Blog

12.03.2020

Murarze

W artykule znajdziesz:

Murarze

Murarze

Murarze najchętniej posługują się drewnianą miarką składaną dł. 1 lub 2 m. Większe odcinki odmierzają zwijaną taśmą płócienną lub stalową dł. 10-25 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ponieważ grubości spoin mogą wahać się w granicach paru mm, wznosząc mur nawet z kamieni prostopadłościennych łatwo można odejść od poziomu warstw muru.

Zmniejsza to nośność i psuje wygląd murów nie tynkowanych. Aby temu zapobiec, na załamaniach wznoszonego muru i w razie długich odcinków prostych w odstępach kilku metrów umieszcza się linie, na których wyznacza się grubość poszczególnych warstw muru. Linie takie nazywają się warstwomierzami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Skrzynia murarska służy do przechowywania zaprawy na stanowisku roboczym murarza.

Wykonuje się przenośne skrzynie z drewna lub, aby oszczędzić murarzowi ciągłego schylania się po zaprawę, produkuje się też skrzynie na nóżkach, przeważnie metalowe.
Murarz na stanowisku roboczym musi mieć wodę i spoiwo do regulowania konsystencji zaprawy (uprawnienia budowlane).

Gdy zaprawa jest za gęsta, dolewa wody, a gdy za rzadka dosypuje cementu. Woda jest mu też potrzebna do moczenia cegieł. Nie można muru układać z suchych cegieł, bo odciągną wodę z zaprawy, która dobrze nie zwiąże. Wodę dostarcza się w szerokim wiadrze, przeważnie plastykowym, cement też w wiadrze, lub w worku papierowym, gdy na budowę dowozi się cement w workach (program egzamin ustny).
Przecinak pobijany pucką służy do wycinania w gotowym murze bruzd i wnęk.

Pucki mają masę 3-8 kg. W razie mniejszych przekuć są one zastępowane zwykłymi młotkami ślusarskimi.

Przebijak służy do wybijania otworów wyprofilowanych słupów i filarów wymaga wykonania specjalnych wykrojów z desek lub płyt izolacyjnych, takich jak pilśniowe lub paździerzowe.
w murze. Przebijaki mają różne średnice 10-50 mm. Są one zakończone koronką o zębach wychylonych na zewnątrz, aby wybijany otwór miał średnicę większą od średnicy rury, z której przebijak został wykonany.
Do rozbierania starych murów oprócz przecinaków służą też oskardy, takie jak do robót ziemnych. Rusztowania do robót murarskich będą omówione w następnym rozdziale (opinie o programie).

Wykonywanie murów

Wykonywanie murów składa się z następujących czynności: podawania kamieni (naturalnych lub sztucznych), przecinania ich i moczenia, podawania i rozścielania zaprawy, właściwego murowania oraz ewentualnych czynności końcowych, jak obróbka spoin licowych, zabezpieczanie muru przed mrozem itp.

Transport kamieni i zaprawy na stanowisko murarza odbywa się przeważnie taczkami. Pomocnicy murarscy lub w razie pracy zespołowej specjalna brygada transportowa, załadowują taczki na stanowiskach przygotowania zaprawy, przy kozłach cegły lub pryzmach kamieni i wstawiają pełne taczki na pomost podnośnika słupowego lub wieżowego, który podaje je na odpowiedni poziom (segregator aktów prawnych).
Podnośnik słupowy, produkowany u nas na licencji szwedzkiej, ma wysokość podnoszenia do 150 m i udźwig do 6 kN. Ładunek jest podnoszony z prędkością 0,65 m/s. Słup składa się z 1,5 m odcinków o masie 118 kg, które montuje się w miarę wznoszenia budynku. Cała konstrukcja jest metalowa.

Jeżeli podnośnik ma być wykorzystany do transportu zaprawy lub masy betonowej, można zamiast pomostu wyposażyć go w specjalny pojemnik.Przy wznoszeniu wysokich budynków stosuje się podobne podnośniki, lecz towarowo-osobowe, aby robotnicy mogli z nich korzystać. Produkuje się je też na licencji firmy szwedzkiej „Alimak Skandlo”. Nośność ich wynosi 10 lub 20 kN, wysokość podnoszenia 50-150 m.
Taczki z pomostu podnośnika zdejmują inni pomocnicy i dowożą je do stanowisk murarzy. Kamieni z taczek nie wysypuje się, lecz układa w regularne pryzmy lub kozły.

Ułatwia to pracę murarza i chroni go przed potłuczeniem rąk obsuwającymi się kamieniami.
Na budowach obsługiwanych przez żurawie cegły są ładowanie do pojemników, które można przenosić na stanowisko murarza (promocja 3 w 1). Pojemniki mają dno wyjmowane. Ustawia się nad nimi kozioł lub pryzmę kamieni, po czym porusza się kosz pojemnika i zaczepia do niego załadowane dno.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami