Blog

Zmiany w substancji zdjęcie nr 2
04.03.2020

Mury z dziurawek

W artykule znajdziesz:

Mury z dziurawek

Zmiany w substancji zdjęcie nr 3
Mury z dziurawek

Mury są układane z zachowaniem prawidłowych wiązań. W narożnikach i zakończeniach przy otworach używane są zwykle cegły. Mur z dziurawek podwójnych i poczwórnych będzie wtedy najlepiej pod względem cieplnym wykonany, gdy wszystkie równoległe do kierunku muru kanały w cegłach zostaną szczelnie odgrodzone od siebie. Wtedy powietrze zamknięte w bezruchu w kanałach będzie bardzo dobrym izolatorem (program uprawnienia budowlane na komputer). Aby ten cel osiągnąć, trzeba zasklepić otwory dziurawek, przy czym nie wszystkie otwory muszą być zasklepione, lecz co drugi, przede wszystkim zaś otwory przy powierzchniach zewnętrznych muru.

Współczynnik przewodności cieplnej dobrze wykonanego muru o grubości IV2 cegły (38 cm) z dwustronnym tynkiem wynosi o-k. k = 0,97, tj. odpowiada wartości izolacji cieplnej muru tynkowanego z pełnej cegły o grubości 53 cm. Murowanie odbywa się w ten sposób: rozpościera się zaprawę pod 2-4 dziurawki; nanosi się gęstą zaprawę na odpowiednie otwory dziurawki od tej strony, którą będzie jedynie w przypadku, gdy lice wykonywa się na puste spoiny, pozostaje na zewnątrz spoiny 1,5 cm pasek niezapełniony zaprawą (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Mur ten składa się zasadniczo z dziurawek podwójnych ułożonych w kierunku długości muru (wozówkowo).

Spoiny podłużne, idące nieprzerwanie na wysokości 4 lub 5 dziurawek, są przewiązane warstwami główkowymi zwykłych cegieł. Spoiny podłużne mogą być lub nie być zapełnione zaprawą. Spoiny poprzeczne mogą być zapełnione zaprawą nie na całym przekroju, a co drugi rząd pionowy kanałów, przede wszystkim zaś od strony powierzchni zewnętrznych muru. Spoiny wsporne muszą być oczywiście zapełnione zaprawą. Narożniki i zakończenia przy otworach wykonuje się z cegły pełnej (uprawnienia budowlane).

Mur pomorski może mieć grubość 1 lub 1V* cegły. Wartość izolacji cieplnej muru o grubości 1,5 cegły jest prawie taka sama jak muru z cegieł pełnych o grubości 2 cegieł. Wytrzymałość muru pomorskiego była badana przez Zakład Budownictwa Ogólnego. Badania te ustaliły, że zniszczenie rozpoczyna się od odpękiwania zewnętrznych ścianek dziurawki i kończy się na miażdżeniu dziurawek w pewnej części słupa. Nadto przy zaprawie wapiennej już przy bardzo małych naprężeniach (ok. 3 kG/cm2) rozpoczyna się kruszenie zaprawy (program egzamin ustny).

Kruszenie zaprawy

W żadnym przypadku nie zauważono rozsłajania się muru wzdłuż spoin podłużnych ani też pękania cegieł pełnych w miejscu tych spoin, co stanowi dowód wystarczającej jakości wiązania muru pomorskiego (opinie o programie).

Do murowania używana jest gęsta zaprawa. Nakłada się ją na całą powierzchnię wsporną z wyjątkiem dużych otworów i przegródek między tymi otworami. Układając wozówkę nakłada się na tę jej stronę, która będzie przylegać do położonego już pustaka, 2 pionowe paski zaprawy przy krawędziach o szerokości 3 cm.

Układając główkę, nakłada się zaprawę na całą stronę, która ma przylegać do poprzednio ułożonego pustaka, z wyjątkiem dużych otworów i przegródek między tymi otworami (segregator aktów prawnych). Spoiny podłużne nie potrzebują być zapełnione. Mur z pustaków Universal o grubości U/2 cegły pod względem izolacji cieplnej jest równoważny murowi o grubości 2 cegieł z pełnej cegły. Wytrzymałość muru z pustaków Universal była badana przez Zakład Budownictwa Ogólnego.

Badania te wykazały:

a) zaprawa wapienna rozluźnia się, ułatwiając zniszczenie już przy bardzo małych naprężeniach,

b) przy słabszych zaprawach pękanie rozpoczyna się w miejscach najsłabszych, a więc na linii spoin podłużnych poprzez położone na płask (otworami poziomo) pustaki, przy zaprawie cementowej początek zniszczenia charakteryzuje się odpadaniem zewnętrznych ścianek pustaków, a ostateczne zniszczenie następuje na skutek miażdżenia pustaków (promocja 3 w 1).

Mur z pustaków Universal na zaprawie cementowowapiennej nadaje się do 2 kondygnacji, a przy silnej zaprawie cementowej nawet do 3 kondygnacji zwykłych budynków mieszkalnych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zmiany w substancji zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zmiany w substancji zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zmiany w substancji zdjęcie nr 8 Zmiany w substancji zdjęcie nr 9 Zmiany w substancji zdjęcie nr 10
Zmiany w substancji zdjęcie nr 11
Zmiany w substancji zdjęcie nr 12 Zmiany w substancji zdjęcie nr 13 Zmiany w substancji zdjęcie nr 14
Zmiany w substancji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zmiany w substancji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zmiany w substancji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami