Blog

04.03.2020

Mur potrójny

W artykule znajdziesz:

Mur potrójny

Mur potrójny

Mur potrójny typu „Idea 1“ składa się z 3 ścianek ułożonych na rąb. Ścianka zewnętrzna ze środkową i środkowa z wewnętrzną są związane główkowymi dziewiątkami.
Grubość muru wynosi 30-34 cm w zależności od grubości pustek powietrznych, mających 5 do 7 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Mur tego rodzaju szybko schnie. Jeśli chodzi o zabezpieczenie od zawilgocenia, to wprawdzie nie ma on tak dobrego odizolowania ścianki zewnętrznej jak w murach podwójnych, poprzednio opisanych, jednak prze- rwanie zaprawy w pustkach (która najwięcej zwykle przewodzi wody dzięki zjawisku włoskowatości) oraz brak bezpośredniego połączenia ścianki zewnętrznej z wewnętrzną ( z wyjątkiem narożników) zapewnia wystarczającą suchość w zwykłych warunkach atmosferycznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Mur z cegieł wypalonych z gliny z dwiema pustkami po 6 cm i dwustronnym tynkiem po 1,5 cm ma współczynnik przenikania ciepła k = 1,12, co odpowiada murowi z pełnej cegły o grubości 43 cm dwustronnie tynkowanemu. Jeżeli pustkę od strony wewnętrznej zapełnić lekkim materiałem izolacyjnym, np. żużlem granulowanym o przewodności cieplnej A. =
= 0,15 kcal/mh°C, wówczas współczynnik przenikania ciepła będzie wynosił k = 0,93, co odpowiada murowi z pełnej cegły o grubości 55 cm + dwustronny tynk.

Pod względem oszczędności na materiale rozpatrywany mur daje duże korzyści, jeśli się zważy, że na 1 m2 potrzeba 91 cegieł (uwzględniając narożniki i obrobienie otworów - ok. 105 cegieł), podczas gdy na 1 m2 muru pełnego o grubości IV2 cegły zużywa się ok. 150 cegieł, a na 1 m2 muru o grubości 2 cegły - 200 cegieł, a zatem oszczędność na ilości cegieł wyniesie w porównaniu z murem o grubości 1,5 cegły - 30% a w porównaniu z murem o grubości 2 cegły - 47% (uprawnienia budowlane).

Mimo swych niezaprzeczonych korzyści w porównaniu z murem pełnym o normalnej grubości, mur Ideal wykazuje również i cechy ujemne, a mianowicie:
- robocizna jest bardziej skomplikowana niż w normalnych murach pełnych;
- wytrzymałość jest mniejsza;
- nie można stosować tego muru w miejscach kanałów dymowych i wentylacyjnych;
- pojemność cieplna jest mniejsza, co się wyraża w szybkim ochłodzeniu pomieszczenia po przerwaniu ogrzewania; naturalnie, że i ocieplenie pomieszczenia po rozpoczęciu na nowo ogrzewania następuje szybciej, co jest uważane w niektórych krajach za zaletę (program egzamin ustny).

Mur poczwórny

Mur typu ,,Ideal“ stosuje się w niektórych krajach do domów jednopiętrowych, może więc i u nas nadawać się do małych domków, willi itp.
Mur poczwórny z 4 warstw ułożonych na rąb ma konstrukcję podobną do muru potrójnego, grubość wynosi 41-P47 cm. Mur z cegieł wypalonych z gliny z trzema pustkami po 6 cm i dwustronnym tynkiem ma współczynnik przewodności ciepła k = 0,85, to jest odpowiada murowi pełnemu o grubości 62 cm dwustronnie tynkowanemu.

Zużycie cegieł wynosi 125 szt. na 1 m2; z uwzględnieniem narożników i z obrobieniem otworów - ok. 145 cegieł (opinie o programie).
Szczegóły konstrukcyjne murów z cegieł na rąb. Mury te wykonuje się na zaprawie cementowowa- piennej lub cementowej.

Belki i inne ciężary skupione powinny być tak oparte, aby obciążenia przekazywane były co najmniej na dwie pojedyncze ścianki. Do przekazywania obciążeń na ścianki stosowane są podkładki z cegieł, betonu lub żelbetu.
Stropy żelbetowe żeberkowe należy opierać na ławie żelbetowej biegnącej wzdłuż ściany zewnętrznej. Nadproża okienne można wykonać w postaci płyty Kleina lub belki żelbetowej. (
Gzyms można wykonać z cegieł ułożonych rębem leżącym (segregator aktów prawnych).

Mur pod otworem okiennym nakrywa się warstwą cegieł ułożonych na płask lub na rąb, przy czym cegły te mogą zwisać na zewnątrz, tworząc tzw. ławę podokienną. Izolację poziomą nad fundamentami układa się poniżej belek stropu piwnicznego. Pod tą izolacją ścianę wykonywa się jak pełny mur.

Każdą 4 spoinę poprzeczną tuż nad izolacją w 2 zewnętrznych pojedynczych ściankach pozostawia się niezapełnioną, aby umożliwić wydostawanie się wody, która by się mogła znaleźć w przestrzeniach powietrznych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami