Blog
Muszle klozetowe
W artykule znajdziesz:
Zasadnicze wyroby tej grupy to: muszle klozetowe (COST 14355-09), zbiorniczki do nich, umywalki (GOST 14360-69; 13560-68; TU 21-28-2-70) i słupki do montażu umywalek. Pozostałe wyroby stanowią 10-i-5%. Do wymienionej grupy zalicza się także medyczne instalacje sanitarne, muszle laboratoryjne (GOST 10483-63), bidety, zbiorniki, wanny, wbudowane detale: haki do wieszaków, mydelnice, wsporniki do półek, uchwyty do szczotek, podstawki pod szklanki itp. Kolor wyrobów jest biały (za granicą do 30% asortymentu takich wyrobów produkuje się z mas zabarwionych) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Gliny fajansowe są plastyczne, dobrze upłynniają się po dodaniu 0,1% roztworu szkła wodnego i 0,1% wody oraz pozwalają uzyskać po wypaleniu w temperaturze 1200 + 1280°C czerep o odcieniu słabo kremowym. W przemyśle amerykańskim przyjęto dodawać do gliny siarczany wapnia i sodu dla spowodowania tiksotropii masy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Elektrolity zawarte w kaolinach po ich wzbogaceniu na mokro (np. kaolin prosianowski zawiera 16-24 mg równoważnika, kaolin głuchowiecki - 11 + 12 mg równoważnika na 100 g) utrudniają tworzenie się czerepu w’ formie gipsowej i, adsorbując się w porach formy, stopniowo i stosunkowo szybko pogarszają jej zdolność zasysania (uprawnienia budowlane). Bardziej pożądany jest udział w masie lejnej kaolinów wzbogacanych na sucho, nie zawierających elektrolitów. Dla stabilizacji płynnych właściwości masy lejnej konieczny jest także udział kilku glin i kaolinów. W amerykańskich, a w ostatnich latach również w licznych europejskich zakładach ceramicznych często wprowadza się sjenit nefelinowy zamiast skaleni (program egzamin ustny).
Rury transportujące
Stosunek zawartości składnika kwarcowego do składnika skaleniowego w vitreous-china określa się dla wyrobów sanitarnych doświadczalnie w procesie wypalania na graniastosłupach o najmniejszym ugięciu, przy nasiąkliwości czerepu 0,5%; rozpiętość stosunku składników’: od 24% skalenia+ 22% kwarcu do 28% skalenia + + 18% kwarcu (opinie o programie). Składnik kwarcowy masy rozpuszcza się częściowo w stopie skaleni owym podczas wypalania, lecz pewna jego część pozostaje w czerepie, wpływając gruntownie na jego współczynnik rozszerzalności cieplnej; krystobalit powstający z kaolinitu rozpuszcza się w stopie prawie całkowicie i nie wpływa na powstawanie naprężeń w czerepie. Jeżeli w czerepie po wypaleniu pozostało dużo kwarcu, czas jest nieuniknione powstawanie naprężeń i wyroby mogą pękać nawet w czasie przechowywania magazynie.
Konieczne jest sporządzenie krzywych dylatometrycznych masy i szkliwa; krzywa rozszerzalności szkliwa powinna leżeć poniżej krzywej rozszerzalności masy, wtedy na szkliwionym wyrobie nie pojawią się pęknięcia włosko watę. Współczynnik rozszerzalności cieplnej szkliwa poprawia się na przykład przez znaczniejsze rozpuszczenie krzemionki w stopie, co osiąga się przez wyższą dyspersję składnika kwarcowego (segregator aktów prawnych).
Dostawa mielonego surowca skalnego wymagająca zastosowania transportu pneumatycznego i stacji sprężarek jest opłacalna. Rury transportujące powinny mieć płynne obrysy i wygięcia oraz wykładziny z topionego bazaltu.
Przejście na produkcję masy dobrze spiekającej się o stosunkowo dużej skurczliwości wymagalo zmiany konstrukcji wyrobów i sposobu ich ustawienia podczas wypalania (promocja 3 w 1). Ponadto potrzebne było zastosowanie podstawek odlanych z tej samej masy i posypanych mączką kwarcowy z dodatkiem kaolinu dla osiągnięcia równomiernej skurczliwości wyrobu i płyty podkładowej (podstawki) podczas wypalania. Masy typu porcelany powinny spiekać się w temperaturze ok. 1250-1280°C, w przedziale 70-80°C. W przypadku braku dostaw drobno zmielonych materiałów skalnych materiał rozdrabnia się w młynie kulowym do suchego lub mokrego przemiału.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32