Blog

24.03.2020

Wytrzymałość pobranych próbek

W artykule znajdziesz:

Wytrzymałość pobranych próbek

Wytrzymałość pobranych próbek

Wytrzymałość pobranych próbek bada się po 28 dniach.

Zaniżenie lub zawyżenie wytrzymałości betonu nie powinno przekraczać 10% wytrzymałości umownej. Sprawdzanie wytrzymałości średniej R.

W przypadku gdy beton dojrzewa w warunkach naturalnych i nie są stosowane specjalne zabiegi, można zaniechać kontrolowania wytrzymałości średniej, poprzestając na kontroli wytrzymałości umownej (program uprawnienia budowlane na komputer). Natomiast w przypadkach obróbki cieplnej lub betonowania w obniżonych temperaturach należy kontrolować zarówno wytrzymałość średnią, jak i umowną.

Zgniatając próbki sześcienne należy je umieszczać w prasie, obracając o 90° w stosunku do formowanej górnej płaszczyzny próbki.
Pobieranie próbek walcowych o 0 16 cm. Norma PN-75/B-06250 dopuszcza w okresie przejściowym (do 1 stycznia 1980 r.) stosowanie foremek 0 16 do pobierania próbek betonu i badania wytrzymałości wg zasad podanych w normie PN-63/B-06250. z tym że otrzymywane wytrzymałości będą przeliczane na wytrzymałość odpowiadającą próbce o bokach równych 15 cm.

Betonowanie w obniżonych temperaturach
Temperatury otoczenia, których średnie dobowe spadają poniżej +10°C, przyjmuje się jako temperatury zaniżone, a warunki wykonywania betonu w takich temperaturach jako warunki w obniżonych temperaturach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zasady wykonywania betonów w obniżonych temperaturach Roboty przygotowawcze. Przygotowania do wykonywania betonów w obniżonych temperaturach należy rozpoczynać w takim czasie, który pozwoli zakończyć je, nim temperatura otoczenia spadnie poniżej zera.

Podstawowymi czynnościami są:
- zmagazynowanie w wysokich pryzmach żwiru i piasku.
- zmagazynowanie i zabezpieczenie cementów wyższych marek,
- obudowa stanowiska betoniarki.
- przygotowanie urządzeń do podgrzewania żwiru, piasku i wody. przygotowanie roztworu chlorku wapniowego i innych potrzebnych preparatów,
- ocieplenie taczek i japonek wkładkami z desek, wykonanie przykryw drewnianych, zabezpieczenie stali zbrojeniowej przed oblodzeniem,
- przygotowanie mat trzcinowych, słomianych, folii i brezentu (uprawnienia budowlane).

Warunki wykonywania mieszanek betonowych

Trudne warunki zimowe wymagają zaostrzenia dyscypliny wykonania mieszanek, polegającej na przestrzeganiu następujących zasad i warunków:
- kruszywo do betonu musi być czyste, wysokiej klasy, rozmrożone w takim stopniu, aby nie było grud; szczególnie nie może być zanieczyszczone grudkami ilu;
- należy stosować cementy wysokich marek, od 350. w ilości nie mniejszej niż 270 kg m’ betonu (betony tłuste); wyklucza się stosowanie cementów hutniczych;
mieszanki betonowe należy wykonywać o konsystencji wilgotnej, gęstoplastycznej lub plastycznej; nadmiar wody obniża odporność betonu na niskie temperatury;
- należy pobierać próbki betonu dla sprawdzenia wytrzymałości umownej Ruh i średnie R (program egzamin ustny).

Podgrzewanie parą. Para na budowie, otrzymywana z przystosowanych do tego celu kotłów parowych, może być wykorzystywana do podgrzewania składników betonu, jak również do podgrzewania już ułożonej w deskowaniu mieszanki betonowej. Podgrzewanie składników betonu. Piasek i żwir na placu budowy podgrzewa się parą za pomocą szpilek (perforowanych rurek) podłączonych do źródła pary uzbrojonymi wężami gumowymi i wbijanych w hałdy kruszywa.
W podobny sposób podgrzewa się parą wodę. z tym że szpilki zanurza się w przystosowanych do tego celu beczkach napełnionych wodą (opinie o programie).
Podgrzewając kruszywo i wodę do określonej temperatury, można otrzymać mieszankę betonową o potrzebnej ciepłocie.

Podgrzewanie ułożonej w deskowaniu mieszanki betonowej. Mieszankę betonową podgrzewa się za pomocą długich, stalowych rur perforowanych podłączonych wężami gumowymi do źródła pary.
Rury perforowane podwiesza się na rozstawionych na płycie (stropie) niskich koziołkach w: taki sposób, aby strumienie pary były równolegle do podgrzewanej płaszczyzny. Całość należy szczelnie przykryć brezentem i lekkimi matami słomianymi.

Temperatura podgrzewania mieszanki betonowej, przed rozpoczęciem nagrzewania parą. nie powinna być niższa niż +5 C (segregator aktów prawnych).
W ciągu 3-4 godz. należy utrzymywać temperaturę ok. 20 C. Jest to tak zwany okres wstępnego dojrzewania betonu. Niezachowanie łych warunków powoduje zaniżenie założonej wytrzymałości betonu.
Temperatura mieszanki betonowej powinna wzrastać od 8-4-15 C na godz.

Szybkie wychładzanie nagrzanego betonu spowoduje jego spękanie.

Najwyższa temperatura podgrzewania mieszanki betonowej na cementach portlandzkich nie powinna przekraczać 80 C i może być utrzymywana przez 8 godz. Temperatura podgrzewania mieszanki betonowej na cementach glinowych nic może przekraczać 20”C.
Dopuszczalne temperatury mieszanki betonowej. Wysokość temperatury mieszanki betonowej uzyskiwana przez podgrzanie kruszywa i wody jest ograniczona marką i rodzajem cementu.
Podgrzewanie mieszanki betonowej do temperatury może spowodować zbyt szybkie wiązanie cementu, a w konsekwencji nieprzydatność betonu do ułożenia w deskowaniu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami