Blog

Dobór ilości spoiwa zdjęcie nr 2
15.07.2021

Mur z klinkieru

W artykule znajdziesz:

Mur z klinkieru

Dobór ilości spoiwa zdjęcie nr 3
Mur z klinkieru

Technika wykonania wyprawy wodoszczelnej i warunki, jakim powinna ona odpowiadać. W celu uzyskania lepszej wodoszczelności możliwe jest stosowanie do zaprawy dodatków uszczelniających (program uprawnienia budowlane na komputer). Aby uzyskać zaś jak największą przyczepność zaprawy do podłoża, należy je przed nałożeniem wyprawy dokładnie wymyć i oczyścić ze śmieci, kurzu itp. Spoiny w murze należy oczyścić i usunąć z nich zaprawę, jeśli wykazuje ona niedostateczną wytrzymałość lub nie wypełnia należycie tych spoin. Zbyt gładkie powierzchnie betonowe należy nasiekać.

Mur z klinkieru, zwłaszcza z cegieł o gładkiej szklistej powierzchni, nie stanowi dobrego podłoża pod wyprawę, ponieważ przyczepność wyprawy do takiej ściany jest nieznaczna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeśli istniejąca konstrukcja, na której ma być ułożona wyprawa wodoszczelna, wykazuje rysy, to najpierw należy je na głębokość co najmniej kilku centymetrów przeciąć, poszerzyć i wypełnić zaprawą, przy czym wycięcie powinno mieć kształt jaskółczego ogona, aby zaprawa uzyskała w ten sposób lepsze połączenie z podłożem.

Należy najpierw zwrócić uwagę na charakter i przyczynę powstania rys. Jeśli rysy powstały na skutek odkształceń termicznych konstrukcji, to będą one stale w zależności od zmian temperatury rozszerzać się lub zwężać. Uszczelnienie zaprawą takich rys i wykonanie wyprawy wodoszczelnej na podłożu wykazującym tego rodzaju rysy jest bezcelowe, gdyż w miejscach tych w wyprawie na pewno pojawią się również rysy, co przekreśli jej wodoszczelność (uprawnienia budowlane).

Autorom znany jest przypadek konstrukcji żelbetowej syfonu o długości ok. 30 m i o świetle otworów ok. 5,0 m pod kanałem żeglugi w Brzeźnicy na odcinku Kraków Spytkowice, gdzie nie przewidziano dylatacji i gdzie w konstrukcji na skutek skurczu pojawiło się kilka rys poprzecznych. Stosowane próby uszczelnienia tych rys za pomocą zapraw szybkowiążących nawet ze specjalnymi domieszkami uszczelniającymi nie dały rezultatu i po pewnym czasie pojawiały się znów rysy.
Gdy przez rysy w konstrukcji przesącza się woda, wskazane jest w celu ich szybkiego uszczelnienia zastosowanie zaprawy szybkowiążącej (program egzamin ustny).

Gruz ceglany

Jeżeli parcie wody jest stosunkowo duże, to przed przystąpieniem do wykonywania wyprawy wodoszczelnej należy w celu zmniejszenia parcia wywiercić lub wykuć w pewnych odstępach w konstrukcji ściany lub posadzki otwory o średnicy 2CH-40 mm i osadzić w nich na zaprawie rurki. Przez rurki te będzie odprowadzana woda spoza ściany. Po nałożeniu tynku wodoszczelnego rurki zatyka się zaprawą szybkotwardniejącą lub wykuwa i miejsca te wyprawia się. Czasem, gdy potrzebne jest uszczelnienie muru lub betonu, wtłacza się przez takież rurki zaprawę pod ciśnieniem, analogicznie jak przy naprawie obudowy tuneli (opinie o programie).

Wyprawę wodoszczelną na istniejącej posadzce lub na nowo ułożonym podłożu można wykonać jedynie pod warunkiem, że podłoże swoim ciężarem zrównoważy wypór wody lub jest konstrukcją przystosowaną do. przejęcia tego parcia. Wewnętrzny tynk wodoszczelny należy wyprowadzić co najmniej 3(M-50 cm ponad najwyższy spodziewany poziom wody gruntowej.
Jeżeli izolacja tego typu ma zabezpieczyć obiekt przed wilgocią kapilarną, wskazane jest w celu zmniejszenia zjawiska kapilarności zastosowanie pod posadzką warstwy żwiru o grubości 1CH-20 cm. Gruz ceglany nie nadaje się do tego celu, w cegle bowiem występuje podsiąkanie kapilarne (segregator aktów prawnych).

Izolacje wewnętrzne ciężkie z wkładkami wykonuje się w analogiczny sposób jak izolacje zewnętrzne. Należy jedynie zapoznać się bliżej z konstrukcją dociskową wewnętrzną, która przeważnie jest żelbetowa lub betonowa. Najczęściej spotykane schematy statyczne takiej konstrukcji. Ściany pionowe konstrukcji dociskowej (schemat podany na rys. 32-3a) mają w górnych końcach swobodę przesuwu poziomego i jedynie są zabezpieczone przed przesuwem pionowym wskutek działania wyporu wody. W tym przypadku ściany pracują jako wsporniki, płyta pozioma jako rygiel ramy statycznie wyznaczalnej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dobór ilości spoiwa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dobór ilości spoiwa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dobór ilości spoiwa zdjęcie nr 8 Dobór ilości spoiwa zdjęcie nr 9 Dobór ilości spoiwa zdjęcie nr 10
Dobór ilości spoiwa zdjęcie nr 11
Dobór ilości spoiwa zdjęcie nr 12 Dobór ilości spoiwa zdjęcie nr 13 Dobór ilości spoiwa zdjęcie nr 14
Dobór ilości spoiwa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dobór ilości spoiwa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dobór ilości spoiwa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami