Blog
Mury warstwowe
W artykule znajdziesz:
Mury warstwowe
Wykonywane są z kamienia łupanego warstwowego. Mury układa się warstwami z zachowaniem spoin. W narożnikach muru w miejscach zmiany kierunku muru zakłada się tzw. kamienie kierunkowe wyznaczające lica muru oraz wysokość warstwy (program uprawnienia budowlane na komputer). Wysokość warstwy nie powinna być mniejsza niż 10 cm i większa niż 40 cm.
Mury rzędowe. Układane są z kamienia rzędowego wg prawideł wiązania pospolitego. Kamienie powinny być dobierane wysokościami do grubości określonej warstwy, natomiast grubość poszczególnych warstw może być różna. Wykonywać można wg różnych odmian wiązań (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ciosy układa się z pozostawieniem spoin licowych muru nie wypełnionych do głębokości 10-15 mm. Po wykonaniu mur spoinuje się zaprawą cementową.
W mufach o dużym obciążeniu (budowle inżynierskie) ciosy łączy się dodatkowo stalowymi klamrami lub trzpieniami.
Mury z bloczków murowych. Układa się zgodnie z prawidłami obowiązującymi przy murach ceglanych, przy czym stosownie do grubości muru i wymaganego rysunku spoin licowych stosuje się różne układy muru.
Mury z pustaków układanych na zaprawie. Mury z tego typu elementów otworowych (pustaki: Alfa. Muranów. SM-185 oraz pustaki szczelinowe modularne i UNI) układa się wg ogólnych zasad wiązania, jakie obowiązują przy układaniu muru z cegły. W narożach, węgarach cienkich ścianach działowych bądź ścianach pogrubionych stosuje się pustaki uzupełniające.
W ścianach zewnętrznych nośnych, w których stosuje się pustaki o wyższych klasach wytrzymałości, a tym samym o gorszych wartościach cieplnych. w murach grubości 1.5 pustaka pozostawia się w celu polepszenia wartości cieplnej muru szczelinę powietrzną (nie dotyczy to pustaków ceramicznych, które bez względu na klasę mają identyczne wartości cieplne) (uprawnienia budowlane).
Pustaki Alfa
Szczeliny te powinny być przykryte w każdej warstwie. Uzyskuje się to przez ułożenie pustaków zwykłych (pełnowymiarowych) w jednej warstwie od strony zewnętrznej. Pustaki Alfa, Muranów, SM-185 układa się otworami w dól. Pustaki modularne (szczelinówki) SZ-32/20 i SZ-32/15 układa się wyłącznic warstwami główkowymi lub wozówkowymi w położeniu szczelinami pionowo bądź poziomo. W jednym murze (ścianie) nie powinno stosować się dwu różnych układów, bowiem zmiana położenia szczelin z pionowego na poziomy obniża nośność muru. Przy stosowaniu tych pustaków ściana zewnętrzna powinna mieć grubość co najmniej 28.8 cm (długość pustaka zwykłego) (program egzamin ustny).
Ściany wewnętrzne nośne i działowe mogą mieć grubości w zależności od potrzeby 18.8 cm. 28.8 cm i 38,8 cm (2. 3 i 4 moduły).
Pustaki szczelinowe U NI można układać albo szczelinami położonymi równolegle do lica muru. albo szczelinami położonymi prostopadle do lica muru. Przesunięcie spoin pionowych w kolejnych warstwach muru powinno w zasadzie wynosić pół długości pustaka, z tym że nic może ono być mniejsze niż 5 cm (opinie o programie).
Należy przy tym uważać, aby nie użyć zaprawy o marce wyższej niż klasa wytrzymałości pustaków.
Mury z pustaków układanych na sucho (bez zaprawy). Mury takie wznosi się z pustaków zasypowych (pustaki BSP. EF. XX ) oraz pustaków szczelinowych typu Kontra w przypadku gdy te ostatnie mają ścisłe wymiary normowe i prawidłowy kształt (w przeciwnym przypadku wiąże się je na zaprawie).
Pustaki układa się stosując przesunięcie elementów w kolejno następujących po sobie warstwach o pół długości elementu (segregator aktów prawnych). W narożnikach stosuje się elementy narożnikowe. W murach układanych z pustaków zasypowych wypełnia się otwory w pustakach.
Rozróżniamy pojemniki klatkowe oraz ramkowe. Pojemnik klatkowy składa się z podstawki oraz rozkładanych ścian bocznych łączonych z podstawką na zawiasy albo zaczepy. Konstrukcja całości ażurowa z prętów i płaskowników stalowych. W górnej części pojemnik zaopatrzony jest w ucha. za które podnoszony jest przy przemieszczaniu i manipulacjach transportowych. Pojemniki tego typu mają ładowność 60 -r 180 szt. cegieł i mogą być przeładowywane i przemieszczane za pomocą urządzeń mechanicznych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32