grud; szczególnie nie może być zanieczyszczone grudkami ilu;
- należy stosować cementy wysokich marek, od 350. w ilości nie mniejszej niż 270 kg m’ betonu (betony tłuste); wyklucza się stosowanie cementów hutniczych;
mieszanki betonowe należy wykonywać o konsystencji wilgotnej, gęstoplastycznej lub plastycznej; nadmiar wody obniża odporność betonu na niskie temperatury;
- należy pobierać próbki betonu dla sprawdzenia wytrzymałości umownej Ruh i średnie R (program egzamin ustny).
Podgrzewanie parą. Para na budowie, otrzymywana z przystosowanych do tego celu kotłów parowych, może być wykorzystywana do podgrzewania składników betonu, jak również do podgrzewania już ułożonej w deskowaniu mieszanki betonowej. Podgrzewanie składników betonu. Piasek i żwir na placu budowy podgrzewa się parą za pomocą szpilek (perforowanych rurek) podłączonych do źródła pary uzbrojonymi wężami gumowymi i wbijanych w hałdy kruszywa.
W podobny sposób podgrzewa się parą wodę. z tym że szpilki zanurza się w przystosowanych do tego celu beczkach napełnionych wodą (opinie o programie).
Podgrzewając kruszywo i wodę do określonej temperatury, można otrzymać mieszankę betonową o potrzebnej ciepłocie.
Podgrzewanie ułożonej w deskowaniu mieszanki betonowej. Mieszankę betonową podgrzewa się za pomocą długich, stalowych rur perforowanych podłączonych wężami gumowymi do źródła pary.
Rury perforowane podwiesza się na rozstawionych na płycie (stropie) niskich koziołkach w: taki sposób, aby strumienie pary były równolegle do podgrzewanej płaszczyzny. Całość należy szczelnie przykryć brezentem i lekkimi matami słomianymi.
Temperatura podgrzewania mieszanki betonowej, przed rozpoczęciem nagrzewania parą. nie powinna być niższa niż +5 C (segregator aktów prawnych).
W ciągu 3-4 godz. należy utrzymywać temperaturę ok. 20 C. Jest to tak zwany okres wstępnego dojrzewania betonu. Niezachowanie łych warunków powoduje zaniżenie założonej wytrzymałości betonu.
Temperatura mieszanki betonowej powinna wzrastać od 8-4-15 C na godz.
Szybkie wychładzanie nagrzanego betonu spowoduje jego spękanie.
Najwyższa temperatura podgrzewania mieszanki betonowej na cementach portlandzkich nie powinna przekraczać 80 C i może być utrzymywana przez 8 godz. Temperatura podgrzewania mieszanki betonowej na cementach glinowych nic może przekraczać 20”C.
Dopuszczalne temperatury mieszanki betonowej. Wysokość temperatury mieszanki betonowej uzyskiwana przez podgrzanie kruszywa i wody jest ograniczona marką i rodzajem cementu.
Podgrzewanie mieszanki betonowej do temperatury może spowodować zbyt szybkie wiązanie cementu, a w konsekwencji nieprzydatność betonu do ułożenia w deskowaniu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32