Blog

Gzyms zdjęcie nr 2
05.10.2022

Mur ceglany

W artykule znajdziesz:

Gzyms zdjęcie nr 3
Mur ceglany

Powstanie rodzaju pęknięć wytwarza nowy stan równowagi związany z likwidacją koncentracji naprężeń i powstaniem naturalnych dylatacji ułatwiających niezależne przemieszczenia poszczególnych elementów konstrukcji. Zdarzyć się oczywiście może, że zjawiska takie uniemożliwiają bezpieczną eksploatację obiektu. W przypadku gruntów o dużej ściśliwości narastającej w czasie, zjawiska zarysowań narastają stopniowo. Zarówno pierwsze zarysowania, jak też ostateczna stabilizacja nastąpić może po upływie szeregu lat od wzniesienia konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pamiętać trzeba również, że te same naciski na grunt nie zawsze prowadzą ściśle rzecz biorąc do tych samych osiadań. Szersza ława fundamentowa, przy tych samych naprężeniach na grunt osiada bardziej niż węższa. W przypadku krótkiej równomiernie obciążonej belki opartej na gruncie jednorodnym (np. ława niosąca mur ceglany) większe osiadanie nastąpi w środku jej rozpiętości (co prowadzić może do zarysowań muru), powodując zwiększenie nacisków na grunt na jej skrajach i związaną z tym kolejną zmianę rozkładu osiadania. Zjawiska te mogą mieć praktyczne znaczenie w przypadku gruntów o dużej ściśliwości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nierównomierne osiadanie wynikać może również z nierównomiernego uwarstwienia podłoża, które nie zostało uwzględnione przy projektowaniu budynku. Nierównomierność uwarstwienia polegać może na występowaniu zmiennej grubości poszczególnych warstw, soczewek innego rodzaju gruntu, a także na różnym stopniu zagęszczenia poszczególnych partii podłoża. To ostatnie występuje np. w przypadku częściowego wykorzystywania fundamentów obiektu istniejącego poprzednio na miejscu budowy, a nawet posadowienia budynku na miejscu pozostałym po usunięciu starych fundamentów (uprawnienia budowlane).

Luźno usypany grunt

Nieuwzględnienie w projekcie zmienności podłoża gruntu wynika najczęściej z niedostatecznego lub wadliwego rozpoznania stanu faktycznego. Występować mogą przypadki niedostatecznej ilości wierceń, wadliwego rozpoznania uwarstwienia gruntu przy przeprowadzaniu wierceń, złego pobierania próbek, a także błędów w odtworzeniu na podstawie wyników wierceń układu warstw gruntu (program egzamin ustny). Zauważyć przy tym trzeba, że dopiero w okresie powojennym rozwinęła się mechanika gruntów i wprowadzone zostały ściślejsze obowiązki przeprowadzania badań podłoża oraz naukowe metody przeprowadzania badań laboratoryjnych i określania spodziewanych osiadań. Stąd też w starszych obiektach występują stosunkowo często uszkodzenia związane z niedostatecznym rozpoznaniem jakości gruntu pod budynkiem (opinie o programie).

Niejednorodności podłoża powstać mogą w trakcie wykonywania robót fundamentowych. Częstym błędem jest wypełnianie miejsc, w których wykop wykonany został za głęboko luźno usypanym gruntem, zamiast chudym betonem lub gruntem ubitym o małej ściśliwości (żwir, tłuczeń). W wykopach otwartych przez czas dłuższy stopień zagęszczenia lub stopień plastyczności warstw gruntu przyjmujących obciążenia ulec może daleko idącym zmianom. W gruntach spoistych występować może zjawisko pęcznienia gruntu po usunięciu obciążających je warstw górnych. Związane ono jest ze zmianą stanu równowagi wody zawartej w gruncie i zmianą jego struktury. Zmiany takie prowadzić mogą (np. w przypadku lessów) do radykalnego pogorszenia właściwości wytrzymałościowych podłoża (segregator aktów prawnych).

Istnieje również szereg przyczyn, które powodować mogą ruchy podłoża budowlanego już po wzniesieniu budynku. Zachowanie normowej głębokości posadowienia wyklucza w zasadzie ruchy budynku związane z przemarzaniem gruntu, zdarzają się jednak przypadki niezachowania tych przepisów (np. budynki na skarpie, której istnienie nie zostało w projekcie uwzględnione), a częściej przypadki uszkodzenia budynków pozostawionych w stanie surowym na okres zimowy bez odpowiednich zabezpieczeń (promocja 3 w 1). Szczególnie jeśli grunt pod budynkiem jest niejednorodny i ma w niektórych częściach zwiększoną zdolność podciągania kapilarnego wody, wówczas pod fundamentami tworzyć się mogą soczewki lodu analogiczne do wysadzin na drogach, wypierające nierównomiernie budynek ku górze i powodujące związane z tym zjawiskiem zarysowania i uszkodzenia. Na wiosnę poziom fundamentów wraca na ogół do pierwotnego stanu, pozostają jednak trwałe osłabienia konstrukcji.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Gzyms zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Gzyms zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Gzyms zdjęcie nr 8 Gzyms zdjęcie nr 9 Gzyms zdjęcie nr 10
Gzyms zdjęcie nr 11
Gzyms zdjęcie nr 12 Gzyms zdjęcie nr 13 Gzyms zdjęcie nr 14
Gzyms zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Gzyms zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Gzyms zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami