Blog
Możliwość zdryfowania statku
W artykule znajdziesz:
Możliwość zdryfowania statku
Pod osłoną wysokiego parapetu falochronu możliwość zdryfowania statku wskutek wiatru na falochron zawietrzny jest mało prawdopodobna i dlatego opisane rozwiązanie nie budzi zastrzeżeń pod względem żeglugowym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Układ ten nie chroni co prawda całkowicie od konieczności wykonywania stałych robót pogłębiarskich przy wejściu, a także niedostatecznie chroni wejście przed falowaniem z kierunku prostopadłego do kierunku dominujących sztormów.
Jeżeli należy się liczyć również z dość częstymi i silnymi sztormami z tego kierunku, wówczas można by ewentualnie, o ile rzeka nie prowadzi rumowiska, sytuację poprawić przez zastosowanie dodatkowego falochronu wyspowego, prostopadłego do grzbietów fal z kierunku dominującego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Omówione rozwiązanie prostsze, a więc i tańsze od innych, a zapewniające bezpieczeństwo w okresach najbardziej burzliwych, zaproponowano jako jeden z wariantów przebudowy falochronów małych portów polskich, z tym że będzie ono musiało być adaptowane do warunków lokalnych, do sytuacji istniejących falochronów i do innych podobnych okoliczności.
Jedna z modyfikacji tego rozwiązania w dostosowaniu do układu istniejących krótkich falochronów skierowanych ku najwyższym falom (uprawnienia budowlane).
Równoległe falochrony, biegnące początkowo w kierunku największych fal, należy stopniowo skręcić tak, aby wejście i kanał wejściowy były od tych fal zasłonięte. Falochron nawietrzny doprowadzić należy w pewnej odległości od brzegu, łagodnym łukiem, aby nie stanowił on przeszkody dla odpływu wody z jej balastem, do kierunku prostopadłego do dominujących fal. Wejście należy zaprojektować pod jego osłoną w kącie 30°.
W takim wypadku będziemy mieli zapewniony spokój w kanale wejściowym. Poszerzenie kanału wejściowego stwarza wprawdzie niepokojący kształt leja zbieżnego z wiatrem, ale nie jest to niebezpieczne, gdyż fala występująca w tym „awanporcie” będzie niewielka (program egzamin ustny).
Ciekawy projekt
Poszerzenie zaś jest wskazane z tego względu, aby statek płynący bokiem do kierunku wiatru nie był zdryfowany na falochron zawietrzny. W przybrzeżnej części kanału ruch statku następuje już zgodnie z kierunkiem wiatru i nie zachodzi obawa zdryfowania na falochron w wąskim kanale.
Przewiduje on zastosowanie awanportu objętego falochronami wyspowymi. Rozwiązanie takie daje następujące korzyści:
Zewnętrzne wejście do portu, eksponowane na fale, jest wejściem otwartym, tzn. przy falowaniu z kierunku uznanego jako podstawowy dla danego układu falochronów statek wchodzi w wejście poruszając się wzdłuż promienia fali, a zatem w czasie sztormu jest stosunkowo mało narażony na zdryfowanie na którąkolwiek głowicę falochronu (opinie o programie). Dalszy ruch statku w obrębie małego awanportu nie wymaga skomplikowanych manewrów, poza łagodnym zwrotem w kierunku wejścia wewnętrznego, przy czym na wejściu tym fala dzięki dwustronnej dyfrakcji w obrębie awanportu jest znacznie zmniejszona, a kierunek jej rozprzestrzeniania się prawie zgodny z osią wejścia.
Co prawda przy silnym falowaniu z kierunku innego niż podstawowy, wejście do portu nie jest bardzo dogodne, gdyż wtedy możliwe jest zdryfowanie statku na głowicę zawietrzną (segregator aktów prawnych).
Energia fal sztormowych wchodzących do awanportu ulega rozproszeniu na naturalnym pochłaniaczu fal, jaki stanowi dno morskie pomiędzy awanportem a brzegiem.
Odbicia fali występują w minimalnym tylko stopniu i nie mają wielkiego wpływu na stan sfalowania w awanporcie. Rozwiązanie to nie uwzględnia jednak zagadnienia ruchu rumowiska przybrzeżnego.
Ruch rumowiska przybrzeżnego będzie w danym wypadku przyczyną zapiaszczania się awanportu, ponieważ piasek dążąc do ominięcia falochronów kierujących zatrzymywać się będzie w awanporcie, który w danym wypadku odegra rolę jak gdyby „łapki piaskowej” (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32