Blog

21.09.2018

Na czym polega nowoczesna wentylacja mechaniczna?

W artykule znajdziesz:

Na czym polega nowoczesna wentylacja mechaniczna?


Obecnie budownictwo wykorzystuje innowacyjne systemy obsługi większości funkcji wymiany powietrza, które wcześniej musiały być nadzorowane przez mieszkańców, co często sprawiało pewne problemy. Jednym z bardzo ważnych układów, które w każdym domu mieszkalnym, czy też budynku użyteczności publicznej są montowane, jest wentylacja mechaniczna w nowoczesnym wydaniu. System zwany rekuperacją powietrza jest taką wersją wentylacji, która spełnia jednocześnie funkcje wentylacyjne, grzewcze oraz klimatyzacyjne.
Na czym polega wentylacja mechaniczna zwana rekuperacją?
W dużym skrócie jest to system urządzeń, które pobierają powietrze jednocześnie z dwóch kierunków. Powietrze zewnętrzne doprowadzone jest do wymiennika ciepła, w którym odbywa się jego ogrzanie ciepłem pozyskanym z powietrza zasysanego z wnętrza budynku. Następnie powietrze oczyszczone przed wprowadzeniem do wnętrza pomieszczenia, a także jednocześnie ogrzane jest rozprowadzane kanałami wentylacyjnymi, a zanieczyszczone z wnętrza budynku jest wydalane do atmosfery. Tego typu wentylacja mechaniczna jest powszechnie stosowana z domach zwanych inteligentnych z uwagi na wiele zalet, które niewątpliwie posiada.
Jakie korzyści płyną z zastosowania rekuperacji?
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć oszczędności jakie generuje zamontowanie takiego systemu w budynku. Dzięki odzyskiwaniu ciepła, którym powietrze oczyszczone przed wprowadzeniem jest ogrzewane, zaoszczędza się na opłatach za energię elektryczną. Powietrze zewnętrzne doprowadzone do pomieszczeń przepływa przez filtry, które eliminują z niego wiele zanieczyszczeń zewnętrznych oraz alergenów. Dzięki temu powietrze pozyskiwane do wnętrza budynku jest czyste, zdrowe, bezpieczne oraz posiada odpowiednią temperaturę. Tego typu system posiada także wszelkie funkcje wysokiej klasy klimatyzacji, co sprawia, że montując taką wentylację mechaniczną w budynku można zapomnieć o wszelkich dodatkowych instalacjach uzdatniających powietrze.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami