Blog
Możliwości ekstrapolowania wyników
W artykule znajdziesz:
Obciążenia próbne o ograniczonej, określonej z góry wartości przykładanych obciążeń dostarczają danych jakościowych i ilościowych o pracy konstrukcji w obszarze tych obciążeń. Możliwości ekstrapolowania wyników na zjawiska zachodzące przy większych obciążeniach oraz wnioskowania z przeprowadzonych pomiarów o wartości współczynnika bezpieczeństwa konstrukcji zależą od rodzaju materiału, rodzaju konstrukcji oraz doboru i dokładności pomiarów (program uprawnienia budowlane na komputer). Z reguły pomiary obejmują zmiany ugięcia konstrukcji w miarę zmian obciążenia, a ponadto szczególnie w konstrukcjach metalowych przeprowadzać można pomiary odkształceń miejscowych, w żelbecie także pomiary szerokości rys (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W konstrukcjach metalowych zginanych obciążenie powoduje powstanie ugięć trwałych związanych ze wstępną adaptacją konstrukcji do przyłożonych obciążeń, których wartość zależy przede wszystkim od sztywności połączeń. Ugięcia te są z reguły większe w konstrukcjach nitowanych, szczególnie w kratownicach. Na ugięcia trwałe nakładają się, proporcjonalnie do działających obciążeń, ugięcia o charakterze sprężystym. Dopiero przy obciążeniach zbliżających się do obciążeń niszczących ugięcia przestają być proporcjonalne bądź to wskutek uplastycznienia się niektórych obszarów konstrukcji, bądź też wskutek utraty stateczności przez poszczególne elementy konstrukcji (np. pasy ściskane kratownic, środniki belek blaszanych itp.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pomiary ugięć konstrukcji stalowej
Pomiary ugięć konstrukcji stalowej pozwalają więc na podstawie wartości ugięć trwałych wnioskować o jakości wykonania konstrukcji, a szczególnie połączeń, stwierdzić czy w obszarze przykładanych obciążeń konstrukcja pracuje liniowo, a ponadto przy skomplikowanych konstrukcjach przez porównanie wyników eksperymentalnych z obliczonymi na podstawie schematu statycznego upewnić się o prawidłowości przyjętego schematu pracy konstrukcji (program egzamin ustny). W przypadku prostych konstrukcji, których schemat statyczny i wymiary przekroju są znane (np. strop na belkach stalowych), ugięcia przekraczające wartości obliczone świadczyć mogą o istnieniu nie wykrytych osłabień przekroju lub też, przy zgodności obliczeń z pomiarami, można wnioskować o wartości ugięć pod obciążeniem większym od zastosowanego w badaniach. Dalsze pogłębienie znajomości rzeczywistej pracy konstrukcji jest możliwe przy zastosowaniu tensometrów (opinie o programie).
Można za ich pomocą szybko uzyskać (szczególnie przy zastosowaniu tensometrów oporowych) wiarygodne dane o wartości przyrostów naprężeń w wybranych miejscach konstrukcji przy danym przyroście obciążenia. Stwierdzić można więc czy konstrukcja pracuje liniowo oraz znając charakterystykę materiału określić wartość obciążeń powodujących osiągnięcie granicy plastyczności w miejscach objętych pomiarami. Metoda ta pozwala więc na modyfikowanie założeń obliczeniowych oraz na określenie współczynnika bezpieczeństwa konstrukcji pod warunkiem, że miejsca pomiarów zostały dobrane prawidłowo (tam gdzie występują największe wytężenia) (segregator aktów prawnych). Zastrzec się też trzeba, że konstrukcja może mieć dodatkowe zapasy bezpieczeństwa wynikające ze zdolności pracy po osiągnięciu w wybranych punktach granicy plastyczności, a ponadto, że zjawisk miejscowej utraty stateczności i miejscowych koncentracji naprężeń rozumowanie takie nie obejmuje. Muszą one być uwzględnione w interpretacji teoretycznej wyników badań.
Obciążenia próbne przykładane są do konstrukcji, w której z reguły istnieje już pewien stan naprężenia, np. od ciężaru własnego. Wartości tych naprężeń muszą być ustalone rachunkowo i uwzględnione przy interpretacji wyników badań. Wartości przemieszczeń, które wystąpiły przed rozpoczęciem pomiarów, można bądź pomierzyć, jeśli znany jest kształt pierwotny elementów, bądź też oszacować rachunkowo (promocja 3 w 1). W konstrukcjach żelbetowych interpretacja wyników pomiarów przy ograniczonej wartości przykładanych obciążeń nastręcza duże trudności. Wyniki pomiarów ugięć nie mogą być na ogół ekstrapolowane, a tym bardziej nie można wnioskować z nich o nośności konstrukcji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32